Кукурудзяна крупа – користь та шкода

Photo of author

By samoylovych

kukurudzyana_krupa

Кукурудзяна крупа відома вже кілька десятків століть, але як би не змінювався світ, цей продукт залишається все ж таким незмінним надбанням людства. Її корисні властивості просто неперевершені, але чи є протипоказання щодо вживання кукурудзяної крупи? Сьогодні поговоримо!

Склад кукурудзяної крупи

Щоб розібратися в тому, наскільки корисна кукурудзяна крупа, в першу чергу, потрібно поглянути на її хімічний склад. А він, скажімо прямо, досить унікальний. Цей продукт, зокрема, містить:

  • вітаміни: B2 (рибофлавін), B1 (тіамін), PP (ніацин), B9 (фолієва кислота), H (біотин), E (токоферол), A (каротин), B6 (піридоксин), B5 (пантотенова кислота);.
  • мінерали: калій, бор, фосфор, фтор, мідь, кальцій, алюміній, сірка, магній, титан, ванадій, хлор, натрій, йод, нікель, селен, молібден, залізо, олово, кобальт, цинк, марганець, хром, кремній;.
  • амінокислоти: лейцин, аргінін, метіонін, валін, триптофан;.
  • інші речовини: клітковина, крохмаль.

Що тут скажеш? Одного погляду на перелік мінералів та корисних речовин досить, щоб зрозуміти, що користь кукурудзяної крупи повинна бути непросто велика, а по-справжньому величезна.

Корисні властивості кукурудзяної крупи

Перш за все, варто відзначити дуже низьку калорійність кукурудзяної крупи, на сто грамів сухого продукту припадає лише 328 ккал, а в ста грамах приготовленої каші – 86 ккал. Саме тому її можна без побоювання їсти людям, що стежать за своєю фігурою і дотримуються здорового харчування. При цьому вона добре насичує і надовго дарує відчуття ситості.

Кукурудзяна крупа є прекрасним дієтичним продуктом, а полягає це у великій кількості цінних компонентів, що входять до її складу. Крім того кукурудзяна крупа є ще і гіпоалергенним продуктом, тому страви з неї без проблем можна давати навіть найменшим діткам, а також вводити в раціон людям, схильним до харчових алергій.

Велика користь каші з крупи кукурудзи і для шлунково-кишкового тракту. Клітковина, що міститься в ній у великій кількості, добре очищає кишечник від шкідливих калових каменів, шлаків, з організму виводяться радіонукліди, токсини, пестициди. Така каша усуває гнильні і бродильні процеси в кишечнику, позбавляє від закрепів.

Регулярне споживання кукурудзяної крупи дозволить зміцнити імунітет, сприятиме збереженню молодості і привабливості.

Речовини, що входять до складу кукурудзяної крупи, наприклад, вітаміни Е, кальцій і калій позитивно позначаються на стані нігтів, шкіри, волосся, а каротиноїди, роблять продукт дуже корисним для курців, оскільки знижують ймовірність розвитку раку легенів. Також страви з неї підвищують еластичність судин, знижують рівень холестерину, тим самим зменшують ризик формування тромбів, а значить і серцево-судинних захворювань.

Фосфор, присутній в кукурудзі корисний для роботи нервової системи, вітаміни В5 і В1 сприяють усуненню депресивних станів і є непоганою профілактикою невралгічних хвороб, а магній і вітамін В6 підвищують стійкість до стресів. Страви з кукурудзяної крупи рекомендується споживати людям, що страждають від цукрового діабету, захворювань крові, жовчного міхура, шлунка і печінки.

Крім усього цього кукурудзяна каша має одну унікальну властивість – зберігати всі найкорисніші властивості навіть після теплової обробки.

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Протипоказання щодо вживання кукурудзяної крупи

У кожного продукту існують як переваги, так і недоліки. Кукурудзяна крупа відчутно знижує апетит, тому протипоказана людям з недостатньою вагою. Також не рекомендується використовувати страви з кукурудзи в період загострення виразки шлунка, так як клітковина, що входить до складу крупи, здатна подразнювати стінки внутрішніх органів. Не варто зловживати нею і при підвищеному згортанні крові.

Взагалі, ризик вживання в їжу кукурудзяної крупи мінімальний, але якщо є сумніви щодо її використання, то краще перед застосуванням проконсультуватися з лікарем.

