Все про користь та шкоду кунжуту

Photo of author

By samoylovych

Давайте поговоримо сьогодні про користь та шкоду від споживання кунжуту

kungut-1

Кунжут – рослина добре відома людям з глибокої давнини. Про нього розповідають цікаві легенди, а зображення невеликих насінин прикрашають стіни єгипетських пірамід. Що ж такого корисного міститься в цьому продукті та чи є протипоказання щодо його вживання ми сьогодні дізнаємося.

Батьківщина кунжуту до цих пір не відома. Думки вчених з цього приводу розходяться. Одні приписують кунжуту індійські корені, інші вважають його вихідцем з Південної Африки. Але варто знати, що кунжут одна з популярних складових багатьох кулінарних страв народів світу. Застосовують його і в народній медицині.

На сьогоднішній день насіння кунжуту отримують в Середній Азії, на Далекому Сході і в Індії. Звідси їх розвозять по всьому світу.

Кунжутне насіння – це не тільки смачна присипка кондитерських виробів або інгредієнт халви, а й корисний для здоров’я продукт.

kungut-2-korystj

Як вибирати і зберігати насіння

Необхідно знати, що неочищене насіння цієї рослини зберігається набагато довше, ніж очищене. Кунжутне насіння продаються на вагу або вже упакованим в відділах зі спеціями або на східних ринках.

Перед покупкою переконайтеся, що воно сухе на дотик і не має гіркого присмаку, що свідчить про тривале зберігання продукту, тобто, його несвіжість і втраті корисних властивостей.

Якісний продукт має ніжний горіховий запах і такий же смак, з тонкою солодкуватою ноткою.

Неочищене насіння зберігається в прохолодному і сухому місці. Для зберігання його поміщають в герметичну тару. Свіжість воно зберігається протягом трьох місяців. Очищене насіння швидко втрачає смак. Якщо його помістити в холодильник, термін зберігання збільшується до 6 місяців.

У замороженому вигляді продукт зберігається рік. При будь-якому способі зберігання необхідно утримувати насіння в герметичній тарі!

Шлях до здоров’я – це Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Корисні властивості насіння кунжуту та його склад

До складу насіння кунжуту входить висока доза рибофлавіну, що впливає на зростання дитячого організму. Жінок порадує здатність цього насіння впливати на красу нігтів і волосся. Нігтьові пластини при вживанні кунжуту помітно зміцнюються, а волосся набуває приємного блиску і шовковитості.

Кальцій, вміст якого в кунжуті досить високий, позитивно впливає на кісткову тканину і здоров’я суглобів. Також насіння допомагає нарощувати м’язову масу. А ще з їх допомогою успішно проводять профілактику остеопорозу.

Фітостероли, що знаходяться в насінні, розчиняють холестеринові бляшки в судинах, перешкоджають розвитку ракових пухлин і підвищують імунітет. Щоб посилити захисні сили організму досить з’їдати ложку насіння кунжуту.

Насіння позитивно впливає на склад крові. З їх допомогою лікують анемію і атеросклероз.

Рослина допомагає зняти астматичні напади і полегшити дихання при простудних захворюваннях. Корисне насіння при астмі і запаленні легенів.

Кунжутне насіння – сильний афродизіак та впливає як на чоловічу, так і на жіночу статеву сферу. Однак продукт можна назвати скоріше жіночим, так як в його склад входять фітоестрогени, корисні для жіночого організму в період клімаксу.

У годуючих мам насіння позитивно впливає на лактацію і є профілактичним засобом проти мастопатії. Для досягнення нобхідного ефекту жінкам потрібно розжовувати та з’їдати одну столову ложку насіння на день.

Кунжутне насіння досить калорійне. Зі 100 г продукту можна отримати 565 кілокалорій. Вітаміни представлені в такому вигляді: РР – 11,1 (55% від добової норми); тіаміну – 1,27 (84,7%); рибофлавіну – 0,36 (20%); Е – 2,3 (15,3%). Також до складу входять жирні кислоти, дисахариди, крохмаль, кальцій, калій, натрій, магній, залізо.

Олія кунжуту – корисні властивості

Як вже говорилося, з кунжуту готують олію, яку активно використовують медики для виготовлення пластирів, мазей, емульсій, оскільки олія кунжуту покращує згортання крові. Кунжутна олія є відмінним проносним засобом, а також використовується при геморагічних діатезах.

Олію з насіння кунжуту використовують і в косметології, через її пом’якшуючі і зволожуючі властивості. Вона знімає почервоніння, нормалізує захисні властивості шкіри і стимулює її регенерацію. Ще її використовують як засіб для зняття макіяжу і як масажну олію.

Дивною властивістю володіє кунжутна олія. Вона не втрачає ні смаку, ні лікувальних властивостей протягом декількох років.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Шкода і протипоказання щодо вживання кунжуту

Як і в будь-якого продукту, в кунжутного насіння є також застереження та протипоказання щодо його вживання. Пропонуємо Вам їх список: непереносимість продукту; підвищене згортання крові (насіння його тільки збільшить); сечокам’яна хвороба; наявність тромбів в судинах; прийом аспірину і хімічних естрогенів (в нирках утворяться нерозчинні сполуки).

Передозування викликає відчуття спраги і нудоту, особливо якщо насіння вживалося натщесерце. Постійне переїдання сприяє появі запорів.

Дивно, але довгий час насіння рослини і масло застосовувалося лише як горюча речовина. І тільки розсмакувавши смак кунжутного насіння, люди стали використовувати його в лікувальних і кулінарних цілях.

Кунжутне насіння в кулінарії

Традиційно насінням кунжуту збагачують смак випічки і кондитерських виробів. Але, присипаючи смачними насінням булочки, не варто обмежувати себе в їх використанні тільки цим застосуванням.

Велику користь принесе молоко, в яке при закипанні додано кунжутне насіння. Неочищене насіння додаються в овочеві салати, а очищені (білі) прекрасно поєднуються з м’ясними, рибними стравами і смаженою птицею. Кунжут в невеликій кількості включають в дієтичні салати. Наприклад, з морською капустою або тофу. Можна його додавати і в менш екзотичні страви. Наприклад, в салат з морквою або солодким перцем.

У насіння приємний ніжний смак, який втрачається при обсмажуванні (як і більшість лікувальних властивостей!). Перед додаванням його в страви, необхідно лише злегка підігріти на сковороді або попередньо замочити у воді.

В дієтології насіння використовуються, як засіб для боротьби з холестерином і шлаками, що сприяє підтримці сил організму в розвантажувальні дні.

На Близькому Сході поширена кунжутна паста «тахіні» як загущувач в різних соусах і підливах, а в багатьох арабських країнах, в Ізраїлі, Лівані та Греції популярний соус «хуммус» з турецького гороху, пасти тахіні і лимонного соку.

Дуже поширений кунжут «гома» в Японії, де з ним готують різні приправи і соуси. А в традиційній корейській кухні, на яку певний вплив зробили японці, домінують не тільки пекучий перець і часник, а й смажене насіння кунжуту.

Як Ви вже зрозуміли, то користь і смак кунжутного насіння просто неперевершені. Але захопившись приємним смаком екзотичної рослини, не варто забувати про обережність. Переїдати не варто. Будь-які ласощі або ліки приносять користь тільки в разі помірного вживання. Не забувайте цього золотого правила здорового життя. Будьте здорові!