Що таке холестерин, Та з чим його їдять

Photo of author

By nata

holesterin

Що ж таке холестерин?

Холестерин – ліпід (жир), який потрапляє в організм з продуктами або синтезується в печінці.

Вплив холестерину на організм

  • Холестерин є компонентом клітинних мембран, який сприяє збереженню оптимальної проникності (необхідна для транспорту хімічних речовин).
  • Холестерин знаходиться між полярними групами фосфоліпідів, зменшуючи текучість клітинних мембран, тобто стабілізує їх.
  • Із холестерину утворюються стероїдні гормони, жовчні кислоти. .
  • Він бере участь у виробленні деяких жиророзчинних вітамінів.

Регуляція обміну холестерину

За процесом обміну холестерину «стежить» печінка. Печінка контролює рівень холестерину в організмі, збільшує або знижує кількість холестерину у крові. Також, до фунцій печінки належить утворення та виділення жовчі, яка сприяє травленню та всмоктуванню ліпідів і жиророзчинних вітамінів, а також є єдиним джерелом виведення жиророзчинних продуктів обміну речовин, і зайвого холестерину зокрема, з тіла.

Регуляція жирового обміну в організмі здійснюється центральною нервовою системою і гормонами залоз внутрішньої секреції.

Регуляція жирого обміну нервовою системою

Центр регуляції знаходиться в гіпоталамусі проміжного мозку і впливає на жировий обмін через автономну нервову систему. Симпатичні нерви посилюють розщеплення, а парасимпатичні — синтез жиру.

Регуляція жирового обміну залозами внутрішньої секреції

Гормони надниркових залоз — адреналін і норадреналін, гіпофіза — соматотропін, щитоподібної залози — тироксин — спричинюють розщеплення жирів в організмі.

Гормони підшлункової залози — інсулін і гіпофіза — пролактин — сприяють синтезу жирів в організмі. Вітамін В1, (тіамін) стимулює процес утворення жиру з вуглеводів.

Даремно багато хто розглядає холестерин в якості речовини шкідливої для організму людини. Безперечно, його негативний вплив на судини і серце в разі значного перевищення норми має місце. Але не варто забувати і про те, що зниження холестерину в крові таїть в собі не менші небезпеки. Тому щодо даної речовини повинен розглядатися виключно баланс і підтримка його рівня в межах норми.

. .

. .

Показники ліпідного обміну

Холестерин абсолютно не здатний до розчинення у воді. Тому в організмі людини він циркулює в складі комплексних сполук з білками, які дозволять йому включатися до складу клітинних мембран і в обмін речовин в печінці. Такі сполуки називають ліпопротеїдами.

Комплекс досліджень включає в себе наступні показники:

  • тригліцериди.
  • холестерин загальний.
  • ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ).
  • ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ).
  • ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ).
  • індекс атерогенності.

Що означають показники ліпідного профілю?

Тригліцериди являють собою нейтральні жири, що знаходяться в плазмі крові.

Холестерин загальний – ліпід крові, який надходить в організм з їжею, а також синтезується клітинами печінки. Кількість загального холестерину є одним з найважливіших показників ліпідного (жирового) обміну і деякою мірою відображає ризик розвитку атеросклерозу.

Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) – одна з найбільш атерогенних, «шкідливих» фракцій ліпідів. ЛПНЩ дуже багаті холестерином і, транспортуючи холестерин до клітин судин, затримуються в них, утворюючи атеросклеротичні бляшки.

Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) – єдина фракція ліпідів, що перешкоджає утворенню атеросклеротичних бляшок в судинах (тому ліпопротеїди високої щільності також називають «хорошим» холестерином). Антиатерогенна дія ЛПВЩ обумовлена їхньою здатністю транспортувати холестерин в печінку, де він утилізується і виводиться з організму з жовчю.

Індекс атерогенності – показник, що характеризує співвідношення атерогенних («шкідливих», що осідають в стінках судин) і антиатерогенних фракцій ліпідів.

Норми показників ліпідного обміну

У 1993 році Комісія експертів США визначила нормальні рівні вмісту загального холестерину і ліпопротеїнів високої щільності.

