Користь і шкода сиру: чи всім можна його їсти?

Photo of author

By nata

sir_korist_ta_shkoda

Хто ж не знає цей чудовий молочний продукт. Споживати його людина починає з самого дитинства. Сир – один з найдавніших кисломолочних продуктів відомих людству. Приготуванням його займалися жителі Древнього Риму, стародавні слов’яни і багато інших народів.

На Русі сир отримували зі звичайного кислого молока – кисляку. Його ставили в глиняному горщику на кілька годин в розігріту піч, а потім виймали і виливали цю гарячу суміш в полотняний мішок, щоб відцідити сироватку. Потім клали під прес і отримували сир. Цим способом користуються і зараз.

Користь і шкода сиру давно і добре вивчена фахівцями медицини і дієтології і зараз ми їх розберемо.

Сир – це здоров’я

Цей натуральний кисломолочний виріб унікальний у своїй живильній цінності. Під час сквашування молока саме в ньому концентрується основна маса корисних речовин. За вмістом білка і його засвоєнню він перевершив всі продукти. У свою чергу, білок розщеплюється на необхідні організму амінокислоти.

Давно доведено, що регулярне вживання сиру підвищує життєвий тонус, зміцнює імунітет і нервову систему, налагоджує роботу ШКТ.

Він блокує здатність нітратів та токсичних елементів перетворюватися на більш складні, депоновані в організмі, з’єднання. Сир уповільнює утворення вільних радикалів. Ось чому в регіонах, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, жодне меню не обходилося без нього.

Яким буває сир і скільки в ньому калорій

Середня калорійність сиру (при жирності вище 5%) складає 140 ккал на 100 г, знежиреного – 80 ккал.

Продукт з вмістом жиру 18% вважається жирним. Саме з нього кальцій засвоюється найкраще. 9% – напівжирний, це оптимальний показник для кисломолочних виробів.

Сьогодні багато суперечок викликає низькокалорійна їжа. Для здорової дорослої людини шкода знежиреного сиру може бути помітна тільки при важких фізичних навантаженнях: відбувається критичне спалювання білка, а це загрожує наслідками, особливо при інтенсивному метаболізмі. Дітям же вживати знежирений сир категорично не рекомендується. Адже для їх розвитку необхідні жирні кислоти і вітамін Е, яких в такому продукті немає.

Як вибрати якісний продукт

На що слід звернути увагу, роблячи покупку?

Термін придатності – не більше 72 годин.

Умови реалізації – тільки в фасованому вигляді, з холодильних вітрин.

Однорідність структури, відсутність домішок.

Органолептичні показники – смак і запах. Їх кожна людина пам’ятає з дитинства.

Багатьох цікавить, чи шкідливий сир, куплений “з рук”? У більшості випадків, так. Він може стати причиною отруєння, іноді сальмонельозу. Адже в чистоті цих самих рук ви не можете бути впевнені. Але якщо місце придбання не викликає у вас сумніву і ви звикли до домашньої їжі, то всі питання в цьому випадку зняті. Тим більше, що такий кисломолочний сир дійсно натуральний.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Коли корисне стає шкідливим

Говорячи про користь і шкоду цього продукту харчування, слід ще раз нагадати, що головне в житті – у всьому знати міру. Щоб підтримувати здоров’я в нормі, дорослій людині достатньо з’їдати через день приблизно по 150 г сиру. А ось вагітним жінкам, дітям, гіпертонікам можна вживати його щодня.

Але чим шкідливий сир і чи може він, в принципі, бути некорисним? Надмірне його споживання може, крім користі, збільшити вміст холестерину в крові і привести до атеросклерозу. Як було сказано вище, натуральний кисломолочний сир має дуже короткий термін зберігання. Після його закінчення, стає сприятливим середовищем для розвитку шкідливих бактерій. Саме в ньому швидше за все розмножується кишкова паличка.

Якщо сир “затримався” у вашому холодильнику трохи довше трьох діб, зробіть з нього запіканку або плавлений сирок. Але при появі неприємного запаху і слизу, краще відправте в сміттєпровід.

Сьогодні багато виробників для збільшення жирності продукту додають у нього рослинні жири (кокосову, ланолінову, пальмову олії), які не засвоюються організмом. Але такий виріб уже не має права називатися сиром.

Крім цього, кисломолочні продукти містять підсилювачі смаку, стабілізатори для збільшення терміну зберігання та емульгатори для поліпшення органолептичних показників. Купуючи такий сир, ви наносите істотної шкоди організму, а користь від нього мінімальна.

Панацея для талії

У натуральному сирі міститься зовсім небагато жирів. Він ідеальний для бажаючих зменшити талію. Нескладна сирна дієта передбачає вживання його у великих кількостях (500- 600 г) через день протягом двох тижнів. У перервах між прийомами потрібно пити багато води або трав’яних чаїв. При цьому відбувається потужна чистка організму, відновлюється мікрофлора і поліпшується робота кишечника, а також підвищується імунітет. Такі розвантажувальні дні можна влаштовувати регулярно, якщо на те немає протипоказань.