Чим відрізняються висівки від клітковини?

Photo of author

By Марина Павелець

vysivky-3

В принципі, порівнювати висівки і клітковину – це ніби порівнювати клітковину з яблуком або морквою. Адже такого питання ні у кого не виникає.

Чому ж з’явилася ця плутанина? Все почалося після того, як клітковину стали масово продавати в магазинах і аптеках, а по виду вона дуже нагадує подрібнені висівки. Крім того, і той, і інший продукт широко використовують для дієт, схуднення і просто здорового харчування.

Кожен, хто правильно харчується або хоче змінити свій раціон, знає, що висівки і клітковина дуже корисні і їх регулярно потрібно вживати в їжу. Деякі думають, що клітковина і висівки – слова синоніми, але це далеко не так. Так, обидва ці продукти дуже необхідні нашому організму, але слід навчитися їх розрізняти.

Висівками називають побічний продукт, які залишається в результаті помелу борошна. Це не тільки тверді оболонки зерна, але ще і залишки борошна і зародки зернин, які неймовірно корисні. Висівки на 80% складаються з клітковини, але крім неї містять ще різні вітаміни, амінокислоти та інші корисні компоненти.

Клітковина – це целюлоза, один із видів рослиних харчових волокон. Вона є у висівках, овочах, фруктах, горіхах і бобових. Цікаво те, що клітковина не перетравлюється і не всмоктується нашим організмом. При контакті з рідиною нерозчинна клітковина розбухає і потім, наче щітка проходить по всьому травному тракту, виводячи токсини і шлаки. Клітковина, якщо попередньо замочити її у воді, створює відчуття насичення, тому є обов’язковим компонентом дієти під час схуднення.

vysivky-klitkovyna

З клітковини побудовані стінки клітин рослин, які при тривалій термообробці руйнуються. У зв’язку з цим і радять вживати овочі і фрукти в сирому вигляді або аль денте. Особливо багатими на клітковину є: огірки, помідори, морква, свіжі фрукти з шкіркою, картопля, цільні крупи.

Окрім клітковини, раціон повинен бути багатим й іншими харчовими волокнами. Розчинні харчові волокна (інулін, деякі бета-глюкани, пектини, полідекстрози, альгінати) при контакті з водою утворюють желеподібну масу, якою живляться корисні штами кишкової мікрофлори.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Харчові волокна дуже корисні, і повинні бути присутні в раціоні кожної людини, оскільки вони:

  • Виводять токсичні речовини з організму.
  • Знижують вміст холестерину в крові.
  • Запобігають розвитку діабету.
  • Підтримують здорову мікрофлору кишечника.
  • Допомагають нормалізувати активність кишечника , навіть, позбутися від дечких його захворювань.
  • Знижують апетит.

Висівки – це просто чемпіон за вмістом нерозчинної клітковини, вони мають багато грубих харчових волокон у високій концентрації. Це один з найдоступніших постачальників клітковини для нашого організму. Але крім клітковини у висівках знаходяться також мікро- і макроелементи, вітаміни, амінокислоти, трохи крохмалю. Адже висівки складаються не тільки з зернової оболонки, але і з залишків борошна і зародків зерна, які неймовірно корисні.

25 г клітковини відповідають приблизно 30-35 г висівок. Тобто, щоб повноцінно наситити організм необхідними харчовими волокнами, висівок потрібно з’їсти більше за обсягом.

Отже, висновки:

  • Висівки – щільні оболонки зерна, на 75-80% складаються з клітковини. Клітковина – грубі волокна, які містяться в рослинній їжі, в тому числі і в висівках.
  • Крім клітковини (яка є складним вуглеводом), у висівках також містяться інші речовини: жири, білки, вітаміни, мікроелементи.
  • Висівки калорійніші за клітковину. Висівки в середньому містять 250 ккал на 100 г, клітковина – 35 ккал на 100 г.
  • Щоб отримати корисні харчові волокна, висівок потрібно з’їсти за обсягом більше, ніж чистої клітковини.