Користь та шкода кукурудзи

Photo of author

By samoylovych

Поговоримо про кукурудзу та дізнаємося, яку користь та шкоду вона несе для здоров’я

vse_pro_kukurudzu

Кукурудза – смачний і корисний продукт харчування, який займає одне з головних місць серед злакових культур. Завдяки універсальності, ця рослина популярна в харчовій промисловості в будь-якому вигляді, адже приготовлені з неї страви виходять неймовірно смачними, наповнюючи організм енергією, вітамінами і мінералами. Яку ж користь і шкоду для здоров’я організму може принести кукурудза, чи корисна сира і варена кукурудза, які вітаміни та корисні речовини вона містить? Про це і поговоримо!

Кукурудза – це одна з найдавніших культурних рослин. Історія кукурудзи (по-іншому – маїс) веде походження з Мексики. При розкопках в місті Мехіко були знайдені пилок і качани кукурудзи, приблизний вік яких 55 тисяч років. Вважається, що саме там, 12 – 15 тисяч років тому, її вперше почали культивувати. Початки кукурудзи тих днів були в багато разів менші від сучасних. Довжина плоду становила приблизно 4 сантиметри.

Вчені так і не знайшли дикорослих предків кукурудзи. Цей злак не здатний виростати самостійно. Тому, не дивлячись на відомі факти історії кукурудзи, саме її виникнення досі оповите таємницею.

kukurudza-korystj-1

Кукурудза – є однорічним злаком, поширеним майже на всій земній кулі. Має товсте високе стебло з качанами, на яких і утворюються зернятка. Стиглий качан кукурудзи повинен бути жовтого кольору з щільними зернятками.

Склад кукурудзи

На відміну від безлічі інших злаків, в кукурудзі міститься достатня кількість білка, тому цей продукт дуже добре підходить в якості замінника м’яса для людей, які дотримуються вегетаріанського способу життя.

При цьому калорійність кукурудзи (338,4 ккал / 100 г), а також збалансований хімічний склад дозволяє підтримувати всі обмінні процеси у відмінній формі.

Харчова цінність кукурудзи: вуглеводи – 67,5 г; клітковина – 2,1 м білки – 10,8 г; жири – 4,9 г.

Найціннішим вітаміном в складі кукурудзи є вітамін B4, який присутній в цьому злаку в надлишку. Саме цей важливий компонент сприяє нормалізації рівня холестерину, захисту мембрани клітин, стимулювання обмінних процесів в організмі і підтримці нормальної ваги.

Містяться в кукурудзі і інші вітаміни: A, B1, B2, B5, B6, B9, Е, H, PP.

Початки кукурудзи містять важливі мінерали – фосфор і кальцій – активні речовини, життєво необхідні для людини, особливо в ранньому віці або в момент інтенсивних навантажень.

Інші мінерали у складі кукурудзи: Кальцій, Магній, Калій, Фосфор, Залізо, Цинк, Йод, Мідь, Марганець, Селен, Фтор.

Корисні властивості кукурудзи

У кукурудзі міститься багато вітамінів групи В, що корисні для нервових клітин і допомагають при лікуванні різних захворювань нервової системи, в тому числі епілепсії і поліомієліту.

Кукурудзу корисно вживати в їжу під час депресії і стресових ситуацій, оскільки вона добре допомагає нервовій системі з ними впоратися.

Прийом кукурудзяних продуктів в їжу виконує очищуючу дію на людський організм, оскільки речовини, що містяться в кукурудзі, сприяють виведенню важких і токсичних речовин.

Через значний вміст антиоксидантів кукурудза уповільнює процес старіння. Також вона допомагає в профілактиці онкологічних захворювань.

Для жінок зерна кукурудзи також корисні. Вони зменшують болючі відчуття під час менструацій і полегшують перебіг клімактеричного періоду. Крім того, кукурудза позитивно впливає на фертильність жінки.

При вагітності теж необхідно вживати кукурудзу, яка допоможе зняти набряки, зменшить відчуття нудоти і додасть майбутній мамі сил.

