Дієта при псоріазі

Photo of author

By Марина Павелець

Люди, що живуть з псоріазом, часто відчувають себе безсилими перед ним. Контроль за вашою дієтою – це найважливіший спосіб відновити контроль над своїм життям і боротися проти хвороби. Але чи допоможе зміна своєї дієти при лікуванні псоріазу?

Немає остаточної відповіді на це питання. Вчені кажуть, що на даний момент є мало доказів того, що дієта може мати серйозний вплив на хворобу. Але багато людей з псоріазом вважають, що змінивши свою дієту вони відчувають покращення.

Загалом, існує чотири основні підходи до дієти

  1. Зниження надлишкової маси тіла.
  2. Харчування для покращення стану серцево-судинної системи та зниження запалення.
  3. Безглютенова дієта.
  4. Вітамінотерапія.

Зниження надлишкової маси тіла

Дослідження, опубліковане в журналі “Американська академія дерматології” у 2014 році, пов’язує ожиріння з підвищеним ризиком розвитку псоріазу. Дослідники виявили, що більш високий індекс маси тіла (ІМТ) сприяє підвищенню ризику розвитку псоріазу та псоріатичного артриту, а також збільшенням тяжкості захворювання.

Жирові клітини секретують цитокіни, які є білками, здатними викликати запалення, так що зниження маси тіла зменшить розвиток запалення.

Псоріаз, особливо якщо він важкий, пов’язаний з підвищеним ризиком серцево-судинної захворюваності та смертності. Втрата ваги знижує серцево-судинні чинники ризику (наприклад, артеріальна гіпертензія, діабет та високий рівень холестерину).

Крім того, ожиріння може зменшити терапевтичний ефект деяких ліків.

Щоб допомогти визначити, що для вас є здоровою вагою, обчисліть індекс маси тіла (ІМТ).

Щоб схуднути, потрібно спалити більше калорій, ніж споживаєте. Для цього необхідно зменшити свій раціон харчування та збільшити фізичну активність.

Якщо вам потрібно схуднути, то дотримуйтесь наступних рекомендацій:

  • Споживайте більше свіжих фруктів, овочів, цільного зерна та знежирених молочних продуктів.
  • Включіть в раціон харчування м’ясо, птицю, рибу, боби, яйця та горіхи.
  • Уникайте транс-жирів, а також обмежуйте рівень холестерину та солі (натрію).
  • Уникайте рафінованих цукрів та оброблених продуктів.
psoriaz

Харчування для покращення стану серцево-судинної системи

Псоріаз – запальне захворювання, аналогічне захворюванню серця. Зниження запалення та покращення здоров’я серця важливі для людей з псоріазом.

Ось деякі рекомендації щодо здорового харчування:

  • Їжте рибу щонайменше двічі на тиждень: тунець, скумбрія, лосось, оселедець та озерна форель містять омега-3 жирні кислоти, які можуть допомогти знизити ризик розвитку ішемічної хвороби серця.
  • Вживайте м’ясо та птицю без шкіри. Готуйте їх без додавання насиченого жиру або транс-жиру. Варіння та запікання – здорові способи приготування м’яса та птиці.
  • Вживайте знежирені молочні продукти.
  • Потрібно споживати щонайменше 1500 міліграмів натрію на добу. Прочитайте етикетки, щоб побачити, скільки натрію ви споживаєте.
  • Обмежте вживання алкоголю.
  • Слідкуйте за вашими розмірами порції та обмежте кількість фастфуду.

Харчування для зменшення запалення

Псоріаз – запальне захворювання. Для багатьох людей застосування протизапальної дієти допомогло зменшити симптоми псоріазу.

Іжа, що збільшує прояви запалення:

  • Жирне червоне м’ясо.
  • Молочні продукти.
  • Оброблені продукти.
  • Рафіновані цукри.
  • Овочі такі, як картопля, помідори та перець.

