Сливи: користь та шкода

Photo of author

By samoylovych

Давайте поговоримо до смачну та соковиту сливу. І розкриємо всю її користь та шкоду

vse_pro_slivi

Настав сезон, коли в наш раціон активно входить слива. А чи задумувались Ви, що такий смачний, соковитий, апетитний та ароматний фрукт має свої плюси та мінуси. Давайте ж розкладемо по поличках всю користь та шкоду слив.

Загальне

Слива – дуже смачний і соковитий фрукт, який поширений серед усіх власників садів та городів. Її плоди дуже різноманітні, тому що мають багато сортів (наприклад, слива домашня або звичайна). За розміром ягода може бути як велика, так і маленька. Її смакові якості і забарвлення також різні, як і сфери застосування. Часто сливи використовують для виготовлення дорого і витриманого вина, якому сливовий сік і кісточки надають особливий витончений аромат.

Як правило, кліматичних особливостей слива не має. Місцем народження сливового дерева вважається Кавказькі і Алтайські гори.

Все про харчові властивості сливи

Слива – різносторонній плід. Із зібраного за десять хвилин врожаю цієї ягоди можна скласти меню цілого обіду. Наприклад, салат або суп. Ці плоди легко переносять термічну обробку. Обсмажте їх на сковороді з шматочком вершкового масла протягом декількох хвилин і подайте до м’яса (телятини, свинини), птиці (качки, курки, індички), субпродуктів (печінки, нирок, кров’яної ковбаси). Підготовлену таким чином сливу добре використовувати в піці, в яку обов’язково потрібно додати козячий сир і волоські горіхи.

Кисло-солодка слива відмінно відтіняє смак м’яса, а сливове вино п’ють чи не по всьому світу. А що вже говорити про десерти з сливи і компоти. У компотах сливу поєднують з сезонними фруктами (грушами, айвою, яблуками), медом і деякими прянощами, наприклад корицею або імбиром. Свіжі сливи також відмінно поєднуються з сирам.

Купуючи сливи, вибирайте пружні та тверді. При кімнатній температурі свіжі, стиглі сливи зберігаються 2-3 дні, при 0ºC і щодо високої вологості – до 10 днів. Загорнуті в пергаментний папір плоди можуть залишатися в холодильнику близько тижня. Якщо Ви дістали сливи з холодильника, і витримаєте їх близько години при кімнатній температурі, то тоді під час приготування вони будуть особливо соковитими і солодкими.

Як правило, якщо сливи покриті легким нальотом – то це свідчить про їх свіжість і якість. Щоб наліт видалити, досить просто вимити плоди холодною водою. Якщо для кулінарної обробки необхідно зняти шкірку сливи, її треба облити окропом – так само, як томат. При обробці слив необхідно мати на увазі, що відходи складуть близько 10% загальної ваги.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Користь сливи для здоров’я

Сливу дуже полюбляють, тому що вона смачна, але мало хто знає, що вона має цілющі властивості, які підтримують людський організм протягом усього дня і допомагають позбавитися від багатьох захворювань.

Сливові плоди містить в собі вітаміни А, В1, В2, С, Е, Р, а також фолієву кислоту і ніацин. Макроелементами стигла слива також багата. До її складу крім інших речовин входять: магній, фосфор, кальцій, калій і натрій. Мікроелементи, що містяться в складі стиглих сливових плодів також різні. Це, наприклад, цинк, йод, фтор і мідь, марганець, кобальт, залізо і молібден.

Калорійність на 100 грамів стиглих сливових плодів зазвичай не перевищує 43 ккал.

. Слива, маючи низький глікемічний індекс та малий вміст вуглеводів (7,5 г в середньому в невеликому плоді), добре підійде як перекус при низьковуглеводній дієті.

Користь сливи в тому, що при частому вживанні вона здатна покращувати зорові навички та функції. Що вкрай корисно для людей, які проводять багато часу за комп’ютером. Мало хто знає, але слива прекрасно нормалізує зір і сприяє його відновленню.

Стиглі плоди слив нормалізують загальний стан організму, допомагають усувати наслідки стресових ситуацій, поліпшуючи настрій і насичуючи організм корисними речовинами, щоб тримати його в тонусі. Слива допоможе організму налаштувати настрій і налагодити всі функції організму в цілому.

Для жінок слива теж дуже корисна, тому що може бути використана в косметологічних цілях. Її сік і стигла м’якоть роблять шкіру більш еластичною, гладкою і надають їй здорового блиску.

Слива сприяє підвищенню імунітету і виступає як борець з різними мікробами і вірусними захворюваннями. Також вона виступає як сечогінний засіб, а ще налаштовує роботу шлунка і кишечнику, вбиває мікроби в ротовій порожнині. Лікарі рекомендують використовувати сливу при лікуванні анемії.

Для чоловіків слива має теж велику користь, так як допомагає підтримувати потенцією, а також є відмінною профілактикою захворювань чоловічої сфери.

Для дітей слива дуже корисна багатим складом своїх вітамін, адже в ній їх дуже багато. Єдине, батькам потрібно бути уважними з кількістю цього продукту, адже зловживання сливовими плодами загрожує не тільки розладом шлунка, але і діатезом або алергією. Але якщо кількість споживаних плодів контрольована, тоді Ваша дитина буде рости здоровою і енергійною.

Для вагітних слива теж дуже корисна, тому що вона зміцнює ясна, нормалізує роботу шлунка і кишечнику, наповнює організм корисними речовинами і нормалізує водний баланс. А при грудному вигодовуванні слива допомагає роботі кишечнику це є дуже важливим, так як в цей період молодим матусям не бажано приймати таблетки, а слива є натуральним і корисним фруктом.

Протипоказання щодо вживання сливи

Те, що слива дуже корисна це безперечно, але вона має так само протипоказання, які варто враховувати, перед тим як її їсти. У невеликих кількостях рекомендується вживати в їжу плоди людям, які страждають на цукровий діабет. Контролювати її кількість потрібно для того, щоб по необережності не підвищити рівень цукру в крові. Адже в сливі дуже багато глюкози і людям з підвищеним цукром її протипоказано їсти у великих кількостях.

Також слива, як правило, діє як проносне, тому дітям її варто їсти не в дуже великих кількостях, інакше можуть виникнути неприємності.

Людям, які хворіють на подагру і ревматизм, також рекомендується їсти сливу в малих кількостях, тому що цей фрукт виводить з організму багато води, а при таких захворюваннях це протипоказано.

Заготовка слив

Засушити сливи можна в домашніх умовах. Для цього плоди потрібно добре промити, видалити кісточки і, розклавши на деко, поставити на підвіконня або під пряме сонячне світло. Сливи не бажано накривати – так зайва волога буде випаровуватися повільно. Готові сухофрукти будуть м’якими, але не липкими.

Щоб заморозити сливу, плоди необхідно ретельно промити, розрізати на 3-5 частин, видалити кісточки. Зберігати краще в вакуумних контейнерах. Бажано, щоб контейнери були набиті туго, щоб витіснити зайве повітря. Зберігайте в холодильнику при температурі нижче -15 градусів. Заморожена слива зберігає корисні властивості цілий рік.

Слива по праву вважається унікальним плодом – в ній безліч неймовірно корисних речовин, більшість з яких зберігаються навіть після переробки плодів. Цей фрукт дивовижно смачний і має чудовий аромат. Обов’язково побалуйте себе стиглою сливою і отримаєте вітамінний заряд!

Будьте здорові!