Дієта при туберкульозі

Photo of author

By Марина Павелець

tuberculos

Туберкульоз – інфекційне захворювання, причиною якого виступає туберкульозна паличка (також відома як паличка Коха) – агресивний і стійкий мікроб. Для даного захворювання характерне утворення вогнищ специфічного запалення в уражених тканинах, а також виражена загальна реакція організму. Паличка Коха здатна протягом тривалого часу виживати в грунті, на поверхні забруднених предметів, висохлій мокроті і є стійкою до багатьох засобів дезинфекції.

Дієта при туберкульозі також є одним з основних факторів, спрямованих на корекцію порушень обміну речовин при тривалому застосуванні протитуберкульозних препаратів. Хворому на туберкульоз необхідна дієта, в якій повинні бути представлені основні продукти, що містять в своєму складі не тільки оптимальну кількість білків жирів і вуглеводів, але і достатню кількість вітамінів і мінеральних солей. Важливе значення має не стільки кількість їжі і високий калораж, скільки її якісний склад.

При туберкульозі рекомендують дієту №11, що містить в середньому 100-120 г білка (з них білки тваринного походження не менше 50- 60%); 90-100 г жиру ; 500-550 г вуглеводів. Розраховують це так, що на 1 кг маси тіла потрібно 2 г білку, 1.5 г жирів і 7 грамів вуглеводів.

Якісний склад їжі при гострому перебігу хвороби або загостренні хронічних форм туберкульозу органів дихання, особливо поширених, скорочується головним чином за рахунок вуглеводів і частково жирів і є наступним: 100-120 г білків, 70-90 г жирів; 300-350 г вуглеводів. Енергетична цінність при цьому становить 2100- 2500 ккал / добу.

Дієта при туберкульозі органів дихання, як правило, чотириразова: на сніданок 30% загальної енергетичної цінності, на обід – 35-40%, на вечерю – 20% і за 1,5-2 год до сну 5-10%. Інтервали між окремими прийомами їжі днем складають не більше 4 год, між вечерею і сніданком – не більше 11 ч.

Відповідно характеру рухового режиму визначається і енергетична цінність харчування. При режимі абсолютного і відносного спокою досить 2500 – 2600 ккал / добу(10,4-11,9 МДж); при тренувальному режимі – 2700 – 2900 ккал /добу (11,312,2 МДж); при режимі адаптації та трудової діяльності – 3300 – 3600 ккал / добу(13,8-15,1 МДж). Отже, лікувальне харчування при туберкульозі є одним з основних факторів, спрямованих на корекцію порушеного обміну речовин.

. .

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .

Потреба в білках при туберкульозі

Під впливом туберкульозної інтоксикації, особливо в період виражених клінічних проявів, істотно порушується білковий обмін, тому важливо підтримати певний білковий мінімум їжі з розрахунку 1,5-2 г на 1 кг маси тіла, що становить 120-130 г білка в добу.

Потреба в жирах при туберкульозі

Нейтральні жири разом з ліпідами є обов’язковими складовими частинами клітин організму, в основному клітинних мембран і у вигляді включень в цитоплазму. Токсини палички Коха викликають серйозні порушення в структурі клітинних мембран, тому порушення обміну жирів і ліпідів при туберкульозі пов’язано з порушенням функції органів, особливо багатих цими речовинами, таких як нервова тканина, надниркові залози і печінка, функції яких при цьому істотно порушуються.

Потреба у вуглеводах при туберкульозі

При активних формах туберкульозу, особливо що супроводжуються гарячковим станом, також страждає вуглеводний обмін, виснажується функція інсулярного апарату підшлункової залози, внаслідок чого знижується синтез запасів вуглеводів в печінці. Надходження вуглеводів в організм в кількості 400-500 г / добу – той оптимальний мінімум, який зберігає цінні речовини організму. Цукор, концентровані розчини з нього і кондитерські вироби, як не мають біологічної цінності, краще обмежити 80-100 г / добу.

Потреба в мінеральних солях при туберкульозі

Невід’ємну складову частину їжі хворого на туберкульоз складають мінеральні солі. При цьому найбільш важливі для обмінних процесів солі кальцію, фосфору і натрію хлориду. Зміст їх в крові у хворих на туберкульоз знижено.

Потреба у вітамінах при туберкульозі

Продукти харчування хворого на туберкульоз повинна містити достатню кількість вітамінів. В якості каталізаторів обмінних процесів вітаміни впливають на різні сторони обміну речовин, нервову систему, діяльність ендокринних залоз, алергічний стан організму і сприяють детоксикації. Активний туберкульоз супроводжується полігіповітамінозом, що сприяє його несприятливому перебігу. Негативний вплив на обмін вітамінів надають протитуберкульозні препарати, а використання вітамінів помітно покращує переносимість ліків і підвищує ефект хіміотерапії. До складу їжі хворого на туберкульоз слід включати вітаміни, зокрема групи В, С, А, Е.

. .

. .

Склад дієти при туберкульозі №11

На дієті дозволені всі продукти, які не входять до числа заборонених

  • Крупи: всі види круп, бобові у вигляді пюре;.
  • Овочі та фрукти: всі види овочів, ягід, фруктів і зелені;.
  • Супи: всі види супів, борщ;.
  • М’ясо, птиця і риба: нежирні частини птиці, пісна яловичина, риба і морепродукти, яйця;.
  • Борошняні вироби: всі види хліба, печиво, здоба, бісквіти, макарони;.
  • Молочна продукція: величезна різноманітність кисломолочної продукції. Особливу увагу необхідно приділити твердому і кисло-молочному сиру, які багаті кальцієм;.
  • Закуски і соуси: різні види негострих закусок, прянощі в помірній кількості;.
  • Напої: фруктові і овочеві соки, чай, кава, відвар шипшини;.
  • Жири: вершкове і рослинне масло;.
  • Солодощі: великий вибір солодощів без крему, цукор, мед, варення та джеми.

. .

. .