Лавровий лист – користь та шкода

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми з Вами дізнаємося про лікувальні властивості лаврового листа та протипоказання щодо його вживання

vse_pro_lavrovii_list

Лавровий лист – не тільки ароматна приправа для смачної страви, якою користуються з давніх-давен, а й чудодійні ліки. Але як і кожна рослина, лавровий лист, має певну користь і деякі протипоказання щодо його вживання. Саме про це ми і поговоримо.

Склад лаврового листа

Хімічний склад лаврового листа відрізняється від більшості прянощів декількома цікавими елементами:

  • мурашина кислота – натуральний консервант і природний антибіотик, уповільнює процеси гниття;.
  • оцтова кислота – натуральний консервант, антибіотик;.
  • масляна кислота – дає енергію для поліпшення метаболізму, захищає товстий кишечник від захворювань;.
  • капронова кислота – має кровоспинну і протизапальну дію;.
  • лауринова кислота – підвищує рівень «хорошого» холестерину, має антивірусну дію;.
  • фітостерини – знижує рівень холестерину;.
  • линалоол – пахне конвалією, заспокоює нервову і серцево-судинну системи;.
  • камфора;.
  • крохмаль;.
  • дубильні речовини;.
  • кілька ароматичних компонентів, таких як мирцен, лімонен, цинеол та інші;.
  • вітаміни: Вітамін A (РЕ) 309 мкг, Вітамін B1 (тіамін) 0,009 мг, Вітамін B2 (рибофлавін) 0,421 мг, Вітамін B6 (піридоксин) 1,74 мг, Вітамін B9 (фолієва) 180 мкг, Вітамін C46,5 мг, вітамін PP (Ніаціновий еквівалент) 2,005 мг;.
  • мікро і макроелементи: Кальцій 834 мг, Магній 120 мг, Натрій 23 мг, Калій 529 мг, Фосфор 113 мг, Залізо 43 мг, Цинк 3,7 мг, Мідь 416 мкг, Марганець 8,167 мг, Селен 2,8 мкг. .

Енергетична цінність становить 313 кілокалорій на 100 грамів.

Лікувальні властивості лаврового листа

Корисні властивості лаврового листа:

  • покращує апетит і процес перетравлення їжі;.
  • сприяє зменшенню набряклості;.
  • лавровий лист знижує тиск і робить чистку судин;.
  • має загальнозміцнюючу дію, приводить в тонус всі системи організму;.
  • пригнічує туберкульозну паличку;.
  • може застосовуватися для профілактики і лікування лихоманки;.
  • має сечогінні, протигрибкові і антибактеріальні властивості;.
  • допоможе позбутися від стоматиту;.
  • показано вживання лаврового листа в разі розладів нервової системи (перевтоми, депресивних станів). .

За допомогою відвару з лаврового листа здійснюють чистку суглобів, також лист може використовуватися для лікування артрозу і ревматоїдного артриту. Від відвару лаврового листа можна отримати позитивний ефект при лікуванні алергії, в тому числі і у дітей.

В народній медицині вважається, що лавровий лист ефективний для жіночих проблем, а саме застосування відвару або настою з лаврового листа допомагає при аменореї – відсутності місячних під час кількох циклів (не пов’язано з вагітністю).

Ефірна олія, яку отримують з листя, квіток і плодів лавра, володіє відмінними дезинфікуючими і інсектицидними властивостями. Олію лаврового листа можна використовувати для догляду за шкірою обличчя, зокрема від прищів, для лікування розтягувань і ударів.

Крім усього описаного раніше, лавровий лист використовується для лікування хворих на діабет і навіть для лікування онкологічних захворювань.

Корисні властивості лаврового листа використовуються і в дитячій терапії. Зрозуміло, тут він застосовується тільки зовнішньо. Вважається, що якщо покласти свіже або сухе листя поруч з дитячим ліжечком, малюк перестає вередувати і добре засинає. Кора і лист рослини містять дубильні і антибактеріальні речовини, фітонциди. Теплий відвар лаврового листа є відмінним засобом від пітниці, діатезу, стафілокока. Його можна рекомендувати дітям грудного віку для щоденного купання.

