Кальцій: користь та шкода для нашого організму

Photo of author

By Марина Павелець

calcium

Історична довідка:

У 1808 році був вперше виділений Кальцій хіміком Хамфрі Деві.

Вміст кальцію (calcium) в організмі чоловіка становить приблизно 1,5 кг, жінки – 1 кг, 99% його – в кістках скелета.

Регуляція концентрації кальцію в крові здійснюється трьома гормонами:

  1. Паратгормон – гормон паращитоподібних залоз, який мобілізує кальцій з кісток, коли його рівень в крові знижується.
  2. Кальцитонін – гормон щитовидної залози, який забезпечує збереження кальцію у кістковій тканині,коли рівень останнього в крові стає зависоким.
  3. Dітамін D або 1,25 – дигідроксихолекальциферол, що утворюється в шкірі під дією ультрафіолету, а також надходить з їжею, забезпечує всмоктування кальцію харчових продуктів з кишківника.

Вплив Кальцію на організм:

  1. Кальцій уможливлює скорочення м’язів. При розладі кальцієвого обміну спостерігається зниження м’язового тонусу, живіт стає млявий і розслаблений, дитина пізно починає ходити.
  2. Без кальцію неможливою є електрична активність та скорочення серця. .
  3. Цей іон є ключовим у скороченні гладеньких м‘язів судин (підтримання тиску), кишківника (перистальтика), матки, сечового міхура. Гладкі м’язи внутрішніх органів при нестачі кальцію страждають недостатністю тонусу, що призводить до опущення органів, запорів. Діяльність шлунка стає ледачою, повільною. .
  4. Кальцій забезпечує процес діі нейропосередника при передачі інформації між клітинами мозку, нервами та м‘язами. При дефіциті кальцію порушуються механізми збудження і гальмування в центральній нервовій системі. Зовні у дітей це проявляється нічним переляком або плачем, нервозністю, безсонням, надмірною рухливістю. У дорослих – стресом, неспокоєм, погіршенням пам’яті, зниженні витривалості, швидкої стомлюваності.
  5. Зменшення кількості цього іону в крові супроводжується збуджувальним ефектом у нервових і м`язових клітинах. В результаті цього настає тетанія – значні спами скелетних м`язів, у тому числі кінцівок та гортані. .
  6. Важливу роль кальцій відіграє у процесі згортання крові. При зниженні рівня кальцію в крові порушуються склеювання тромбоцитів і ущільнення кров’яного згустку,подовжується час кровотечі.
  7. Міцність кісток за зубів безпосередньо залежить від кількості солей кальцію в них. А також скелет слугує резервуаром кальцію, звідки якась частина надходить у кров за потреба, або ж надлишок депонується.

    .

Добова доза кальцію:

  • 500 або 1000 мг на добу – для дорослих.
  • До2000 міліграмів на добу – для годуючої жінки.
  • 1500 міліграм на добу – для вагітної жінки.

Ознаки нестачі кальцію:

Ознаками нестачі кальцію в організмі є такі, на перший погляд, не пов’язані між собою симптоми:

Нервозність, погіршення настрою, прискорене серцебиття, судоми, оніміння кінцівок, уповільнений ріст дітей, підвищений артеріальний тиск, розшарування і ламкість нігтів; біль в суглобах, зниження «больового порогу», рясні менструації.

Причини нестачі кальцію:

Причинами нестачі кальцію можуть служити незбалансовані дієти (особливо голодування), низький вміст кальцію в їжі, куріння і надмірне споживання кави, дисбактеріоз, недостатня кількість вітаміну D, хвороби нирок, щитовидної залози, вагітність, періоди лактації та менопаузи.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

. .

. .

При надмірному споживанню кальцію може виникати такий стан як гіперкальціємія, що призводить до таких розладів організму:

  • Підвищення кислотності шлункового соку, що може призвести до гастриту та утворення виразок шлунка.
  • Кальциноз (відкладення солей кальцію в м’яких тканинах або органах, в складі яких не повинно бути солей в нерозчинному стані).
  • Захворювання серця: стенокардія, брадикардія.
  • Подагра.
  • Підвищення процесу згортання крові.
  • Нирково-кам’яна хвороба, нефрокальциноз.
  • Зниження тонусу гладких м’язів.
  • Пригнічення збудливості нервових волокон і м’язів скелета.

Джерела Кальцію:

Увеликій кількості міститься кальцій в сирі, молоці, сметані, твердих і плавлених сирах та інших молочних продуктах. Саме з них він швидше і легше засвоюється, при цьому відсоток їх жирності (наприклад, кефіру або йогурту) не має ніякого значення.

Також джерелами Кальцію є: шпинат, петрушка, овочі, квасоля, цвітна капуста, броколі, хрін, цибуля, соєвий сир, яблука, груші, курага, риба, горіхи, насіння соняшнику, солодкий мигдаль.

. .

Ячмінна кава: користь та шкода

Як вберегтись від осінньої депресії за допомогою трав