Перлова крупа: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

perlova-krupa

Перловою крупою (частіше просто – перловкою) зазвичай називають оброблені спеціальним чином зерна ячменю, які пройшли процес шліфування кілька разів. Ячмінь, очищений від грубої оболонки, являє собою середнього розміру зерно світло-сірого кольору, з темною поздовжньою смугою, після варіння має приємний смак і трохи горіховий аромат.

Енергетична цінність перлової крупи:

  • Калорії, ккал: 320.
  • Білки, г: 9.3.
  • Жири, г: 1.1.
  • Вуглеводи, г: 73.7.

Вітаміни і мікроелементи, що входять до складу перлової крупи

Набір мікроелементів перлової каші більш ніж цінний. У ній містяться солі калію, кальцію, заліза. Присутній цинк, мідь, марганець, молібден, стронцій, нікель, кобальт, хром, йод, бром і фосфор.

До речі, фосфору в перловці більше ніж в інших злакових культурах майже в два рази.

Незвичайно насичений продукт цей і вітамінами. Широко, наприклад, представлена B група, у перловці зібрані практично всі її представники. Так, в 100 г крупи міститься 0,191 мг тіаміну і 0,114 мг рибофлавіну. Є пантотенова кислота. Це вітамін B5, якого в 100 г перловки 0,282 мг. Ще в перловій крупі міститься майже третина денної норми вітаміну B3 – 4,604 мг, якщо взяти 100 г перловки.

На цьому вітамінний ряд в перловки не закінчується. Є вітамін A – 13 мкг в 100 г, а також E – 0,02 мг на ті ж 100 г та вітамін K (2,2 мкг).

Користь перлової крупи

Для виведення з організму токсинів потрібно часто вживати перлову крупу. Вона допоможе організму позбавитися від шкідливих і непотрібних речовин. Завдяки вживанню каші з перлової крупи забезпечується нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту. Перловка має високу енергетичну цінність, але це не заважає крупі допомагати підтримувати фігуру в хорошій формі. Перлову кашу ототожнюють з дієтичною стравою. Розроблено навіть спеціальні дієти.

Вживання в їжу перловки – запорука підтримки міцного імунітету, зменшення ймовірності виникнення простудних захворювань. Лізин, що міститься в крупі чинить противірусний ефект при герпесі та застуді.

Перловка багата фосфором. Завдяки цій речовині забезпечується нормалізація функціонування ендокринної системи і активізується мозкова діяльність. Перлова каша – чергова страва у спортсменів. Вживання крупи збільшує інтенсивність і швидкість м’язових скорочень.

При запальних процесах шлунково-кишкового тракту і в післяопераційний період перлову кашу корисно вживати в їжу. Клітковина сприяє активному травному процесу.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Протипокази вживання перлової крупи

Щоб відчути всю красу чудової і смачної перлової каші, все-таки не варто нею зловживати. Тричі на тиждень, причому в помірній кількості – це золота середина, яка і принесе вам користь, а не шкоду.

Варто бути обережними з кашею перлової і тим, у кого підвищена кислотність в шлунку. Часті закрепи теж стають перешкодою, щоб ласувати перловкою.

Може зустрічатися і індивідуальна непереносимість перловки. Прислухайтеся до свого організму. Його реакція вже точно підкаже, чи варто вводити в свій раціон таку корисну і смачну перлову кашу.