Кукурудза сприяє омолодженню шкіри, сповільнюючи процес старіння клітин. Вона робить її пружною, ніжною і еластичною.

Жирні кислоти, що містяться в кукурудзі, покращують регуляцію рівня холестерину, вони утворюють з ним з’єднання, які розчиняються і вже не відкладаються ніде в організмі.

Цей злак знімає больові відчуття в суглобах при артритах.

Фітин, а так само глютамінова кислота, які містить кукурудза, покращують самопочуття при перевтомі, виснаженні, нудоті і блювоті, анемії, зменшують наслідки прийому важкої їжі та алкоголю.

Ккурудзяні зерна уповільнюють процеси бродіння і розкладання в кишковому тракті. Ця властивість буде корисна при ентероколітах, а також допоможе людям на дієті. А ще кукурудза знижує апетит, що може допомогти при схудненні.

Цей злак корисний і для чоловіків – він допомагає боротися з імпотенцією.

Настоянка з кукурудзяних рилець або їх екстракт покращує вироблення жовчі, покращує її властивості.

Препарати з рилець підвищують згортання крові, тому допомагають при гіпотромбінемії і подібних захворюваннях, збільшують число тромбоцитів.

При регулярному вживанні кукурудзи проявляються такі лікувальні властивості: стабілізується рівень цукру; знижується рівень небезпечного холестерину; поліпшується робота серця і печінки; поліпшується згортання крові; знімається набряклість; покращується пам’ять і робота мозку; зміцнюється імунітет; омолоджується організм.

Кукурудза неймовірно корисна для спортсменів, оскільки цілющі речовини в її складі є відмінним матеріалом для формування м’язових волокон. Ці речовини прекрасно замінюють хімічні добавки і препарати, оскільки не завдають шкоди організму. Вітамін E, також наявний у великій кількості в складі цього продукту, покращує абсорбцію кисню м’язовими тканинами, що важливо при тренуваннях і фізичних навантаженнях. Крім активної участі у формуванні м’язової маси, зерна дають відмінний заряд енергії, а також підтримують і зміцнюють кісткову систему за рахунок фосфору і кальцію, не даючи їй деформуватися під час силових навантажень.

Регулярне вживання кукурудзи дозволяє позбутися від таких неприємних хвороб, як гепатит, холецистит, нефрит, епілепсія, подагра, захворювання нирок, а також попередити розвиток онкологічних захворювань і уповільнити поширення онкологічних патологій.

Користь і шкода вареної кукурудзи

Найчастіше вживання кукурудзи відбувається в вареному вигляді, але при термічній обробці багато корисних речовин руйнуються, тому в підсумку виходить менш корисна страва. У вареному продукті в повному складі зберігаються білки, оболонка зерен, а також вітаміни групи B, що позитивно позначається на обміні речовин, омолодженні організму, а також на позбавленні від нервового розладу, стресів і депресивного стану.

Користь кукурудзяної олії

Кукурудзяна олія – ефективний рослинний засіб для боротьби з атеросклерозом. Для того, щоб вивести надлишки холестерину з організму, досить приймати її по 3 столові ложки в день.

Олія, отримана з насіння кукурудзи, допомагає знизити ризик розвитку дерматологічних захворювань. Кукурудзяна олія використовується при лікуванні захворювань жовчного міхура. Два невеликих ковтка олії в день, допомагають підвищити тонус цього органу, збільшити скоротливу активність його стінок, нормалізувати роботу сфінктера Одді.

Олію зародків зерен кукурудзи використовують як допоміжний засіб для внутрішнього прийому при лікуванні діабету.

У кукурудзяній олії міститься цілий комплекс з’єднань, що поліпшують стан шкіри, волосся, нігтів.

Шкода і протипоказання кукурудзи

Кукурудза корисна тільки в тому випадку, якщо немає протипоказань, до яких відноситься: алегрія на даний продукт, виразкова хвороба, схильність до утворення тромбів, захворювання ШКТ. Також не слід зловживати цим продуктом, якщо Ви помітили у себе підвищене згортання крові.

Зловживання кукурудзою провокує здуття живота, розвиток метеоризму. Кукурудзяні зерна протипоказані при загостреннях виразки дванадцятипалої кишки або шлунка.

