Дієта при циститі

Photo of author

By Марина Павелець

cystyt

Цистит – це запалення слизової оболонки сечового міхура, яке викликається деякими мікроорганізмами ( кишкова паличка, протей, стафілокок), в результаті зниження імунітету (стрес, хронічні захворювання), переохолодження, при зміні гормонального фону ( клімакс).

Цистит частіше трапляється у жінок, ніж у чоловіків. Це пов`язано з анатомічною особливістю сечового каналу. У жінок він короткий і близько розташований до анального отвору. Це сприяє тому, що кишкова паличка ( в більшості випадків вона є причиною циститу) з легкістю проникає в сечовий міхур, спричиняючи запалення.

Дієта при гострому циститі легка та вегетаріанська, спрямована на промивання сечовивідних шляхів з метою виведення збудників даного захворювання. Також однією з основних задач дієти є попередження подразнення слизової тканини стінки сечового міхура.

При гострому циститі рекомендується таке харчування:

  1. Вживання великої кількості рідини, більше півтора – двох літрів в день. Якщо температура тіла починає підвищуватися, то потрібно збільшити добовий обсяг рідини до 2,5 літрів. Дуже добре приймати в цей період фруктові компоти, особливо, журавлинний морс. Також підійдуть овочеві і фруктові соки (за винятком томатного) – сік гарбуза, наприклад, має сечогінний ефект.
  2. При гострому циститі потрібно приймати настої трав, які добре «промивають» сечовивідні шляхи. Це різні ниркові чаї, до складу яких входить мучниця, кукурудзяні рильця, польовий хвощ, брусничний лист. Вищезазначені лікарські трави мають протизапальний і сечогінний ефект.
  3. Необхідно ввести в раціон харчування продукти, що володіють сечогінною дією. Це свіжі овочі – огірки, морква, шпинат, кабачки; фрукти – виноград, гранат; баштанні культури – кавуни, дині.
  4. Необхідно на час лікування виключити продукти, що містять велику кількість кальцію – молоко, сири, йогурти.
  5. На початку прояву симптомів захворювання рекомендується виключити з вживання рибу і м’ясо. Потім, при поліпшенні стану можна ввести в добовий раціон кисломолочні продукти, несолоний сир і домашній, а в подальшому – м’ясо та рибу.

Процесу одужання сприяє такий факт, як своєчасне випорожнення кишечника і запобігання виникнення запорів, які збільшують рівень токсинів в крові і, відповідно у всіх органах. Щоб уникнути цього процесу необхідно їсти продукти, багаті клітковиною і які підвищують перистальтику кишечника. Це страви з моркви, капусти і цільного зерна. Також дуже корисні при циститі кедрові горішки, петрушка, селера, оливкова олія, виноград, груші, спаржа.

Список заборонених продуктів при гострому циститі:

  1. Алкоголь.
  2. Прянощі і спеції.
  3. Гострі маринади.
  4. Солоні страви.
  5. Копчені страви.
  6. Смажені страви.
  7. Міцний чай і каву.
  8. Солодощі.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Також при циститі шкідливі наступні продукти:

  • пряні овочі – цибулю, часник, хрін.
  • гострі овочі – редис.
  • кислі овочі – щавель, помідори.
  • кислі фрукти – цитрусові, ананас, кислі яблука.
  • кислі ягоди – вишня.

Дієта при хронічному циститі також спрямована на надання протимікробного і сечогінного ефекту.

Потрібно дотримуватися наступних рекомендацій в харчуванні при хронічному циститі:

  1. Щоденне вживання овочів і фруктів. До корисних продуктів відносяться – гарбуз, спаржа, огірки, селера, петрушка, виноград, груші, а також диня.
  2. Пити свіжоприготовані фруктові соки, компоти і морси, без додавання цукру.
  3. Вживати настої і відвари трав;.
  4. Кількість рідини в добу повинна становити не менше двох літрів.
  5. Вживати велику кількість клітковини для профілактики запорів. Необхідна організму клітковина знаходиться овочах – моркві, свіжій капусті і так далі; в висівках і цільнозернових крупах.

Неохідно пам`ятати, що лікування циститу здійснює лікар, тому необхідно звернутися за консультацією до спеціаліста для проведення лікувальних заходів!