Кардамон – користь та шкода

Photo of author

By samoylovych

Дана стаття розкриє всі секрети про лікувальні властивості кардамону та його протипоказання

korist_shkoda_kardamon

Східна пряність кардамон цінується не тільки своїм вишуканим і оригінальним смаком і ароматом, але і дуже великими цілющими властивостями. Сьогодні кардамон є «царем спецій». Що ж такого містить у своєму складі кардамон та яку користь, і шкоду він може нанести організму? Давайте поговоримо!

Склад кардамону

У 100 г насіння кардамону міститься 311 кілокалорій, з них 60,3 ккал отримано за рахунок жирів. Білків міститься 23,4%, вуглеводів 16,5%, жирів 12% від добової норми споживання.

Також в складі: насичені жирні кислоти, вода, зола, харчові волокна.

Вітаміни представлені у складі кардамону в такому вигляді: Вітамін PP (Ніаціновий еквівалент), Вітамін C (аскорбінова кислота), Вітамін B6 (піридоксин), Вітамін B2 (рибофлавін), Вітамін B1 (тіамін).

Мінеральні речовини: Марганець, Мідь, Цинк, Залізо, Фосфор, Калій, Натрій, Магній, Кальцій.

Лікувальні властивості кардамону

Завдяки багатому вмісту корисних речовин, кардамон використовують:

  • при застуді і вірусних інфекціях як антисептик.
  • при кашлі як відхаркувальний засіб.
  • при зниженні імунітету.
  • при підвищенні рівня холестерину в крові.
  • як сечогінний засіб.
  • при метеоризмі і порушенні травлення.
  • при розладі кишечника.
  • при нудоті і блювоті.
  • при занепаді сил.
  • при порушенні серцевого ритму.
  • при безсонні.
  • при депресії.
  • при зниженому артеріальному тиску.
  • при порушеннях менструального циклу.

Як застосовувати кардамон – рецепти

При нудоті потрібно пожувати ціле насіння кардамону, достатньо двох-трьох штук, щоб стан покращився. Це можна порадити і тим, кого закачує у транспорті.

При розладі кишечника варто змішати шматочок натертого на тертці імбиру, і дві-три розчавлених насінин кардамону, заварити склянкою окропу, прокип’ятити хвилину, кілька хвилин настояти і пити, як чай, в теплому вигляді. Якщо немає свіжого імбиру, можна взяти половину чайної ложечки меленого.

Для зміцнення імунітету три-чотири насінини кардамону змолоти, додати чайну ложку меду, перемішати, приймати щодня один раз вранці.

Для схуднення заваріть чашку зеленого чаю, додайте 1/4 чайної ложки меленого кардамону і кілька крапель лимонного соку. Приймайте вранці один раз в день. Кардамон для схуднення використовується, звичайно ж, як допоміжний засіб.

Для очищення організму чайну ложку меленого кардамону потрібно залити склянкою окропу, настояти, процідити і пити гарячим по 1/4 склянки раз в день.

При проносі мелений кардамон змішують з насінням фенхеля і кропу в рівних частинах. Чайну ложку суміші заварюють склянкою окропу, дають трохи постояти. Починайте приймати такий настій з однієї столової ложки, поступово збільшуючи його кількість на прийом до 1/4 склянки.

При запорах додавайте кардамон в їжу, багату клітковиною, пийте також чай з додаванням кардамону і імбиру.

При безсонні чайну ложку меленого кардамону залийте склянкою води, доведіть до кипіння, процідіть і пийте перед сном по 1/4 склянки.

Протипоказання щодо вживання кардамону

Протипоказаннями щодо вживання кардамону можуть стати: алергія на продукт; вагітність і грудне вигодовування; виразкові захворювання; гастрити, гіпотонія.

Якщо Ви до цих пір не вживали кардамон, будьте обережні, щоб користь не обернулася шкодою. Спеція має яскраво виражений запах і смак. Тому знайомство з нею починають з невеликої кількості – пробують вводити в меню дозу, що поміститься на кінчику чайної ложки.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

. .

Кардамон в кулінарії

Кардамон продається в стручках блідо-зеленого кольору, в яких заховані насіння, проте його можна купити у вигляді сипучого насіння або порошку. Найкраще купувати стручки, оскільки вони зберігають неперевершений аромат прянощі в незмінному вигляді, а витягувати насіння слід безпосередньо перед приготуванням страви, так як ефірні масла випаровуються дуже швидко.