Згідно з цими даними, бажаним рівнем загального холестерину є показник менше 5,2 моль / л. Що стосується ліпопротеїдів високої щільності, то тут хорошим показником є 0,9 моль / л і більше. Якщо дані вашого аналізу знаходяться в вищевказаних рамках, то повторне обстеження можна проводити через 5 років. При цьому, незважаючи на нормальні показники, ви повинні дотримуватися певних рекомендацій стосовно вашого харчування, і рівня фізичної активності.

Якщо рівень загального холестерину складає 5,2-6,2 моль / л, а ліпопротеїди високої щільності (хороший холестерин) також знаходяться на рівні 0,9 моль / л і вище, то рекомендації залишаються такими ж, як і при варіанті норми, однак на повторне обстеження потрібно прийти через 1-2 роки.

Якщо ж рівень загального холестерину більше 6,2 моль / л і / або «хорошого» холестерину нижче 0,9 ммоль / л, то необхідно дослідження ліпідного спектра крові і надалі суворо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

Не завжди зростання рівня холестерину крові пов’язано з вживанням продуктів, які містять його підвищену кількість.

Від чого залежить вміст холестерину в плазмі крові

Для всіх показників обміну холестерину існують загальноприйняті норми. Але вони є орієнтовними, оскільки коливання вмісту холестерину залежать від багатьох чинників:

  • Статевої приналежності — у жінок у віці до 45-50 років рівень холестерину нижче, ніж в крові чоловіків такої ж вікової групи. Після досягнення цього віку рівень цієї речовини повинен бути вище у осіб жіночої статі.
  • Віку — в дитячому віці рівень холестерину нижчий, ніж у дорослих. З кожним роком відбувається підвищення його концентрації.
  • Шкідливих звичок і способу життя. Кожна з них (куріння, зловживання алкоголем, жирною і їжею з фаст-фуду, малорухливий спосіб життя) впливають на холестериновий обмін в бік підвищення його рівня в крові людини.
  • Загального стану і наявності захворювань. Такі хвороби, як цукровий діабет, ожиріння, гіпертонічна хвороба, різні ендокринні порушення та розлади обміну речовин, патологія печінки і травного тракту, хвороби судин і серця закономірно позначаються на концентрації холестерину в плазмі. Для таких пацієнтів розроблений спеціальний нормальний показник, який обов’язково повинен бути дотриманий з метою зниження передумов для прогресування хвороби.

. .

. .

Холестерин і розвиток атеросклерозу

Сам по собі високий рівень холестерину не може бути прямою причиною жодної хвороби. Це тільки маркер порушень обміну речовин. Приміром, дуже поширене уявлення, що холестерин — основна причина атеросклерозу. Насправді в атеросклерозу інші причини.

Група ризику розвитку атеросклерозу

Вірогідність розвитку атеросклерозу існує у всіх без винятку, особливо в літньому віці. А якщо у людини вже є деякі порушення, то ймовірність розвитку захворювання збільшується. До негативних факторів, що сприяють розвитку атеросклерозу, відносять:

  • Підвищений рівень холестерину в крові.
  • Високий тиск.
  • Надлишкова маса тіла, ожиріння.
  • Підвищений рівень глюкози в крові.
  • Підвищений рівень сечової кислоти в крові.
  • Зміна показників згортання крові.
  • Часті стреси.
  • Спадковість.

Отже, холестерин – це життєво необхідний компонент організму, який регулює багато процесів в тілі. Він виробляється самим організмом і надходить з їжею. Підвищення його рівня в крові, як самостійна причина, не може зумовити розвитку атерослерозу. Атеросклероз має мультифакторіальну етіологію розвитку, включаючи порушення ліпідного обміну ( підвищення рівня холестерину і ЛПНЩ, а також зниження ЛПВЩ), надлишкову масу тіла, спадковість, гіпертонічна хвороба, часті стреси, ендокринні порушення ( наприклад цукровий діабет).

Тому не потрібно панічно відмовлятися від продуктів, що містять холестерин, достатньо вести здоровий спосіб життя (раціональне харчування, помірні фізичні навантаження, зменшення стресів). Категорична відмова від споживання холестерину може негативно позначитися на функціонуванні нервової системи, утворенні статевих гормонів та репродуктивній функції, а також погіршити адаптивність до стресорів (гормони глюкокортикоїди є похідними холестерину).

. .

. .