Все про гірчицю

Photo of author

By samoylovych

Поговоримо про королеву приправ – гірчицю та про користь, і шкоду від її вживання

hirchycja-2-korystj

Гірчиця – ця приправа відома людству не одну тисячу років. У багатьох народів гірчичне зерно – не просто сировина для отримання ароматного і пекучого соусу, це яскравий символ, що виражає величезну силу, не дивлячись на мізерну величину. Крім цього, гірчиця – загальновідомий лікарський засіб, що застосовується як в народній, так і офіційній медицині, та володіє масою корисних властивостей. Саме про них ми сьогодні і поговоримо!

Склад гірчиці

Гірчичні зерна, з яких виготовляється гірчиця, містять білок (більше 25%), жири, ефірну олію. До складу приправи входять ферменти, слиз, глікозди, харчові волокна.

В гірчиці також міститься багато вітамінів: РР, В1, В2, В4, В6, Е, D, С , К, Р, А, причому останній зберігається в ній більше півроку.

Жировий компонент представляють ерукова, ліноленова, олеїнова, лінолева, арахісова кислоти. Глікозиди синальбін і снігрін, які знаходиться в гірчиці, допомагають при лікуванні кашлю і бронхітів.

Мікро- та макроелементи у складі гірчиці: хлор, калій, фосфор, магній, кальцій, натрій, залізо, сіра, цинк, мідь, марганець, молібнед, кобальт.

Корисні властивості гірчиці

Гірчицю корисно вживати для апетиту, вона розщеплює жири і покращує переварювання білкової їжі, при цьому активізується обмін речовин, поліпшується слиновиділення. Відома користь гірчиці і при схудненні, здатність розщеплювати жири призводить до того, що люди худнуть люди не тільки вживаючи гірчицю в їжу, з неї також роблять обгортання та маски для тіла.

Головні корисні властивості гірчиці – це антимікробна, антигрибкова і протизапальна дії. Основна маса мікробів, які знаходяться в шлунку, «бояться» гірчиці. Також гірчиця має антиоксидантну, проносну і обволікаючу дію.

Дуже корисно вживати в їжу гірчицю під час простудних захворювань, вона допомагає при кашлі і ларингіті, широко використовується як зігріваючий і подразнюючий засіб, що підсилює кровообіг в організмі. При сильному і затяжному нежиті гірчичний порошок насипають в шкарпетки на ніч і роблять гірчичні ванни для ніг.

З гірчиці робляться різні пластирі, які застосовуються при лікуванні бронхіту, ревматизму, запалення легенів, невралгії, а також використовується при радикуліті, подагрі, невриті.

Гірчичний порошок також використовується для миття жирної шкіри голови і зміцнення волосся.

Гірчиця широко використовується для лікування шкірних хвороб, таких як псоріаз і нейродерміт. Ця приправа вважається афродизіаком, здатним розпалювати «внутрішній вогонь» (також як і імбир), її вживають чоловіки при імпотенції і жінки при хвовробах матки і безплідді.

Відома користь гірчиці і для нервової системи, її вживання стимулює кровообіг мозку, підсилює кмітливість і покращує пам’ять.

Гірчиця в дієтології та кулінарії

Прискорюючи обмін речовин і розщеплення жиру в організмі, гірчиця ефективно сприяє зниженню ваги. За своїм прямим призначенням – як приправи – вона використовується у відповідній дієті.

При відсутності протипоказань до вживання, гірчицю можна сміливо поєднувати з різними продуктами: м’ясом (птицею, телятиною, свининою, ковбасою, сосисками, салом); рибою (річковою і морською); овочами (картоплею, листовим салатом); хлібом. Її використовують як в чистому вигляді, так і додають в маринади і соуси.

Гірчиця в косметології

Гірчицю здавна застосовували в народній медицині Греції, Риму, Індії, а східні красуні вважали її еліксиром вічної молодості. Це й не дивно, адже гірчиця прискорює регенерацію клітин, уповільнює процеси старіння, має ранозагоюючі, протигрибкові, противірусні властивості.

Маски з гірчицею покращують приплив крові, після яких шкіра обличчя і тіла виглядає свіжішою, починає інтенсивно дихати і оновлюватися. Позитивно впливає гірчиця і на стан волосся: систематичні маски з гірчицею зміцнять волосся, активізують його зростання, завдяки чому Ваша зачіска стане просто чарівною!