Існує два сорти кардамону – зелений і чорний, при цьому зелений – гостріший, солодкий, а чорний – м’якший і ніжніший, з копченим присмаком. В індійській кухні чорний кардамон використовується для ароматизації соусів, горохових супів, рису, м’ясних і овочевих страв, а зелений кардамон незамінний в приготуванні солодощів і напоїв.

Ці прянощі відмінно поєднується з чорним перцем, гвоздикою, корицею, шафраном і мускатним горіхом, але йому потрібен час, щоб повністю розкритися, тому кардамон краще додавати в страви на самому початку приготування. Стручки зазвичай обережно ламають, щоб не пошкодилися насіння, а після того як страва готова, насіння слід дістати.

У сир, випічку і солодощі рекомендується додавати мелений кардамон, а в салатах нерідко використовують свіже або сушене листя рослини.

Застосування кардамону як приправи в різних країнах має свої особливості. У Німеччині кардамон додають в різдвяні пряники, в скандинавських країнах ця пряність використовується у виробництві м’ясних паштетів та ковбас, а ще в багатьох країнах, кардамоном ароматизують печиво та тісто, особливо паски.

Кардамон входить до складу маринадів для консервування фруктів, ягід, овочів, грибів і риби, а також застосовується в приготуванні сиру і консервів. Якщо Ви додасте зерна кардамону в домашні алкогольні напої, він переб’є запах спирту і додасть вину, і лікеру унікальний неповторний смак.

Кава з кардамоном

Якщо в звичайну каву додати трохи кардамону, її смак, звичайно, зміниться, а ще такий напій дуже добре впливає на нервову систему, він поліпшить настрій, вбереже від депресії. Дуже поширена така кава в арабських країнах, але і у нас вона стає все популярнішою, особливо серед тих, хто любить щось нове.

Зазвичай на чашку кави додають 1/4 чайної ложки меленого кардамону. Додавати кардамон в каву можна різними способами. Якщо Ви заварюєте мелену каву в турці або в кавоварці, просто змішайте каву з кардамоном і тільки потім заливайте водою. Якщо Ви п’єте розчинну каву, додайте в чашку трохи меленого кардамону і залийте каву гарячою водою.

Чай з кардамоном

Чай з кардамоном дуже поширений в Індії, Африці і в країнах Південно-Східної Азії. Такий чай можна приготувати і вдома самостійно, для цього знадобиться три зернятка кардамону на 0,5 літра води. Кардамон заливають окропом, кип’ятять кілька хвилин на малому вогні, десять хвилин настоюють і проціджують. Такий настій додають в чорний або зелений чай, приправлений лимоном, медом або цукром. При бажанні можна додати в чай ​​трохи молока.

Як вибирати і зберігати кардамон?

Щоб вибрати якісний кардамон, потрібно знати кілька особливостей. Спеція повинна знаходитися в м’якій нерозкритій шкаралупі, розмір якої від 1,5 до 2-х см. Кардамон повинен бути блідо-зеленого або оливкового кольору. Якщо спеція яскравого кольору, то, швидше за все, виробник використовував хімічне фарбування. Кардамон жовтого кольору сушився на сонці з порушенням технології, а значить, спеція поганої якості.

Свіжий кардамон володіє тонким ароматом і солодкувато-пекучим смаком. Зерна у якісного кардамону повинні бути чорного або зеленого кольору, з характерним блиском, а на дотик трохи слизькими. Враховуйте, що мелений кардамон часто підробляють, тому він швидко втрачає свій смак і аромат, отже купуйте спеції, упаковані в герметичну ємність.

Зберігати мелений кардамон необхідно в щільно закритій ємності, так як при контакті з повітрям спеція втрачає свій неповторний аромат. В такому стані кардамон може зберігатися не довше 2-х місяців. Якщо ж спеція зернова, то зберігати її можна і без упаковки.

Як бачите, користь кардамону очевидна! Це не просто пряність, що надає стравам смаку, неперевершеного аромату і пікантності, а ще й дуже корисний продукт для нас з Вами, бо навіть його запах здатний піднімати настрій, вселяти енергію і зменшувати головні болі. Будьте здорові!