Лляна олія: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

liana-olia

Отримують олію з насіння льону шляхом холодного віджиму. Великий цілитель стародавності Гіппократ використовував її для лікування хвороб шлунка, опіків, ран. У Стародавньому Єгипті з лляної олії робили різні косметичні засоби, з неї виготовляли креми, маски для обличчя та волосся і навіть робили з ним обгортання, як і сучасні красуні.

Як правильно обрати лляну олію

Лляна олія дуже нестабільна, тому важливо вибирати тільки якісний продукт і зберігати його правильно. При виборі треба бути уважним і читати етикетку, в його складі має бути 100% масла холодного віджиму. Не купуйте олію, яку зберігали на світлі і в прозорій тарі. Купувати треба в темній пляшці зі скла, або в прозорій ємності, але упаковану в коробку.

Олія з насіння льону холодного віджиму має яскраво виражений характерний аромат, золотисто-жовте забарвлення, на смак вона трохи гірчить.

У олії льону є один недолік. Її жирні кислоти швидко окислюються, тому бережіть її від повітря і світла.

Як правильно зберігати лляну олію

Зберігатися лляну олію можна 1-3 місяці з дати виготовлення. Тому краще купувати продукт у пляшці невеликого обсягу.

Тримати олію з льону треба тільки в холоді в темній пляшці зі скла з щільно закритою кришкою.

Лляна олія у кулінарії

Харчову олію з насіння льону радять додавати в різноманітні салати та вінегрети, змішувати з кефіром, йогуртом, а також медом, вживати з відвареною картоплею і квашеною капустою, заправляти нею різноманітні каші. Додавати лляну олію можна також в сир і соуси. Її часто додають в випічку для особливого аромату і жовтувато-оранжевого відтінку.

Треба відзначити, що варто вживати харчову олію холодною і не піддавати термічній обробці, так вона не втратить лікувальних властивостей і збереже в складі всі вітаміни і корисні речовини.

Для профілактики різних захворювань радять приймати 1-2 ложки олії натще протягом 2-3 місяців.

Використовувати олію з насіння льону можна в чистому вигляді, або в суміші з іншими оліями.

Харчова ціність лляної олії

Калорійність 100 грам лляної олії становить 884 кКал.

Практично всі рослинні олії володіють унікальним складом, але лляна все ж особлива. Ця олія за своєю біологічною цінністю стоїть на першому місці серед рослинних олій, за змістом поліненасичених жирних кислот вона у багато разів перевершує продукти нашого звичайного раціону. Досить вживати 1-2 ложки олії насіння льону в день для того, щоб задовольнити добову потребу організму в них.

Лляна олія унікальна, оскільки в ній містяться поліненасичені жирні кислоти омега-3 (60%), омега-6 (20%) і омега-9 (10%) і деякі інші ненасичені жирні кислоти (10%). Якщо омега-6 і омега -9 є і в інших оліях (наприклад, оливковій, рапсовій, соняшниковій), то таким високим вмістом омега-3 може похвалитися тільки лляна! У такій кількості ці поліненасичені жирні кислоти міститься лише в риб’ячому жирі. До речі, саме тому специфічний запах олії лляного насіння дещо нагадує запах риб’ячого жиру. Такий аромат – показник її натуральності та чистоти.

Крім жирних кислот в олії лляного насіння міститься велика кількість мінеральних речовин (калій, магній, цинк, мідь), вітамінів А, Е, В1, В2, В6, С, органічні кислоти і ферменти.

Детальніше про Середземноморська дієта: 10 кроків

Вплив лляної олії на організм

Ця олія вважається дуже корисною для людей, які страждають на атеросклероз. При її регулярному вживанні знижується рівень холестерину в крові за рахунок зниження рівня тригліцеридів і ліпопротеїнів дуже низької щільності, які і беруть участь у формуванні холестеринових бляшок. Рівень ліпопротеїнів високої щільності, так званого хорошого холестерину, при цьому підвищується. Крім того, знижується ймовірність утворення тромбів в судинах, тому вживання лляної олії дуже корисно для профілактики інфарктів та інсультів, в тому числі і повторних.

