Корисні властивості калини

Photo of author

By samoylovych

Цікава інформація про користь та протипоказання щодо вживання калини

kalyna-korystj-2

Не можна ігнорувати важливість ягід з лікувальними властивостями, адже вони набагато кращі медичних препаратів. Така ягода, як калина – це природне джерело з різними цілющими властивостями і з обмеженими несприятливими наслідками. Крім того, калина коштує набагато дешевше в порівнянні з ліками. Так чим же корисна калина? Давайте поговоримо!

Склад калини

Ягоди калини з низьким вмістом калорій, високим вмістом вітамінів і мінералів допомагають нормально функціонувати нашому організму.

Калорійність калини червоної всього 26 ккал (100 г). Ягода не містить ні білків, ні жирів, ні клітковини, тільки вуглеводи в кількості 7 г на 100 грам продукту.

Вітаміни: вітамін C; вітамін B2; вітамін E; вітамін PP; вітамін K.

Мікро- та макроелементи: магній; мідь; залізо; цинк; марганець.

У калині міститься в три рази більше заліза, ніж в яблуках і шипшині.

kalyna-korystj-1

Корисні властивості калини

Червона калина – ідеальний помічник в підтримці імунітету, оскільки в її м’якоті міститься багато вітамінів С і РР. Калина використовується в медицині як загальнозміцнюючий засіб.

Завдяки антисептичним речовинам, калина сприяє швидкому загоєнню ран, вона корисна при будь-яких шкірних захворюваннях.

Ягоди калини мають сечогінні властивості, тому її корисно вживати при нирковій недостатності і порушеннях сечовивідних функцій.

Калина підвищує рівень червоних кров’яних тілець, тому буде дуже корисна людям зі зниженим гемоглобіном, а також молодим мамам в післяпологовий період.

Дуже корисними є ягоди стиглої калини для жінок. При гінекологічних захворюваннях, а саме при маткових кровотечах, калина теж зможе допомогти. Вона також допоможе перенести болючі менструації.

Калину застосовують при геморої і гострих захворюваннях кишечника. Пектинові речовини нормалізують травлення.

Речовини, що містяться в ягодах калини, позитивно впливають на роботу серця, вітамін РР укріплює стінки судин.

При бронхіті та бронхіальній астмі дуже корисно вживати калиновий сік. Відвар з ягід використовують як відхаркувальний засіб для лікування бронхіального кашлю. Він корисний в полегшенні або позбавлення від бронхіальних спазмів і симптомів бронхіту.

Лужні солі, що містяться в складі калини, досить ефективні в лікуванні різних розладів, пов’язаних з аритмією і тривожністю. Алкалоїди, що присутні в ягодах, як відомо, мають заспокійливий ефект, допомагаючи в лікуванні різних недуг, пов’язаних з нервовим виснаженням.

В цілому, ягоди калини виявляють седативний (заспокійливий) ефект.

В Японії з екстракту ягід роблять оцет, який застосовується для лікування цирозу печінки.

Застосування в косметології

У косметології калину застосовують так само, як і в медицині, використовуючи при цьому не тільки плоди, але і кору, квіти і листя.

Свіжим соком з ягід протирають жирну шкіру обличчя для освіження і видалення вугрів. Крім того, сік, змішаний зі сметаною, добре допомагає усувати пігментні плями, знебарвити веснянки і просто освітлити шкіру обличчя після сильної засмаги.

Освіжаючим і тонізуючим ефектом володіє домашня маска з свіжого подрібненого листя калини. Наносити її варто на жирний крем, щоб не пошкодити шкіру.

При пітливості рук і ніг можна застосовувати відвар кори калини.

Зміцнювальний вплив на нігті надають теплі ванночки для рук з морської солі і калинового соку. Крім того, після таких ванночок шкіра Ваших рук стане ніжною, як у немовляти.

За допомогою калини можна боротися навіть з появою зморшок, просто заморозивши калиновий сік в формочках для льоду. Щоденне протирання цим засобом додасть шкірі пружності.

З калини можна зробити багато різних лосьйонів, які посприяють омолодженню, зволоженню і освіженню шкіри.

kalyna-korystj-3

Калина в народній медицині

В лікарських цілях використовують не лише ягоди калини. Перш за все, особливо цінною вважається її кора. Збирають її, роблячи надрізи і обережно відокремлюючи від стовбура. Отримані шматочки кори висушують і використовують вже в сушеному вигляді.

З них роблять відвари для зупинки кровотеч, особливо в післяпологовий період. При геморої корисно вживати відвар з кори калини всередину.

Сік ягід калини широко використовується для профілактики онкологічних захворювань. Постійний прийом калинового соку позитивно діє на загальне самопочуття хворих, які страждають від пухлин травного такту.

