“Ходить гарбуз по городу…” або користь та шкода гарбуза

Photo of author

By Ілона

korist_ta_shkoda_garbuza

Користь гарбуза беззаперечна і для дорослих, і для дітей. Незважаючи на те, що на 90% гарбуз складається з води, він багатий на вітаміни А, С, Е, D, РР, К, групи В і рідкісний вітамін Т. До його складу також входять пектини, амінокислоти, білки, вуглеводи, клітковина, глюкоза, фруктоза, а також всеможливі мінерали: фтор, магній, мідь, кальцій, цинк, марганець, фосфор, йод.

Впродовж року гарбуз добре зберігається при кімнатній температурі, і, слід зазначити, при цьому не втрачає своїх корисних властивостей.

Цікавим є той факт, що за кількістю заліза гарбуз – переможець серед овочів, а цінність його білку (1г на 100г гарбуза) більша ніж в перепелиних яєць. Крім того він містить в п’ять разів більше каротину ніж морква. Каротин в нашому організмі перетворюється у вітамін А і діє як міцний антиоксидант.

hodyt_harbuz_1

Корисні властивості гарбуза:

  • він допомагає прискорити процеси засвоєння їжі і нормалізувати метаболізм .
  • вітамін Т, що міститься в гарбузі перешкоджає накопиченню організмом жирових клітин, тому дієтологи рекомендують вживати гарбуз для нормалізації ваги .
  • через велику кількість каротину гарбуз корисний для зору, та як засіб для загоєння ран, опіків і виразок.
  • гарбуз добре впливає на роботу кишківника, оскільки володіє послаблюючим ефектом .
  • завдяки високому вмісту калію гарбуз покращує роботу серця та знижує ризик розвитку гіпертонії .
  • введення гарбуза в раціон харчування допомагає в лікуванні таких захворювань, як туберкульоз, атеросклероз, запор, діабет, подагра, жовчнокам’яна хвороба.
  • гарбуз – сильний сечогінний засіб, тому його рекомендують лікарі при порушенні роботи нирок, серця і при набряках під час вагітності.
  • виводить з організму холестерин, токсини, шлаки, допомагає розщеплювати каміння в нирках .
  • вживають гарбуз для підвищення імунітету та профілактики вірусних та респіраторних захворювань .
  • гарбуз покращує потенцію чоловіків і допомагає запобігти простатиту .
  • гарбузове насіння – сильний протигельмінтний та протипаразитарний засіб .
  • черзез заспокійливі властивості гарбуз добре впливає на нервову систему .
hodyt_harbuz_2

Також, рекомендується вживати гарбуз при підвищених фізичних навантаженнях. Його широко використовують при дієтичному і дитячому харчуванні. М’якоть гарбуза рекомендують при вагітності в якості природного протиблювотного засобу. Також гарбуз вживають при «морській хворобі». Відвар гарбуза з додаванням меду допомагає при нервових розладах і безсонні.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Свіжовичавлений гарбузовий сік – багатий вітамінами і мінералами, та хороший антиоксидант. При загрозі захворювання на грип та застуду 200 мл соку рекомендують пити щоранку для підвищення імунітету. Також гарбузовий сік добре допомагає при запорах, геморої, підвищеному нервовому збудженні і блювоті, викликаної токсикозом вагітних або морською хворобою. Гарбузовий сік п’ють для зменшення болю в горлі. Відомо, що гарбуз сприяє зміцненню зубної емалі, а його вживання – є профілактикою карієсу.

Гарбузове насіння – багате рослинними оліями і білками. Його використовують при лікуванні захворювань печінки, як протигельмінтний засіб і, за рахунок великого вмісту цинку, при вугревій висипці на обличчі і тілі, жирності волосся і лупі. Гарбузове насіння для лікування рекомендують приймати в сирому вигляді натщесерце.

Гарбузова олія позитивно впливає на роботу печінки, передміхурової залози, жовчного міхура, також сприяє нормалізації перистальтики кишківника. При регулярному вживанні гарбузової олії міцний імунітет збережеться до глибокої старості.

Стиглі гарбузи вживають в їжу не тільки у свіжому, але і вареному, смаженому і запеченому вигляді; також з нього готують соки, пюре, ікру, повидло, джеми, цукати. Гарбуз дуже добре зберігається протягом тривалого часу, тому його можна вживати протягом всієї зими. На сьогоднішній день все більшої популярності набувають міні-гарбузи, які часто використовуються як декоративні, а також їх можна фарширувати. Гарбуз корисно поєднувати з молочними продуктами, сухофруктами і горіхами.

Шкода та протипоказання гарбуза

Незважаючи на велику користь, гарбуз має й протипокази, хоча їх і небагато. Важливо звернути увагу – гарбуз протипоказаний при важкій формі цукрового діабету. Сирий гарбуз і гарбузовий сік не можна приймати при гастриті зі зниженою кислотністю, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.

При правильному вживанні гарбуз допоможе подолати та застерегти від великої кількості хворіб та допоможе нормалізувати роботу всього організму.