Користь та шкода від вживання гарбузового насіння

Photo of author

By samoylovych

garbuz-korystj-2

Гарбузове насіння – продукт смачний і корисний, але дорога на наш стіл у гарбузового насіння була довгою. Спочатку наші предки використовували гарбуз в господарчих цілях, пізніше почали вживати у їжу м’якоть рослини, і лише через довгий час стало зрозумілим, що і насіння гарбуза має безліч корисних властивостей. Саме про це ми сьогодні і дізнаємося!

Батьківщиною гарбуза є Латинська Америка. Відомо, що його вживали в їжу стародавні індіанські племена і дуже цінували за поживність і приємний смак. В їжу використовували навіть молоді паростки і гарбузове суцвіття.

Бувають гарбузи кормові – використовуються в тваринництві для підгодівлі худоби, і декоративні – вирощені в якості прикраси оранжереї або саду. Словом, овоч вміє дивувати своєю універсальністю.

А от у насінні гарбуза, як в початку нового життя, зосереджено безліч вітамінів і мінеральних речовин. Кому ж і чим воно буде корисне поговоримо далі.

garbuz-korystj-1

Хімічний склад гарбузового насіння

Калорійність гарбузового насіння – 556 кілокалорій. Зі ста грам продукту (в розрахунку від денної норми споживання) можна отримати 30,4% білків, 71,7% жирів, 6% вуглеводів. Харчових волокон 4,3 грама.

Вітамінний склад представлений практично всією групою В: фолатів – 57,5 ​​мкг; піридоксину – 0,23 мг; пантотенової кислоти – 0,35 мг; рибофлавіну – 0,32 мг; тіаміну – 0,2 мг.

Також містяться і інші вітаміни (в міліграмах): А – 228; С – 1,9; Е – 10,9 (72,7% від добової норми); К – 51,4 (42,8%); РР – 1,7.

Мікро- та макроелементи представлені (в міліграмах): селеном – 5,6 мкг; марганцем – 3,01 (151%); міддю – 1,39 мкг; цинком – 7,45 (62,1%); залізом – 14,96 (83,1%); фосфором – 1174 (147%); калієм – 807 (32,3%); натрієм – 18; магнієм – 535 (134%); кальцієм – 43.

Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Корисні властивості гарбузового насіння

Насіння гарбуза може принести чималу користь як для чоловіка, так і для жінки.

Жінкам насіння подарує густе і блискуче волосся – вітамінний склад цього продукту досить позитивно позначається на здоров’ї шкіри голови. Вчені стверджують, що вітаміни А і Е продовжують молодість. У гарбузовому насінні ці речовини містяться в значній кількості!

Продукт має жовчогінну та сечогінну дію.

Особливо ефективне гарбузове насіння від глистів: його рекомендують дітям, як безпечний спосіб вигнання цих паразитів.

Народною медициною відзначено, що регулярний прийом насіння гарбуза позбавляє від підвищеного газоутворення і значно покращує функціонування всього кишечника в цілому.

Вегетаріанці цінують це насіння за високий вміст рослинного білка.

Чоловіки вживають насіння гарбуза для профілактики простатиту і аденоми передміхурової залози. У тих, хто регулярно вживають насіння, ці неприємні недуги трапляються набагато рідше.

Насіння гарбуза сильний антиоксидант, який використовується в народній медицині для боротьби з раком.

Регулярно з’їдаючи невелику кількість насіння, ми зміцнюємо імунітет, збагачуємо себе вітамінами і мікроелементами, очищаємо організм від шлаків і важких металів, нормалізуємо роботу серця, заспокоюємо нервову систему.

Насіння гарбуза вживаються для зниження артеріального тиску. Також воно очищає судини від атеросклеротичних бляшок.

Високий вміст фосфору і цинку покращує пам’ять, допомагає кращій концентрації і роботі мозку. Впливає на загальне самопочуття, дозволяючи в короткі терміни відновитися після фізичних навантажень.

Насіння можна сміливо їсти хворим на цукровий діабет. Продукт знижує рівень інсуліну в крові.

Якщо докучають закреп, натщесерце потрібно з’їдати столову ложку сирого насіння. Воно поліпшить перистальтику кишечника і надасть м’яку проносну дію.

Аргінін, що входить до складу насіння, сприяє набору м’язової маси.

Через високий вміст кальцію продукт використовується для профілактики остеопорозу і лікування суглобів.

Згідно рецептів народної медицини, гарбузове насіння застосовується для розчинення каменів в нирках.


Користь гарбузової олії

З гарбузового насіння отримують чудову олію, багату жирними ненасиченими і поліненасиченими кислотами, – справжній еліксир життя. Гарбузова олія по праву вважається однією з найбільш корисних для нашого здоров’я і краси.

Її можна назвати справжнею скарбницею каротиноїдів, токоферолів, фосфоліпідів, стеринів, ненасичених жирів, процентне співвідношення яких становить 90%, а також жирних кислот Омега-3 і Омега-6.

