Корисні властивості обліпихи

Photo of author

By samoylovych

Давайте поговоримо про корисні властивості обліпихи та про те, чи є протипоказання щодо її вживання

oblipiha_korist_shkoda

Обліпиха – це справжній природний лікар. Завдяки безлічі корисних речовин, що містяться в ній, вона використовується в багатьох сферах нашої життєдіяльності. Цілющі властивості цієї рослини відкрили ще стародавні греки, коли почали використовувати гілки обліпихи для лікування поранених воїнів і коней. В наші дні обліпиху використовують, як харчовий продукт в свіжому вигляді, в медицині і в косметології. Так, що ж такого міститься в складі обліпихи, яку користь та шкоду вона може принести організму? Давайте дізнаємося!

Склад обліпихи

У ягодах обліпихи міститься велика кількість харчових кислот і близько 100 біологічно активних компонентів: вітаміни – РР, Н, Е, С, В6, В9, В2, В5, В1, А; бета-каротин і каротиноїди; мікро- і макроелементи – калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, залізо; ненасичені жирні кислоти – олеїнова (омега-9), пальмітоолеїнова (омега-7), пальмітинова, лінолева (омега -6), ліноленова (омега-3); стерини; ди-і моносахариди; зола; органічні кислоти – фолієва, хінна, яблучна, винна, лимонна, олеанолова, урсолова; амінокислоти – серотонін; харчові волокна; клітковина; рутин; фенольні сполуки; дубильні речовини; пектини; фітонциди; ефірні олії.

Ягоди на 83,5% складаються з води. За вмістом аскорбінової кислоти обліпиха не поступається чорній смородині, а вітаміну А міститься приблизно стільки ж, скільки і в абрикосах.

Харчова цінність і калорійність обліпихи на 100 г ягід: білки ~ 1,2 г; жири ~ 5,5 г; вуглеводи ~ 5,6 г; енергетична цінність ~ 83 ккал.

Лабораторні дослідження показали, що в 100 г обліпихи міститься 97% від добової дози всіх необхідних людині корисних речовин.

Корисні властивості обліпихи

Обліпиха має зміцнюючу дію на стінки судин, позитивно впливає на тканинний обмін речовин. Також, завдяки своїм антиоксидантним властивостям, вона запобігає старінню тканин, запобігаючи їх ураженю вільрим радикалами.

Обліпиха – справжня скарбниця вітамінів, що здатні полегшувати перебіг будь-яких хронічних хвороб.

Корисна обліпиха при зовнішніх пошкодженнях шкіри. Вона добре загоює рани і знімає тканинні запалення.

Вітамін Е (токоферол), у великій кількості міститься в ягодах обліпихи, активізує діяльність всіх залоз внутрішньої секреції, а особливо репродуктивну систему.

Обліпиха активно використовується для лікування різних гінекологічних захворювань. Для жінок вона корисна при ерозії шийки матки, запаленні слизової оболонки піхви, ендоцервітах.

Дуже корисно вживати обліпиху або її сік майбутнім мамам, щоб підтримати рівень вітаміну Е в організмі.

Лікувальними є не тільки ягоди, а й гілки обліпихи, оскільки в них міститься велика кількість серотоніну. Він, як відомо, є критично важливим для роботи центральної нервової системи, сну та поведінки і зменшує загрозу утворення злоякісних пухлин.

У будь-якому вигляді можна вживати плоди обліпихи для лікування анемії і при виснаженні організму, при нестачі вітамінів, захворюваннях серцево-судинної системи, захворюваннях крові, гастритах, виразковій хворобі кишківника.

Сік обліпихи буде дуже ефективний для лікування пухлин, при ревматизмі, подагрі, розладах травної системи. Він також прискорює регенерацію тканин, тому буде корисний для загоєння ран.

Лікувальними властивостями володіють не тільки ягоди, а й листя обліпихи. Наприклад, чай з них відмінно допомагає при ангіні та різних отруєннях. У вигляді компресів листя обліпихи використовуються для лікування артритів.

Відвари і настій на листках обліпихи застосовують при ішемічній хворобі, атеросклерозі, гіпертонії різних видів, пневмонії та цукровому діабеті.

Речовини, що містяться в обліпиховому листі, здатні привести в норму гормональний фон організму.

Ця ягода буде корисна і годуючим мамам для підтримання здоров’я малюка – варто додавати кілька крапель обліпихи в грудне молоко вже з місячного віку дитини.

Вживання обліпихи при вагітності

Ягоди обліпихи мають своєрідний аромат і смак, тому при вагітності потрібно бути дуже обережними. Адже в цей період навіть звичні продукти можуть стати причиною алергії.

Також, якщо Ви страждає захворюваннями підшлункової залози, варто поки відмовитися від вживання ягід і страв з них. Оскільки обліпиха підвищує кислотність шлунка, при проблемах з шлунково-кишковим трактом і гастритом з підвищеною кислотністю.