Речовини, що містяться в лляній олії, захищають нервові клітини і покращують комунікацію між нервовими закінченнями. Доведено, що дефіцит омега-3 жирних кислот підвищує ризик виникнення шизофренії, депресії і синдрому дефіциту уваги, вікових порушень мозкової діяльності. Люди, в раціоні яких постійно присутня олія насіння льону, відзначають покращення пам’яті, уваги і мозкової активності.

Доведено також протипухлинну дію лляної олії, її рекомендується вживати як при наявності онкологічних захворювань, так і для їх профілактики. Відбувається нормалізація гормонального фону у жінок, при порушенні якого підвищується ризик виникнення раку грудей. Корисна олія і для чоловічого здоров’я, бо дає змогу запобігти розвитку пухлин передміхурової залози.

При цукровому діабеті лляна олія допоможе знизити рівень глюкози в крові і попередити розвиток діабетичної полінейропатії. При хронічних захворюваннях шкіри, особливо екземі і псоріазі, також рекомендується вживати цей продукт.

Багато дієтологів сходяться на думці, що лляна олія сприяє позбавленню від зайвої ваги. Це відбувається завдяки покращенню моторики кишківника, очищенню організму від шлаків і прискоренню жирового обміну. Можна застосовувати цей продукт в якості м’якого проносного засобу. При прийомі олії насіння льону помітно поліпшується стан шкіри і волосся.

Корисна олія з льону і для здоров’я будь-якої жінки. Вона повинна входити в раціон вагітних, оскільки компоненти її добре впливають на розвиток мозку дитини, полегшують вагітність і перебіг пологів. Щоденне вживання даного продукту нормалізує гормональний фон, пом’якшує передменструальний синдром і покращує самопочуття в клімактеричний період. Як зовнішній засіб олія приносить полегшення і сприяє одужанню при залишкових вогнищах псоріазу (лускатого лишаю), тріщинах шкіри, сухих висипаннях. При мозолях і бородавках цей продукт наносять на уражені ділянки шкіри по два рази в день.

Використання в косметології лляної олії

У косметології олія з насіння льону знаходить дуже широке застосування в складі найрізноманітніших масок для шкіри і волосся за рахунок високого вмісту вітамінів, омолоджуючих, пом’якшуючих, бактерицидних властивостей.

Лляна олія вважається відмінним засобом для краси волосся. Так, можна перед миттям сухого або пошкодженого слід помасажувати 10 хвилин шкіру голови цим маслом, а потім протерти волосся.

При себореї також радять використовувати олію льону. Її підігрівають, а потім втирають в коріння 2-3 рази в 7 днів. Курс лікування – десять втирання через дві-три тижні ( перед використанням потрібна консультація лікаря).

Підходить лляна олія і для пом’якшення сухої грубої шкіри рук. Так, треба капнути кілька крапель олії на руки, потім розтерти пальці і кисті знизу вгору протягом 20-30 хвилин. Олія з насіння льону пом’якшує шкіру нічим не гірше крему.

Шкідливий вплив олії льону

Шкода лляної олії – поняття досить умовне. Навіть при надмірному вживанні вона не зробить ніякого негативного впливу на організм, оскільки її надлишок буде виведений в незмінному вигляді. Просто не варто переводити такий цінний продукт, приймаючи його в необмежених кількостях: ви не отримаєте ні шкоди, ні очікуваної користі.

Завдати шкоди олія насіння льону може в тому випадку, якщо вона зіпсувалося (вона набуває характерного для зіпсованих олій прогірклого запаху). Також не варто використовувати цей продукт для приготування їжі шляхом термообробки. При нагріванні олія втрачає корисні властивості, окислюється і стає шкідливою для організму.

З обережністю слід поставитися до цього продукту людям, які страждають захворюваннями жовчного міхура та підшлункової залози. Вона може стати причиною загострення хвороби. Також не можна приймати лляну олію під час лікування противірусними препаратами і при прийомі антидепресантів. При діареї також слід утриматися від вживання олії в якості харчової добавки.