Харчові продукти, що знижують розвиток запалення в організмі:

  • Риба : тунець, скумбрія, лосось, оселедець та озерна форель.
  • Лляне насіння, оливкове масло, насіння гарбуза та волоські горіхи. Це рослинні джерела омега-3 жирних кислот.
  • Різнокольорові свіжі фрукти та овочі: морква, шпинат, капуста, броколі, чорниця, манго.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Безглютенова дієта

Багато досліджень оцінили переваги дієти, що не містить глютену для псоріазу. Зв’язок між псоріазом та глютеном (складний білок, що зустрічається в пшениці, ячміні та житті та в багатьох оброблених продуктах), не є достатньо зрозумілим, проте, згідно з новими дослідженнями, до 25% людей, які мають псоріаз є також чутливим до глютену.

Ряд досліджень вказують на те, що псоріаз та целіакія ( непереносимість глютену) мають спільні генетичні та запальні шляхи. Дослідження також свідчить про те, що наявність псоріазу удвічі збільшує ймовірність діагностики целіакії.

Немає опублікованих даних про те, що дієта без глютену може покращити протікання псоріазу у людей, які не мають целіакії, але існують розповіді людей, які хворіють псоріазом, що це допомагало їм в лікуванні.

Експерти радять, що спочатку потрібно здати аналіз крові, щоб перевірити наявність алергії. А потім вже коригувати своє харчування.

У яких продуктах міститься глютен:

  • Пшениця у всіх видах. Відмова від глютену це виключення вживання всіх продуктів, в яких може міститися пшениця (хлібобулочні вироби, пшеничний крохмаль, протеїн пшениці, манна крупа, різні добавки та згущувачі з вмістом білкових фракцій пшениці).
  • Жито, житнє борошно.
  • Ячмінь у всіх видах. Необхідно виключити вживання ячмінного борошна, ячної, перлової крупи, ячмінного солоду і мальтозних продуктів.
  • Овес, вівсяне борошно, вівсяна крупа, вівсяні пластівці.
  • Макаронні вироби, паста, хлібці, злакові суміші, каші швидкого приготування, цільнозернові продукти.
  • Молочні продукти та солодощі.

Необхідно відмовитися від усіх видів молочних продуктів, що містять в якості добавок злакові культури. До таких належать питні йогурти зі злаками. Згущувачі і ароматизатори, що входять до складу йогуртів, також можуть містити в собі глютен.

Як правило, глютен міститься в сирних продуктах з рослинними жирами і морозиві (дивіться склад). Також глютен може міститися в сирах.

Глютен може міститися в різних солодощах, навіть якщо для їх приготування не використовувати борошно. Наприклад, глютен може входити до складу швидкорозчинних сумішей для приготування напоїв, пастили, рахат-лукум, халви та інших видів солодощів. Уважно вивчайте склад продукту перед його покупкою.

Вживання в раціон вітамінів та біодобавок

Дослідження не показали прямий зв’язок між вітамінами та дієтичними добавками та псоріатичними захворюваннями. Однак багато людей з псоріазом та псоріатичним артритом вважають, що включення вітамінів і добавок у дієту допомагає очистити шкіру і полегшити біль у суглобах.

Відомо, що жирні кислоти омега-3 зменшують запалення, а псоріаз – це хвороба запалення. Омега-3 жирні кислоти також позитивно впливають на імунну систему організму.

Продукти, в яких містяться омега-3-жирні кислоти: риб’ячий жир сардини, печінка тріски, риб’ячий жир лосося, сардина, сьомга, скумбрія, тунець, лляна олія, листя арахісу (свіжі), насіння льону (свіжі), олія волоського горіха, волоський горіх.

Вітамін D – псоріаз збільшує ріст клітин шкіри. Вітамін D може сповільнити їх зростання. Однак необхідно пам`ятати, що надмірне споживання вітаміну D може спричинити порушення обміну кальцію, внаслідок якого можуть виникати кальцинати в організмі людини.

Продукти, що містять вітамін D: лосось, скумбрія, тунець, молочні продукти, апельсиновий сік, яєчний жовток.

Простий аналіз крові може сказати вам, чи є у вас дефіцит вітаміну Д.