Якщо Ви переконалися, що ніяких реакцій на обліпиху немає, то в Ваших руках – прекрасний засіб від безлічі хвороб і ускладнень, які часом виникають при вагітності.

Сік і відвар обліпихи можуть замінити протизапальні засоби і навіть антибіотики при нежиті, вірусних інфекціях, ринітах, гаймориті, застуді і бронхіті. Сік і олія обліпихи знімають запалення, подразнення та висипи на шкірі. А всі страви з обліпихи зміцнюють імунітет і майбутньої мами, і малюка.

Шкода і протипоказання обліпихи

Вживання плодів обліпихи небажане при індивідуальній непереносимості.

Високий вміст харчових кислот негативно позначиться при наявності: хронічних виразкових хвороб шлунково-кишкового тракту; дисфункції підшлункової залози; підвищеній секреції шлункового соку; холециститі; цирозі; гепатиті А; панкреатиті; жовчно або сечокам’яній хворобі.

Зловживання обліпихою може спровокувати алергію, виникнення висипань, свербіння, головний біль або мігрень, нудоту, печію, а також подразнення слизових оболонок, що може спричинити порушення травлення і розлад шлунку.

Корисні властивості обліпихової олії

Окремо варто сказати про олію обліпихи. Напевно, в наш час кожен знає про її чудодійну силу.

Вона виробляється з м’якоті ягід обліпихи і має специфічні смакові і нюхові характеристи. Цей продукт містить високу концентрацію каротиноїдів (звідси і червоний колір), якими обумовлений настільки широкий спектр лікарських властивостей цієї олії.

Застосування олії корисне при захворюваннях травної системи. Вона позитивно впливає на діяльність підшлункової залози і кишківника, сприяє врегулюванню секреції шлункового соку, полегшує процес травлення.

Для чоловіків дуже корисно використовувати олію обліпихи, щоб надовго зберегти сексуальне здоров’я.

Олія обліпихи – це незамінний помічник молодій мамі по догляду за малюком. Компреси з олією добре допомагають знімати попрілості на шкірі дитини. Нею також варто регулярно змащувати порожнину рота малюка при прорізуванні зубів. І вазагалі, при захворюваннях порожнини рота і горла олія обліпихи буде корисна не тільки дітям, а й дорослим.

Людям, що страждають ожирінням і цукровим діабетом, олія обліпихи допоможе нормалізувати рівень цукру в крові і посприяє поліпшенню ліпідного обміну.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Обліпиха в дієтології та кулінарії

Клітковина і харчові волокна, що містяться в обліписі, мають здатність нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту, виводити шлаки і токсини. А вітаміни і комплекс мінералів відновлюють обмін речовин, що обумовлює більш ефективне розчеплення білків і жирів, що надходять в організм з їжею.

Ягоди в дієтології використовуються для приготування вітамінізованих і тонізуючих страв або випічки, наприклад: варення, конфітюрів, обліпихового меду, компотів, морсів, лимонадів, чаїв, киселів, квасу, желе, мусів, мармеладу, пастили, пюре, соусів і фруктово-овочевих сумішей.

Через свій яскравий смак обліпиха НЕ комбінується з білковою їжею і бобовими культурами, зате відмінно поєднується з наступними продуктами: овочами, фруктами, кисломолочними продуктами, кашами з зернових культур, медом, горіхами.

З ягід обліпихи роблять не тільки олію обліпихи, а й віджимають сік, який дуже корисний і смачний з вершками або в складі молочного коктейлю.

З обліпихою можна приготувати цікаві десерти і домашнє морозиво

Як вибирати і зберігати обліпиху

Ягоди обліпихи ранніх сортів дозрівають у другій половині серпня, пізніх – у середині вересня. Збирають обліпиху з серпня по жовтень. Багато хто віддає перевагу збирати обліпиху після перших заморозків. Збирати ж ягоди вручну непросто: у дерева гострі шипи.

Купити плоди обліпихи можна на ринку восени або на початку зими. Вибирайте яскраво-жовту стиглу обліпиху, але не м’яту. Плоди повинні бути сухими, щільними на дотик.

Використовувати обліпиху в свіжому вигляді можна нетривалий час (довше вона зберігається на гілочках в прохолодному місці).

Найпростіше плоди зберігати в морозильній камері, упакувавши в поліетиленові пакетики. При заморожуванні ягоди не втрачають своїх цілющих і поживних властивостей.

«Золота» ягідка обліпиха завдяки багатому, корисному складу робить позитивний вплив на організм. Користь обліпихи проявляється в медицині, косметології, дієтології, її використовують для поліпшення загального стану і профілактики. Але пам’ятайте, що все повинно бути в міру, тому не зловживайте чудо-ягодою і будьте здорові!