При приготуванні масок з гірчицею необхідно строго дотримуватися пропорції всіх компонентів і час нанесення, так як гірчиця – це, в першу чергу, сильнодіюча лікарська рослина. Для активації корисних властивостей гірчиці і отримання кремової маси, гірчичний порошок розводять теплою водою, але не окропом (при високих температурах виділяються токсичні масла).

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

. .

. .

Все про гірчичну олію

Гірчична олія – багатокомпонентний продукт. Вона містить цілий комплекс жирних кислот, найкорисніші з яких лінолева і ліноленова. Перша відноситься до групи Омега-6, друга подібна за дією з Омега-3 кислотами. Жиророзчинні вітаміни А, Е і Д необхідні для здоров’я шкіри, волосся, нігтів, кісток, правильної роботи статевої системи. Вітаміни групи В (В3 (РР), В6 і В4) та інші водорозчинні вітаміни (С, К, Р) беруть участь в роботі нервової, гуморальної, травної систем і системі крові.

Користь гірчичної олії. Вміст цілого комплексу корисних речовин обумовлює широке застосування цього засобу не тільки в їжу, але і в медицині і косметології. В якості добавки до їжі гірчичний продукт застосовують при цілому спектрі захворювань: цукровий діабет, запальні захворювання передміхурової залози, патології нервової системи, атеросклеротичне ураження судин, гормональні порушення і запальні процеси жіночої статевої сфери, зниження вмісту гемоглобіну, екземи і псоріаз. Глікозиди створюють зігріваючу дію. З цих причин гірчично-олійні розтирання застосовують при ударах, артритах, подагрі та інших захворюваннях опорно-рухової системи. Олію також втирають в коріння волосся або додають в шампуні і маски для прискорення росту волосся і активації волосяних фолікул.

Протипоказання гірчичної олії. Цей продукт може завдати шкоди при внутрішньому і при зовнішньому застосуванні. Перед використанням гірчичної олії для розтирання шкіри і волосся необхідно переконатися у відсутності алергії на гірчицю. Для цього потрібно на зап’ястя нанести краплю олії і стежити за реакцією шкіри протягом доби. Алергія є протипоказанням. У зв’язку з можливістю подразнювати слизові оболонки не рекомендується застосовувати олію гірчиці при гастриті і виразковій хворобі. Людям, що страждають захворюваннями серця, приймати гірчичну олію можна з обережністю і після консультації з лікарем. Тим, хто страждає ожирінням потрібно додавати цей продукт в їжу в обмеженій кількості, так як він дуже калорійний.

Правила вибору гірчичної олії. Якісну олію з гірчиці найчастіше продають в пляшках з темного скла або пластику. При виборі необхідно уважно ознайомитися з інформацією на етикетці і оглянути вміст пляшки: продукт повинен бути першого віджиму і може містити осад; термін придатності становить 12 місяців. У продажу може бути як рафінований, так і нерафінований різновид. Найчастіше така олія зустрічається в аптеках. Тут же можна купити її в капсулах для внутрішнього застосування.

. .

Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .

Протипоказання щодо вживання гірчиці

При всіх своїх безперечних перевагах гірчиця здатна принести організму не тільки користь. При наявності деяких хвороб або запального процесу її дія може бути дуже небезпечною.

Краще не приправляти нею їжу, якщо у Вас були діагностовані: захворювання або виразкові ураження органів шлунково-кишкового тракту; підвищений артеріальний тиск; хвороби серця і судин; нефрит; алергія.

Оскільки продукт може сильно подразнювати ніжну слизову стравоходу і шлунка, її не радять вживати маленьким дітям. Годуючим матерям також не слід додавати в їжу гірчицю, оскільки вона здатна вплинути і на смак молока, і на стан травного тракту немовляти.

Сподіваємося, що після детального аналізу Ви віддасте належне цій приправі, не забуваючи про правила її вживання, користь та протипоказання. Гірчиця внесе пікантне доповнення в Ваш щоденний раціон, допоможе скинути зайву вагу, перемогти застуду і нормалізувати роботу багатьох систем організму. Отже, смакуйте та будьте здорові!

. .