Заспокійливі продукти, або як застерегтись від депресії

Photo of author

By nata

2-624x463

На сьогоднішній день здорове харчування входить в моду. Більшість людей знають, що невід’ємною частиною здоров’я є правильний вибір продуктів харчування. Проте менш відомим залишається той факт, що раціональне харчування може також захистити наше психічне здоров’я. Хоча жодні вітаміни, корисні речовини чи правильна їжа не може вилікувати депресію, дослідження показують, що існує взаємозв’язок між загальним раціональним харчуванням і психічним самопочуттям.

Заспокійлива їжа – це не продукти, які створюють помилкові відчуття комфорту (цукор, жирна їжа, торти, чіпси та інше), а ті страви та закуски, які дійсно заспокоюють і покращують настрій.

Спаржа – цінне джерело фолієвої кислоти, яка необхідна для підтримки нашого здоров’я.

При систематичному вживанні в їжу даного продукту підвищується працездатність, життєвий тонус, з’являється впевненість у власних силах. У спаржі особливо цінними вважаються верхівки молодих пагонів (тільки що зрізані).

Авокадо – найкраще джерело калію, при цьому, вирізняється низьким вмістом натрію, нормалізує високий кров’яний тиск та знижує ризик інсульту. Калій допомагає захиститись від того, до чого призводить затяжна депресія – хвороби системи кровообігу, хвороби серця та інсульту.Крім цього авокадо містить мононенасичені жирні кислоти, включаючи олеїнову кислоту – потужний антиоксидант, що захищає від раку молочної залози.

Ягоди

Чорниця. В чорниці міститься вітамін С, а також клітковина та антиоксиданти. Висока концентрація аскорбінової кислоти допомагає підтримувати захисні сили організму і зміцнювати імунітет. Клітковина, у свою чергу, нормалізує роботу травної системи.

Але не тільки чорниця, а й усі ягоди, в тому числі полуниця, малина, ожина та ін., багаті вітаміном С, який є дуже корисним у боротьбі зі стресом.

Горіхи кеш’ю – хороше джерело цинку. Відчуття тривожності та депресія зазвичай супроводжуються низьким рівнем цинку в організмі. А оскільки організм не має здатності виробляти цинк, то дуже важливо отримувати його щодня з продуктами харчування.

Ромашковий чай – відмінний заспокійливий засіб, корисний для здорового сну і відпочинку. Чашка чаю з ромашки на ніч, заспокоїть нерви, зніме напругу, прискорить засинання.

Шоколад – завдяки чорному шоколаду виробляється гормон серотонін, який відповідає за хороший настрій, приємні відчуття, стимулює роботу мозку, а також знімає стрес. Тому споживання кількох квадратиків шоколаду, заняття не лише приємне, а й корисне.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Часник – сприятливо впливає на нервову систему. Вітамін В1 забезпечує нормальну роботу нервової системи. Він бере участь в переробці глюкози, забезпечуючи енергетичні процеси, що відбуваються в клітинах. Часник рекомендується їсти в сирому вигляді.

Зелений чай – хоча й містить кофеїн, але він багатий на амінокислоту під назвою теанін, який відомий заспокійливим ефектом та помітно покращує настрій.

Вівсянка – до її складу входить вітамін Н (біотин, він входить до складу ферментів, що регулюють білковий і жировий обмін, має високу активність.) Її рекомендують при сонливості, слабкості, м’язових болях і навіть при депресії, нервовому напруженні. Крім того, вівсяна каша сприяє виведенню з організму токсинів, харчових отрут, солей важких металів.

Апельсини – вживають як загальнозміцнюючий засіб, при гіповітамінозах, при захворюваннях серця, судин і печінки. Якщо людина регулярно вживає ці цитрусові , то в цілому, травна, ендокринна і нервова системи працюють у злагодженій взаємодії. Також вони мають помітну заспокійливу дію. Як і у всіх цитрусових, в них найбільше вітаміну С. Ще вони багаті вітамінами А, В1, В2, РР і мікроелементами, такими як: магній, калій, фосфор, кальцій, натрій.

Волоські горіхи – запобігають втраті пам’яті. Також волоський горіх за кількістю білка в його складі може позмагатися з м’ясом або з молочними продуктами. Містить велику кількість амінокислот. Завдяки малому вмісту вуглеводів його можна вживати і на дієті. Всі інші поживні рослинні продукти не зможуть змагатися з волоським горіхом за вмістом йоду. Висока калорійність волоського горіха додасть вам енергії.

. .

. .