Корисні властивості аличі

Photo of author

By samoylovych

Все про користь та шкоду від споживання аличі

alicha

Алича є різновидом плодової сливи. Її плоди смачні, ароматні і дуже корисні. З аличі готують варення, киселі, компоти, соуси, вживають її в свіжому і висушеному вигляді. То ж якими корисними властивостями володіє алича та чи є протипоказання щодо її вживання, ми сьогодні дізнаємося.

Склад аличі

У 100 г аличі міститься: Вода – 89 г; Білки – 0.2 г; Вуглеводи – 6.9; Харчові волокна – 0.5 г; Пектин – 0,65 г; Органічні кислоти (яблучна, лимонна) – 2.4 г; Зола (неорганічні речовини) – 0.5 г.

Вітаміни у складі аличі: Вітамін А (бета-каротин) – 0.16 мг; Вітамін В1 (тіамін) – 0.02 мг; Вітамін В2 (рибофлавін) – 0.03 мг; Вітамін В3 або вітамін РР (ніацин) – 0.5 мг; Вітамін С (аскорбінова кислота) – 13 мг.

Макро – та мікроелементи: Калій – 188 мг; Кальцій – 27 мг; Магній – 21 мг; Натрій – 17 мг; Фосфор – 25 мг; Залізо – 1.9 мг.

100 г аличі в середньому еквівалентна близько 28 ккал.

Корисні властивості аличі

Стигла алича володіє такими корисними властивостями:

  • сприяє кращому засвоєнню м’ясної і жирної їжі, стимулюючи завдяки наявним органічним компонентам секрецію підшлункової залози та посилює активність окремих травних ферментів ;.
  • стимулює функціонування кишечника, м’яко позбавляє від закрепів;.
  • багата вітаміном С, що зміцнює стінки судин, підвищує імунітет;.
  • містить значну кількість заліза, щo є компонентом гемоглобіну та забезпечує транспорт кисню кров’ю. А це сприяє здоровий стан нігтів, волосся, шкіри та нормальному функціонуванню тіла;.
  • втамовує спрагу і освіжає, повертає здоровий апетит;.
  • виводить зайву рідину з організму, сприяє зниженню тиску, попереджає порушення серцевого ритму;.
  • має жовчогінну дію;.
  • завдяки великому вмісту лимонної кислоти, діє як антибактеріальний засіб і антиоксидант;.
  • використовується для лікування і профілактики авітамінозу;.
  • виводить з органів і тканин радіоактивні утворення;.
  • заспокоює при стресах, допомагає розслабитися після важкого дня;.
  • знімає головний біль;.
  • запобігає варикозному розширенню вен;.
  • полегшує запальні процеси в горлі, кашель будь-якого походження, має відхаркувальний ефект;.
  • допомагає знизити температуру при простудних захворюваннях;.
  • використовується в якості корисного десерту в харчуванні дітей, людей похилого віку, хворих на цукровий діабет. .

Кісточку аличі використовують для отримання олії, яку широко застосовують в парфумерії та косметології. Шкаралупа кісточок необхідна при виготовленні активованого вугілля.

У складі цього фрукта багато вітамінів і мікроелементів, тому його радять вживати вагітним жінкам і дітям. Алича допомагає справлятися з закрепами без застосування проносних, м’яко стимулює очищення кишечника, не викликаючи при цьому спазмів.

Застереження щодо вживання аличі

Надмірне вживання аличі може мати й негатичвну дію на організм, викликавши печію, болі в животі, діарею, інші симптоми отруєння, а також перевищити норму цукру в крові.

Аличу не слід вживати з кісточкою, так як в ній міститься небезпечна для людини речовина – синильна кислота.

Через велику кількість органічних кислот в її складі, алича здатна підвищити рівень кислотності шлункового соку і погіршити стан людей, які страждають на гастрит та виразковими захворюваннями.

При вагітності не протипоказано вживати аличу, але вона буде корисна для майбутньої мами і дитини тільки в обмежених кількостях.

Аличу протипоказано вживати при:

  • схильності до алергії;.
  • підвищеній кислотності шлункового соку;.
  • виразках;.
  • подагрі;.
  • ревматизмі.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Алича в дієтології

Аличу слід включати в раціон дієтичного харчування. Подрібнені свіжі плоди, додані в будь-які страви (десерти, салати, соуси), допомагають легко і в той же час смачно схуднути. Завдяки низькій калорійності, наявності органічних кислот і великій кількості харчових волокон, алича сприяє активізації обмінних процесів, більш швидкому травленню, очищенню кишечника. Вага на такій дієті знижується повільно, але постійно.

Оскільки в аличі міститься мінімум калорій, її плоди можна використовувати тим, хто бореться із зайвою вагою. Для тих, що худнуть це відмінна альтернатива солодощам і висококалорійним фруктам.

Корисною будуть як свіжа алича, так і компоти, соуси з її використаннм. Але на дієті небажано включати в раціон варення і випічку, через вмісту цукру і борошна в цих стравах.