Кукурудзяна крупа в дієтології

Кукурудзяна крупа дуже дієтичний продукт, тому вона використовується в програмах по зниженню ваги.

В дієтології для схуднення існують і такі дієти, при яких можна худнути, не відчуваючи почуття голоду. Однією з таких дієт є кукурудзяна дієта. Все що для цього потрібно – їсти кукурудзяну кашу кожен день, замінюючи нею сніданки обіди і вечері. Якщо хочете скинути декілька кілограмів, то потрібно замінити лише 1-2 звичайні прийоми їжі на кукурудзяну кашу, але якщо хочете посиленого ефекту, то кукурудзяну кашу потрібно вживати під час усіх прийомів їжі.

Обов’язкова умова при цій дієті – споживання великої кількості води. Вона повинна бути обов’язково очищеною і негазованою. Норма води при кукурудзяній дієті становить до 2,5 літрів на добу.

Кашу на кукурудзяному борошні в дієтичних цілях слід готувати без добавок. Вона вимагає тривалого готування, тому попередньо крупу варто промити від крохмалю і замочити на ніч у холодній воді. У процесі замочування крупа набухає і збільшиться в розмірах, що значно скоротить час готування – з 40 до 20 хвилин.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

. .


Кукурудзяна крупа в кулінарії

Кукурудзяна крупа ділиться на кілька видів залежно від форми і величини крупинок. Вона може бути шліфованою, дрібною і крупною.

Якщо з кукурудзяної крупи необхідно швидко приготувати страву, варто вибирати найдрібніший помел, найчастіше її використовують для дитячих каш.

Кукурудзяну крупу можна використовувати для приготування безлічі різноманітних страв – супів, гарнірів, основних страв, коржів і т.д. Італійська кухня пропонує готувати з неї паленту, молдавська – мамалигу, абхазька – абисту, грузинська – гомі.

Взагалі різні види кукурудзяних каш популярні в багатьох країнах, причому їх смак, а також тривалість готування залежить безпосередньо від якості сировини. Найкращі страви виходять зі свіжої або крупи, яка зберігалася за всіма правилами.

Молдавани вважають, що найкращою є яскраво-жовта, практично помаранчева крупа, інші, вибираючи її, орієнтуються на розмір крупинок і на те наскільки вони однорідні. Природно якісний продукт не повинен містити лушпиння, сторонніх домішок і запахів.

Зберігати крупу рекомендується при низьких температурах, в ідеалі до +5 градусів, в темних сухих місцях. При високій вологості (більш 70%) в ній швидко заводяться комахи, з’являється згірклість і затхлість, а отже з такого продукту хорошої страви приготувати не вдасться.

Незважаючи на корисність, каша з кукурудзи досить примхлива в приготуванні, так як має властивість підгорати і збиватися в грудки. Тому в процесі приготування її необхідно якомога частіше перемішувати. Крім того кукурудзяна крупа при варінні збільшується майже в чотири рази, тому готуючи її, обов’язково враховуйте таку особливість.

Перш за все, варто знати, що каша з кукурудзяної крупи може готуватися як на воді, так і на молоці. Для приготування одного стакану крупи Вам буде потрібно в 3-4 рази більше води (молока), тобто три-чотири склянки. Отже, щоб не утворилися грудочки, в казанок або каструлю, що має антипригарне покриття, вилийте половину води (молока). Коли вона закипить, додайте сіль, її кількість залежить від того солодкою або солоною Ви плануєте робити страву. Якщо солодкою, досить буде щіпки, але тоді додайте ще й цукор. Далі потихеньку, постійно помішуючи, висипте крупу. В результаті повинна вийти густа маса, добре її розмішайте, поки вона не стане однорідної консистенції. Потім потихеньку вилийте рідину, що залишилась і доведіть кашу до готовності в духовці або на дуже повільному вогні, на це, як правило, йде не менше півгодини. Не забувайте в цей час періодично перемішувати кашу.

Готову кашу можна заправити вершковим маслом. Також до неї можна додати родзинки, джем, свіжі ягоди, сухофрукти і т.д.

Сподіваємося, наш матеріал допоміг Вам зрозуміти в чому ж полягає користь і шкода кукурудзяної крупи. Смакуйте та будьте здорові!