Кмин: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

kmin

Кмин – приправа з багатою історією. Представляє вона собою насіння рослини сімейства Зонтичні. Батьківщиною спеції вважається Євразія. У деяких джерелах можна знайти інформацію, що приправу використовували ще 5 тис. років тому. На сьогоднішній день кмин можна зустріти, як в дикому, так і в окультуреному вигляді. Вирощуванням і виготовленням спеції займаються практично у всіх куточках планети. Кмин володіє гострим смаком і пряним ароматом.

Харчова цінність кмину

Поживна цінність (з розрахунку на 100 грам необроблених насіння):

  • Калорійність 333 ккал
  • Білки 19,8 г
  • Жири 14,6 г
  • Вуглеводи 49,9 г

Кмин багатий різними корисними речовини: вітаміни групи В, токоферол, β-каротин, філлохінон, аскорбінова кислота, кальцій, калій, залізо, фосфор. Всі представлені компоненти вкрай необхідні для перебігу нормальної життєдіяльності організму.

Корисні властивості кмину

За рахунок вітамінів групи В насіння кмину сприяють росту тканин організму і зміцненню м’язового корсета. Також вітаміни необхідні для якісної роботи нервової системи та стабільної мозкової активності. Завдяки нутрієнтам кмин зміцнює захисні функції імунної системи, збільшує ступінь всмоктуваності продуктів харчування в кров, надає антиоксидантний ефект і бореться з внутрішніми запаленнями.

До складу кмину входить важлива речовина – холін. Він впливає на метаболічні процеси і гармонізує вміст шкідливого холестерину в крові. За рахунок калію спеція покращує роботу серця і судин, захищає їх від вікових змін. Кальцій і фосфор допомагають зміцнювати і швидко відновлювати кісткову систему, а залізо впливає на склад крові, стабілізує процес кровотворення, поставку речовини по організму.

Кмин є хорошим антиоксидантом, оскільки в ньому міститься велика кількість вітаміну Е, а як відомо антиоксиданти допомагають організму відновлювати пошкоджену структуру клітин і захищають організм від шкідливого впливу навколишнього середовища.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Протипокази до вживання кмину

Представлений продукт, поряд з іншими активними травами і насінням, є сильним алергеном. Дуже часто при вживанні незнайомої страви з вмістом кмину, можна відчути утруднене дихання, набряк носоглотки або побачити висип. У разі виникнення всіх представлених симптомів, необхідно відразу звернутися по допомогу до лікаря. Кмин заборонений до прийому людям, що страждають запальними захворюваннями органів травлення, а також підвищеним рівнем кислотності і гастритом, який супроводжується підвищеною кислотністю. Не рекомендується вживати кмин в комбінації з такими продуктами, як ананас, гуава, і кислі цитрусові плоди та інші фрукти, які посилюють секрецію шлункового соку. Вагітним жінкам необхідно приймати кмин в обмеженій кількості, так як стимуляція травлення сприяє появі печії і дискомфорту. Для інших існує суворе правило-краще споживати натуральні спеції в невеликій кількості, ніж змішані в великому дозуванні з різноманітними прянощами для посилення смаку.

Кмин і кулінарія

Кмин активно використовують в кулінарії. Його найчастіше додають в випічку і салати, також використовують для засолювання і квашення капусти, огірків і помідорів. Він надає пряний і більш насичений і багатий смак стравам. А оскільки він здатний викликати апетит і поліпшувати травлення, його рекомендують додавати до страв з жирного м’яса і бобових. Він сприяє зменшенню здуття живота і допомагає при метеоризмі.

Зерна кмину також використовують в приготуванні сирів, ковбас і додають в сир і масло. Він збагачує овочеві страви, супи, каші і страви з птиці. Це дуже популярна спеція, яка знайшла застосування в кухнях різних країн. Вона однаково популярна, як в Азії, так і в Європі.

Кмин часто можна зустріти в складі різних сумішей, оскільки він добре поєднується з багатьма іншими приправами.