Алича в народній медицині

Для лікування різних недуг алича використовується майже стільки часу, скільки відома людині. Для боротьби з підвищеним тиском аличу можна вживати у свіжому вигляді по 200 г.

Свіжі плоди застосовують при дефіциті вітамінів і пов’язаних з цим недугах: при цинзі, курячій сліпоті та ін. Будучи великим джерелом калію, алича корисна для серцево-судинної системи і сприяє лікуванню аритмії.

Настій квітів рослини має жовчогінні властивості, рекомендується до прийому при хворобах печінки і нирок, допомагає чоловікам відновити потенцію.

Сік аличі об’ємом 30-50 мл можна пити при застуді: допомагає знизити температуру, зменшити інтенсивність кашлю. Така форма прийому використовується також з метою виведення з організму радіонуклідів та інших шкідливих речовин.

У лікуванні кашлю свою ефективність довела коренева система рослини. Беруть 20 очищених і підсушених коренів аличі на півлітра окропу, дають покипіти 6-7 хвилин, настоюють. П’ють по 100 мл кілька разів на день. Цей настій володіє протизапальними і жарознижуючими властивостями, тому може застосовуватися в комплексному лікуванні простудних захворювань.

Відвари плодів і несолодкі компоти допомагають при гастриті зі зниженою кислотністю шлункового соку.

При хворобах печінки на склянку окропу беруть 20 г сушених квіток аличі, настоюють протягом 2 годин. Потім приймають по півсклянки двічі на день.

Для лікування закрепів застосовують відвар з сушеної аличі. Столову ложку плодів заливають склянкою окропу і настоюють протягом 5 годин. Приймають по 1/3 склянки тричі на день до їжі.

При захворюваннях шлунково-кишкового тракту знадобиться відвар з гілочок. 3 ст.л. сухої подрібненої сировини заливають літром окропу, настоюють добу, потім додають сік половинки лимона. Такий відвар можна пити 2-3 рази на день по склянці. Напій відмінно справляється з болем в шлунку.

Алича в кулінарії

Як і будь-який корисний фрукт, алича застосовується в кулінарії, причому як у вигляді приправи, так і у вигляді солодощів.

Найбільш відомою і поширеною приправою, яка готується з плодів аличі, є соус ткемалі. Батьківщиною цього соусу вважається Закавказзя, де його вперше придумали і приготували. Він досить гострий і пряний, так як в його склад входять такі спеції, як кріп, кінза, гіркий перець, часник і сіль. Всі інгредієнти перемелюють і варяться до отримання однорідної маси. Ткемалі подають до смаженого м’яса не тільки тому, що він відмінно підкреслює його смак, але і тому, що цей соус допомагає його засвоєнню.

Так як алича – це фрукт, який не просто корисний, але ще й зберігає всі свої властивості при термічній обробці, він використовується для виготовлення варення, джемів, сиропів, компотів, киселів і мармеладу.

Сушиться алича досить швидко і просто, потрібно лише добре промити плоди і викласти їх на сонці в добре провітрюваному місці. Сушена алича – чудове джерело вітамінів в холодну пору року.

Алича в косметології

Багатий вітамінний склад аличі дозволяє використовувати її в різних сферах косметології. Широко відомо, що вітаміни С і А виконують роль антиоксидантів, які здатні зупиняти процес старіння, а так само захищати наш організм від впливу зовнішніх несприятливих факторів, покращуючи, таким чином, стан шкіри. Саме тому алича стала одним з компонентів косметичних засобів по догляду за руками, обличчям і волоссям.

Особливо цінною вважається алича для власниць жирної шкіри, так як її сік сприяє нормалізації жирності і надає шкірі матовість. Протираючи обличчя щодня настоєм з плодів аличі, Ви зможете забути про проблеми жирної шкіри, а залишивши маску з плодів на обличчі на 10-15 хвилин, Ви зможете зробити шкіру більш пружною і свіжою. Якщо ж на шкірі з’явилися висипання, їх досить просто протерти м’якоттю стиглої ягоди і вже через кілька годин подразнення стане значно менше.

Зміцнити волосся і зробити його більш пишними і блискучими допоможе відвар з подрібненої аличі. Просто полощіть ним волосся після кожного миття і вже через місяць Ви помітите суттєві зміни в кращу сторону.

Як вибрати і зберігати аличу?

Аличу зривають з дерева злегка недостиглу. Якщо Ви купуєте її в магазині, обов’язково огляньте плоди: вони повинні бути цілими, без тріщин і цвілі, приблизно однакового розміру. Перевагу слід віддати плодам з природним восковим нальотом – вони зберігаються довше. Але цей критерій не має значення, якщо алича призначена для компоту або варення.

В середньому плоди зберігаються 2-4 тижні, деякі сорти – до 5 тижнів. Тримати їх краще в сухому прохолодному місці. При зниженні температури до 0 ° C і нижче м’якоть поступово буріє.

Отже, ми впевнені, що отримана інформація стане для Вас корисною. Одним словом, алича – це універсальний і корисний продукт, який дарує нам здоров’я і красу. Будьте здорові!

Все про інжир

Все про пшоно