Кукурудзяна олія – висококалорійний продукт, зловживання яким може привести до ожиріння.

Педіатри рекомендують жінкам, які годують дітей грудним молоком, з’їдати не більше 1-2 качанів кукурудзи в тиждень. Зловживання цим продуктом може привести до розвитку кольок і метеоризму у малюка.

Кукурудза і дієта

Зерна кукурудзи мають властивості, що сприяють схудненню, тому дієтологи рекомендують цей продукт своїм пацієнтам, що страждають від зайвої ваги. В першу чергу, на позбавлення від зайвих кілограмів впливає те, що кукурудза, потрапляючи в організм, прибирає симптоми запору, очищає від шлаків і токсинів, а також нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту.

Сама кукурудза, як продукт, швидко насичує організм, знижує відчуття голоду, не дає засвоїтися зайвим жирам, а сечогінний ефект, який досягається за рахунок вживання цього продукту, допомагає позбавитися від зайвої рідини і целюліту.

Таким чином, додавання кукурудзи в здоровий раціон посприяє втраті зайвої ваги без шкоди для здоров’я.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Кукурудза в кулінарії

Початки кукурудзи їдять сирими, варять з сіллю, запікають або роблять з них гриль. Зерна висушують, а потім роблять попкорн або переробляють в кукурудзяну крупу з якої варять ситні каші.

Дітям подобаються кукурудзяні палички і пластівці, приготовані з цього продукту. Ядра кукурудзи додають в перші страви, салати, закуски, рагу і складні гарніри.

Також зерна відмінно поєднується з молочними продуктами, яйцями, м’ясом, сиром, медом, рибою, фруктами та овочами, тому ці продукти можна сміливо додавати в раціон для поліпшення смакових і корисних властивостей цього злаку.

Кукурудза неймовірно корисна, але при її вживанні важливо не перевищувати норму в один качан на день.

Кукурудза в косметології

Кукурудза є не тільки корисним харчовим і лікарським продуктом. Вона також активно використовується в створенні косметологічних засобів, так як багата мінералами і вітамінами групи Е і К, необхідними для шкіри, волосся і нігтів.

Олія, що добувається з кукурудзяних зародків, дуже добре допомагає при відновленні сухої і пошкодженої шкіри, вона усуває лущення, сприяє оновленню і омолодженню клітин, відновлює еластичність і захисний бар’єр шкіри, позбавляє від зморшок.

Кукурудзяний крохмаль, навпаки, входить до складу засобів по догляду за жирною і комбінованою шкірою, виступає в ролі абсорбенту, але також живить і захищає шкіру, а це вважається основою догляду за шкірою в косметології. Завдяки своїм гіпоалергенним властивостям, він входить до складу дитячих присипок, які не тільки підсушують, але і захищають ніжну шкіру дитини.

Як вибрати і зберігати кукурудзу

Кукурудзу можна збирати самостійно, а також купувати в магазині або на ринку. Перед придбанням слід звернути увагу на зовнішній вигляд. Листя на качані не повинні бути сухими або відокремленими від плоду, в іншому випадку це свідчить про те, що вона довго перебувала на свіжому повітрі, а значить шкідлива для здоров’я через несвіжость і розмноження мікробів.

Щоб початок надовго зберіг свої корисні властивості, важливо розуміти, як правильно зберігати цей продукт. Перед тим, як покласти кукурудзу в холодильник, потрібно зняти з неї лушпиння і видалити «волосся». Очищений качан необхідно помістити в підсолену воду і залишити в такому вигляді на 20 хвилин. Далі можна злити воду, а потім відокремити зерна від качана і помістити їх в щільний контейнер. У такому вигляді кукурудза зберігається три тижні.

Отже, як цінний продукт, багатий вітамінами та поживними речовинами, кукурудза може стати корисним доповненням до повсякденного раціону, особливо це стосується дітей та тих, хто прагне дотримуватися здорового харчування. Тому, дотримуйтесь усіх рекомендацій, що Ви сьогодні отримали та будьте здорові!