Листя калини, квітки і коріння теж широко використовуються в медицині, переважно висушеними. Відвари з коріння калини застосовуються при підвищеній пітливості, ревматизмі, діареї. Роблять примочки при шкірних захворюваннях і гнійному кон’юнктивіті.

З калинового цвіту готують чай, що знімає нервове напруження. Такий чай, крім цього, має ще й сечогінну дію.

Настої з квіток калини корисні при висипах різних видів. Цими настоями добре полоскати ротову порожнину при ангіні, так як калина дуже корисна для горла.

Дуже цінною є олія насіння калини. Її використовують як в медицині, так і в косметології, оскільки в ній міститься велика кількість корисних речовин: вітаміни А, К, Е, С, РР, кальцій, марганець, залізо, хром, нікель, каротин та інші.

Калина в дієтології

Калина – дієтичний некалорійний продукт з неймовірно корисними властивостями для людей, які страждають від ожиріння.

Лікувальні властивості калини (очищення, сечогінний засіб) допомагають в боротьбі з здуттям живота і очищенням шлунково-кишкового тракту.

Низький вміст цукру визначає калину, як безпечну ягоду для людей, хворих на діабет.

Калина в кулінарії

Ягоди калини використовуються для приготуванн джемів, варення, вітамінізованих соків, компотів і соусів до м’яса. Свіжі плоди можуть здатися занадто кислими, навіть трохи гіркими на смак, тому їх підсолоджують цукром або більш корисним варіантом – медом.

Калина червона поєднується: з іншими ягодами (журавлина, шипшина, малина, чорниця, червона і чорна смородина, обліпиха, горобина); з фруктами (яблука, айва, абрикос); з овочами (гарбуз); з травами (м’ята, шавлія, чебрець, лавровий лист); з м’ясом (свинина, баранина); з рибою (минтай); з цитрусовими (лимон, апельсин); з кисломолочними продуктами (кефір, ряжанка, сир); з кашами (вівсяна, рисова); з прянощами (кориця, імбир, екстракт мигдалю, ваніль); з бобовими (горох, квасоля); з медом.

Найчастіше ягоди використовують в лікувальних цілях, але з їх участю виходять неймовірно смачні і ароматні пироги та інші страви.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Шкода та протипоказання щодо вживання калини

Якщо вживати в їжу червоні ягоди дуже часто, можна спровокувати такі захворювання, як ішемія, артеріальна гіпертензія і гіпоксія.

Підвищення тиску і занадто велика концентрація мікроелементів, що входять до складу калини, можуть стати причиною утворення тромбів і привести до жахливих наслідків.

Шкідлива калина може бути як для дітей, так і для дорослих у випадках алергічної реакції.

Так як червоні ягоди калини і морс, який з них готують, є ефективним сечогінним засобом, при надмірному вживанні вона може бути шкідлива.

При лікуванні подагри, сечокам’яної хвороби, артриті калина протипоказана через пурин, що підвищує рівень сечової кислоти в організмі.

Людям з підвищеною кислотністю шлункового соку, гастритом і шлунковими виразками необхідно бути обережними в застосуванні калини, оскільки вона посилює виділення шлункового соку.

Калина також знижує тиск, тому може викликати непритомність у людей, що страждають гіпотонією.

Як вибрати і зерігати червону калину

Ягоди червоної калини дозрівають восени. Їх можна зібрати самостійно в кінці вересня або купити в магазині. Краще вибирати ті ягоди, які продаються разом зі стеблами. Так довше зберігається свіжий вигляд і корисні властивості. Дозрілі плоди повинні мати насичений червоний колір (саме він визначає лікувальні властивості калини).

Ягоди калини червоної – це незамінні вітаміни на зимовий період. Існує кілька способів збереження корисних властивостей на довгий термін.

Замороження: ягоди очищають від черешків, видаляють недостиглі або зіпсовані плоди, миють, сушать, потім перекладають в контейнер і складають в морозильну камеру.

Калина в цукрі: очищені і вимиті ягоди кладуть в банку, а зверху засипають цукром так, щоб покрити ягоди, потім закривають кришкою і кладуть в холодильник.

Сушена калина: свіжі ягоди необхідно вимити, обсушити, викласти на деко і в’ялити при температурі 60 ° в духовий камері, потім перекласти в тканинний мішечок і тримати на полиці.

Крім того, ягоди (разом з кісточкою) можна подрібнити в блендері разом з цукром (1 кг цукру на 700 г ягід), перекласти в банки і відправити в холодильник.

Отже, незважаючи на те, що калина червона має яскраво виражені лікарські властивості, не варто забувати і про протипоказання, що були наведені вище. Бережіть себе та будьте здорові!