При прийомі всередину, така олія покращує роботу печінки, має жовчогінну дію, нормалізує порушений функціональний стан жовчного міхура і хімічний склад жовчі.

Популярна ця олія і у косметологів і дерматологів: вона чудово справляється із запаленнями на шкірі, прискорює загоєнню ран і опіків.

Олію гарбуза рекомендується застосовувати в якості масок і протирання для зрілої, сухої і пошкодженої шкіри обличчя, для шкіри рук, для зміцнення і відновлення нігтів. Кілька крапель гарбузової олії можна додати в готові косметичні креми, тоніки, лосьйони, маски.

Принесе користь гарбузова олія і волоссю, особливо якщо воно сухе і тонкі. Регулярно, раз на тиждень, на ніч втирайте олію в корені волосся і наносьте по всій довжині, і вже через місяць результат буде помітний.

Крім лікувальних властивостей гарбузова олія має чудові смакові якості, що дозволяє успішно використовувати її в кулінарії.

Якісна гарбузова олія отримується з гарбузового насіння методом холодного віджиму, що дозволяє зберегти всі корисні речовини і вітаміни.

Користь гарбузового борошна

Гарбузове борошно отримують з очищеного і підсушеного на сонці насіння, шляхом його перемелювання.

Гарбузове борошно – дуже цінний продукт, який можна використовувати і для приготування різних страв, і як відмінний косметичний засіб. Якщо Ви займаєтеся інтенсивною розумовою і фізичною працею, фітнесом або спортом, страви з гарбузового борошна будуть Вам надзвичайно корисні.

Гарбузове борошно, багате незамінними амінокислотами, цинком і холіном. При регулярному його вживанні в їжу поліпшується пам’ять і розумові здібності, підвищуються фізична і розумова працездатності, знижується стрес, нервова напруга і перевтома.

Борошно з насіння гарбуза навіть застосовується як компонент спортивного харчування. Вміщений в ньому фосфор і кальцій впливають на швидкість і силу м’язових скорочень; амінокислота аргінін сприяє збільшенню м’язової маси, а амінокислота валін служить джерелом енергії для клітин м’язової тканини.

Протипоказання щодо вживання гарбузового насіння

Насіння гарбуза може принести не тільки користь, але і шкоду. Це може статися при: непереносимості продукту; ожирінні; підвищеній кислотності шлункового соку; хронічних хворобах травної системи (особливо шлунка).

Насіння треба розгризати зубами, щоб уникнути пошкодження емалі!

Гарбузове насіння у кулінарії

Цей продукт використовується як в цілому так і в подрібненому вигляді. Насінням можна присипати випічку або хліб, додати його, обсмаживши, в овочевий салат або кашу.

Для приготування соусів подрібнене гарбузове насіння змішують з часником або лимонним соком.

Обсмажування, безсумнівно, покращує смак насіння. Однак від цієї обробки втрачається частина корисних речовин. Тому, в здоровому харчуванні рекомендується використовувати виключно сире насіння.

Насіння добре поєднуються з овочевим рагу, вівсяною кашею, домашньою випічкою.

Дієтологи рекомендують вводити гарбузове насіння в невеликій кількості до складу меню при дотриманні дієт. Незважаючи на високу калорійність, продукт корисний високим вмістом білків і активних компонентів.

Насіння гарбуза підніме настрій, що також важливо при здоровому харчуванні. Саме гарбузовим насінням рекомендується замінювати традиційні солодощі. Наприклад, шоколад.

Особливо корисне насіння для вегетаріанського меню. Воно легко заповнює в організмі недоотримання білків і жирів.

Для дорослої людини допустима норма продукту до 100 грам в день. Якщо дотримується дієта для схуднення, що включає рослинні олії, можна з’їдати всього 20 грам насіння.

Дітям насіння гарбуза дають з п’яти років і бажано в подрібненому вигляді, так як, проковтнувши насіння в цілому виглді, воно здатне викликати розлад травлення. Початкова доза для дитини становить – 0,5 ч.л.

Як вибирати і зберігати насіння гарбуза

Для тих, хто вирощує гарбузи на дачі, отримати насіння не проблема. Дозрілі овочі розрізають навпіл, насіння виймаються ложкою, промиваються водою і підсушують в духовці.

Ті, хто далекий від городництва, можуть придбати насіння на ринку або в магазині. Якісний продукт має світло-жовтий або білуватий (в залежності від сорту) колір. Не повинно бути сторонніх домішок або пошкоджень на шкірці. На дотик насіння сухе, має приємний гарбузовий запах.

Зберігається насіння в полотняних мішечках або герметичній тарі в сухому і прохолодному місці протягом року.

Як бачите, гарбуз – не тільки символ Хелловіна, а й чудодійний лікувальний засіб, що допомагає при багатьох недугах. Якщо Ви вживаєте в їжу насіння гарбуза, то точно переконалися, що вони не тільки смачне, але і корисне для людського організму, але .. не забувайте враховувати протипоказання та застереження щодо вживання даного продукту. Будьте здорові!