Похмілля: як правильно харчуватися

Photo of author

By Марина Павелець

pohmillia-dieta

Похмілля – це результат отруєння організму алкоголем і отруйними речовинами, в які алкоголь перетворився всередині вас. Як і при будь-якому іншому отруєнні (наприклад, несвіжою їжею), організму найважливіше скоріше позбутися від залишків шкідливих речовин. Тому не дарма вас нудить з похмілля: це дає можливість якомога швидше привести себе в порядок.

Щоб з’явилися сили, потрібно, щоб їжа перетравилась та засвоїлась. А в стані похмілля у організму дуже обмежені можливості по засвоєнню їжі. Тому більша ймовірність, що неперетравлена їжа отруїть організм, ніж додасть сили. Особливо їжа, багата на білки (м’ясо).

Щільна їжа містить жири і білки в великих кількостях. Їх надходження в організм підвищує навантаження на печінку, оскільки жири вимагають додаткового виділення жовчі, оскільки ліпаза (фермент, який розщеплює жири до гліцерину і жирних кислот) не може працювати без неї.

Білки при неповному перетравленні доходять до товстого кишківника, піддаються впливу ферментів мфікрофлори і утворюють високотоксичні речовини – фенол, скатол, бензол, індол. Ці речовини всмоктуються в кров і по системі ворітної вени надходять знову в печінку, де повинні знешкоджуватися і потім виводитися через нирки. Печінка при похміллі в цей час вже перевантажена як переробкою альдегідів і кетонів, так і знешкодженням продуктів розпаду білків, які надійшли з їжею напередодні. Тому щільний сніданок при похміллі заслуговує увагу тільки як спосіб викликати пронос або блювоту.

Що дійсно необхідно при похміллі – це багато пити

Фактично, при похміллі немає зневоднення, просто вода в організмі знаходиться не на своєму місці: разом з купою шкідливих речовин вона зібралася в м’яких тканинах (і утворила похмільні набряки), а в кровоносній руслі її стало мало (і від цього ви відчуваєте сильну спрагу) . Організм не просто так вимагає води з похмілля: свіжа рідина наповнить кровоносне русло і «вимиє» із закутків організму стару рідину з шкідливими речовинами, позбавивши вас від набряків і від похмілля в цілому.

Напої, які допоможуть при похміллі

  • Вода. Цей еліксир життя повинен бути першим у вашому списку, якщо на ранок болить голова. Алкоголь – діуретик, тобто він виводить вологу з організму. Коли запаси води виснажуються, тіло починає використовувати всі ресурси, що залишилися, не роблячи виключення навіть для мозку! Бажано випити воду ще перед сном, щоб пом’якшити ранкове похмілля, але не варто відмовляти собі в воді і після пробудження. .
  • Чай з імбиром і перцевою м’ятою. Дослідження показують, що імбирний чай успішно бореться з нудотою, а чай з перцевої м’ятою зменшує біль в животі і нудоту. .
  • Фруктовий сік. Склянка яблучного або журавлинного соку допоможе вам почати процес повернення до життя. Фруктоза моментально додасть вам сил, прискорить метаболізм і допоможе вивести отруйні токсини. До того ж, в соку містяться вітаміни і достатня кількість рідини, щоб впоратися з зневодненням. .
  • Розсіл. Ця кисла рідина з оцтом, сіллю і водою підвищить вміст рідини і електролітів в організмі. Випийте 50 мл вранці. .

Однак, якщо дуже хочеться їсти при похміллі потрібно звернути увагу на такі продукти:

  • Холодець, заливна риба, рибний бульйон. Всі ці страви містять гліцин, який знешкоджує отруйний ацетальдегід (отруйна речовина, в яку перетворився випитий алкоголь), покращує настрій і працездатність, нормалізує сон, відновлює нервову систему.

    Тільки потрібно обмежити їхню кількість: ці страви жирні та можуть надмірно навантажити печінку, заважаючи їй справлятися з похміллям.

  • Морепродукти: риба, мідії, гребінці, кальмари, креветки, краби, омари і ін. Морепродукти мають заспокійливу дію, покращують травлення і обмін речовин. Насичують організм калієм, магнієм, натрієм і фосфором, відновлюючи порушений алкоголем електролітний баланс в організмі. Містять лецитин, який знижує рівень холестерину, підвищує опірність організму до отруйних речовин. Містять метіонін, який має антиоксидантну дію і прискорює дезінтоксикаційні процеси.

    Але пам’ятайте: їсти морепродукти при похміллі краще вже після дезінтоксикаційних заходів і тільки в помірних кількостях, тому що вони важкі для засвоєння, а травлення і без того порушено. Більше 0,5 кг морепродуктів навряд чи зможуть засвоїтися похмільним організмом, в результаті не принесуть належної користі і зроблять шлунково-кишковому тракту ще гірше.

  • Кисломолочні продукти: йогурт, кефір, молоко. Містять протеїни, вітаміни, мінерали та амінокислоти, які беруть участь у багатьох процесах організму. Містять молочнокислі бактерії, які позитивно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту, відновлюють сили, допомагають вивести шкідливі речовини з організму, захищають печінку. Містять молочну кислоту, яка прискорює обмін речовин в організмі.

    Однак знайте міру: лікарі рекомендують вживати не більше 600 мл кисломолочних продуктів в похмільний день.

  • Банани. Це хороший вибір, якщо вас з ранку нудить, але при цьому голодно. Вони досить ситні і містять калій, якого при похміллі не вистачає в організмі. Калій допомагає відновити обмін речовин і позитивно впливає на серцево-судинну систему.
  • Цитрусові (лимони, апельсини). Містять лимонну кислоту, яка прискорює обмін речовин, дозволяючи шкідливим речовинам швидше вийти з організму.
  • Рисова каша. Рис – це сорбент, як і активоване вугілля. Він вбирає в себе шкідливі речовини з шлунково-кишкового тракту, а потім разом з ними залишає організм. Для кращого ефекту не забудьте сходити в туалет через пару годин після рисової каші.
  • Мед. Він містить мікроелементи, окислювально-відновні ферменти, органічні кислоти циклу Кребса, що поліпшують обмін речовин. Надає заспокійливу дію. Містить фруктозу, яка допомагає організму швидше впоратися з алкоголем. Щоб позбутися від похмілля, досить очистити кишечник і дрібно приймати мед протягом всього дня.