Нут: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

nutik

Нут, турецький горох – всі ці назви відносяться до однієї і тієї ж бобової культури, відомої людству з часів Авіценни. У країнах Малої Азії і Близького Сходу нут цінують за його делікатесний горіховий смак, невибагливість у вирощуванні і високу врожайність. Знаменитий хумус готується на основі нуту.

Тепер нут легко знайти на полицях магазинів в будь-якій частині світу. Він являє собою боби, схожі за формою на баранячу голову з дзьобом, жовтого, зеленого або коричневого кольору.

Поширені сорти нуту:

  • Кабулі – має круглі горошини жовтого кольору, великого розміру з тонкою ніжною оболонкою.
  • Деси – характерний темними бобами з шорсткою товстої оболонкою, має характерний делікатесний смак і аромат, здатний знижувати рівень цукру в крові.

Нут – високоякісний легкозасвоюваний білок рослинного походження, який ставлять в один ряд з білком птиці і деяких м’ясних продуктів. Нут є одним з основних продуктів харчування веганів, вегетаріанців, сироїдів і всіх, хто з яких-небудь причин не вживає в їжу м’ясо. Клітковина, у великій кількості міститься в нуті, сприяє м’якому очищенню кишківника, виведенню шлаків, служить профілактикою запорів.

Харчова цінність нуту

До складу нуту входять 18 амінокислот, в тому числі всі незамінні. Нут містить вітаміни: В1, В2, РР, В5, В6, В9, С, А, Е, К, бета-каротин, холін; макро- і мікроелементи: калій, фосфор, магній, кальцій, залізо, натрій, марганець, цинк, мідь. У нуті присутні ізофлавони.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Харчова цінність нуту на 100 г:

  • Білки 20.47 г
  • Жири 6.04 г
  • Вуглеводи 62.95 г
  • Клітковина 12.2 г.

Калорійність на 100 г – 378 кКал.

Калорійність приготованого нуту на 100 г – 164 кКал.

Корисні властивості нуту

Харчові волокна в нуті є як розчинні, так і нерозчинні. Розчинні волокна утворюють в травному тракті гелеподібну масу, яка виводить з кишечника токсини з холестерином і жовчю. А нерозчинні волокна стимулюють активність шлунково-кишкового тракту і забезпечують легке спорожнення кишечника, захоплюючи за собою шлаки.

Завдяки високому вмісту заліза, нут корисний жінкам. Мінеральні солі заліза витрачаються в великих кількостях під час вагітності, годування грудьми і при менструаціях. Нут запобігає розвитку анемії, стимулює вироблення гемоглобіну.

Висока концентрація марганцю сприяє виробленню організмом енергії, нормалізує роботу нервової системи, зміцнює імунну систему.

Нут є незамінним продуктом для людей, які відмовляються від вживання м’яса. Боби поставляють в організм нежирний білок і лізин – амінокислоту, що відповідає за відновлення тканин, нарощування м’язової маси, вироблення ферментів і антитіл. Навіть ті, хто дотримуються сироїдіння, вживають нут, вимочуючи його в воді.

Шкода і протипоказання вживання нуту

Єдину шкоду, яку може принести вживання нуту – це підвищена здатність продукту до газоутворення в кишечнику. Щоб уникнути метеоризму, не рекомендується вживати нут разом з фруктами, а так само запивати його рідиною. Для профілактики підвищеного газоутворення разом з нутом їдять кріп або фенхель, п’ють воду не раніше, ніж через 15 хвилин після вживання страв з нуту. Нейтралізація негативного впливу нуту на кишківник відбувається після замочування бобів на ніч у холодній воді.

Важливі протипоказання:

  • Індивідуальна непереносимість.
  • Виразка шлунка і кишечника.
  • Хвороба Крона.
  • Холецистит.
  • Патології нирок.

У дитячому віці обмежують вживання нуту, так як організм дитини знаходиться в стадії становлення, і несформована травна система може негативно відреагувати на новий продукт. Застереження стосується лише дітям дошкільного віку. Молодші школярі та підлітки можуть знайти в цьому продукті джерело білка для організму, що росте.