Взагалі, цю рослину можна використовувати як допоміжний засіб при грибкових ураженнях, кон’юнктивіті, псоріазі.

Лавровий лист в кулінарії та дієтології

У кулінарії лавровий лист надає їжі приємного аромату, його можна класти в перші страви (борщ, супи), м’ясні і рибні страви, в страви з морепродуктів, а також овочів. Крім цього запашна приправа доречна в кашах і соусах. Досить поширений лавровий лист і в процесі консервування різних продуктів. Його кладуть в суміші, які призначаються для засолювання і маринування овочів (особливо огірків, помідорів, кабачків, буряка, патисонів, капусти та інших), грибів і консерв з овочів, м’яса і риби.

У кухні країн Західної Європи лавровий лист додається при консервуванні в напої, десерти і деякі різновиди варення. У харчовій промисловості пряність використовується при виробництві ковбасних виробів, соусів, паштетів, сирів, маринадів, кетчупу, майонезу та інших продуктів. Одна з переваг лаврового листа – він чудово поєднується з іншими видами прянощів, а саме з шавлією, гвоздикою, свіжим або сушеним розмарином, запашним і пекучим перцем, чебрецем, петрушкою і кропом. Також лавр відмінно «дружить» з бобовими (зокрема з горохом, квасолею і сочевицею).

Головне запам’ятати основне правило лаврового листа: в супи його кладуть хвилини за 4-5 до кінця варіння і потім виймають. У другі страви ароматні листочки можна покласти практично відразу, якщо страва готується довго – то за 10-15 хвилин до кінця. Але знову ж таки – виймати після приготування!

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Лавровий лист допомагає очистити організм від токсинів, шлаків і солей. Завдяки таким властивостям цю пряність досить часто використовують люди, що бажають позбутися від зайвих кілограмів – з неї роблять різноманітні настої, відвари та чаї. Все це може принести певний очисний ефект, однак, не слід зловживати такими методами і потрібно пам’ятати, що рослина має дуже потужну сечогінну дію.

До недоліків використання лаврового листа під час дієт, можна віднести властивість провокувати закрепи, отже обов’язково врахуйте цю особливість перед початком очищення. Не можна вживати лаврові настої і відвари для схуднення занадто довго, це може спровокувати сильне зневоднення. Плюс, разом з рідиною відбувається втрата і корисних речовин, наприклад, калію, яка може мати негативні наслідки на серцево-судинну систему.

Необхідно правильно організувати свій раціон харчування: на сніданок виберіть ситні і корисні страви, на обід – перші страви, зварені на нежирному бульйоні, а на вечерю краще віддати перевагу легкому салату з овочів, вареної риби і м’яса. У раціоні має бути присутня велика кількість свіжих фруктів, овочів, зелені. Якщо до всього цього Ви ще й додасте в міру настої та чаї на лавровому листі – зможете швидко і без неприємних наслідків розпрощатися із зайвими кілограмами.

Зберігати сухий лавровий лист можна близько року, тому при покупці уважно дивіться, коли він був випущений. Краще купувати свіже листя – зараз це цілком доступно.

Сьогодні часто продається пресований, або гранульований лавровий лист, однак він цілком може складатися з відходів, сміття, який утворюється при сушінні цілого лаврового листа, і до того ж робить бульйон каламутним і непривабливим. Смак у нього теж не завжди чудовий, так що краще купувати і використовувати цілий лавровий лист.

Протипоказання лаврового листа

З обережністю лавровий лист застосовують при зниженому кров’яному тиску, патологіях серця і печінки. Протипоказані препарати на основі рослини при таких захворюваннях і порушеннях:

  • виразки органів шлунково-кишкового тракту;.
  • часті запори;.
  • низька здатність згущуватися крові і підвищена кровоточивість;.
  • ниркова недостатність;.
  • амілоїдоз – порушення білкового обміну.

Лавровий лист як засіб для лікування протипоказаний годуючим матерям, а також в період вагітності, оскільки стимулює активність матки, що може призвести до передчасних пологів і викидня.

Тепер Ви знаєте всі корисні і шкідливі властивості лаврового листа, а значить – зможете правильно його застосувати. Харчуйтеся зі смаком і будьте завжди здорові.

. .

. .