Нестравна подорож або як може організм реагувати на нові місцевості та зміну часу

Photo of author

By Олеся Мороз

podorozhi-travlennya

Літо – пора відпусток, мандрів, перельотів. Проте, попри ідеально сплановану мандрівку, прекрасне товариство і сприятливу погоду є дещо, що може суттєво зіпсувати враження. Це так званий джетлег (десинхроноз) та діарея мандрівників – реакція організму на зміни часових поясів та харчового режиму.

Наше тіло єднається з природою завдяки циркадіанним (добовим) ритмам, які визначають інтенсивність секреції окремих гормонів, роботу деяких органів, зміни сну та бадьорості, температуру тіла. Ці ритми залежать від довжини світлового дня, кількості сонячного світла. Управляє ними супрахіазматичне ядро гіпоталамусу – скупчення нейронів в основі мозку, а також ендокринна залоза епіфіз (шишковидне тіло головного мозку.

При швидкому перетині кількох часових поясів підряд дві окремі групи нейронів супрахіазматичного ядра, які відповідають за глибокий сон і так званий швидкий сон, починають працювати асинхронно, добовий ритм нашого тіла перестає співпадати із новим часом. Як наслідок, вивільнення в кров кортизолу, статевих гормонів, тироксину перестає співпадати із станом діяльності тіла, а отже обмін речовин, рівень глюкози крові, і, навіть менструації у жінок, порушуються. Це, в свою чергу, призводить до змін у поведінці: з’являються дратівливість, безсоння або навпаки сонливість і загальмованість, іноді дезорієнтація, проблеми з концентрацією уваги, перепади настрою, швидка втомлюваність. Десинхроноз проявляється також збоями в роботі травної системи. Можуть турбувати біль у шлунку, закреп або ж діарея, як правило погіршується апетит.

Як мінімізувати неприємність джетлегу? Фахівці радять планувати перельоти зі сходу на захід, так наш внутрішній годинник не випереджатиме місцевий час і легше буде адаптуватися. При плануванні тривалості подорожі варто враховувати, що симптоми десинхронозу триватимуть один-два дні на кожні два перетнуті часові пояси. Адаптація до нового часу проходить краще і швидше у людей в хорошій фізичній формі, і дещо складніше в осіб з наявними хронічними захворюваннями. Достатнє вживання води суттєво полегшує прояви джетлегу, а збалансоване різноманітне, на початках звичне для організму харчування допоможе травленню.

Детальніше про Питний режим.

Інша неприємність, яка часто трапляється під час подорожей – так звана діарея мандрівників. Це порушення роботи травної системи, яке, як правило, зумовлене зараженням кишковою паличкою E.coli або деякими іншими бактеріями, вірусами чи паразитами, що потрапляють в організм через заражену воду або їжу. Дуже часто діарея такого походження починається в туристів, що відвідують країни Африки. Латинської Америки, Близького Сходу чи Південної та Південно-Східної Азії.

Інша вода, відмінний склад їжі, незвичні продукти, а часто і нижчий рівень санітарії ніж той, до якого ми звикли, провокують сильні і раптові спазми живота, пронос, нудоту та блювання. Здебільшого діарея мандрівників самостійно проходить за кілька днів, але при виражених ознаках інтоксикації та зневоднення варто звертатися до лікаря. Особи із ослабленою імунної системою, хронічними хворобами кишківника, цирозом, діабетом, ті, хто приймають антациди чи блокатори кислотоутворення мають підвищений ризик розвитку діареї.

Щоб уникнути цієї халепи під час подорожі варто споживати добре приготовану їжу в спеціальних закладах, а не з вуличних яток. Воду краще пити бутильовану. І обов’язково дотримуватися гігієни рук та тіла. Оскільки місцем ураження є кишківник, перед поїздкою є сенс підживити мікрофлору пребіотиками та пробіотиками. Особливо якщо нещодавно переживати сильний чи тривалий напружений період або ж лікувалися антибіотиками.

Маючи на меті спробувати місцеву кухню, починати варто із найбільш звичних для вас страв чи продуктів, куштувати малі порції і багато пити чистої води. Якщо ж діарея мандрівників таки вас не оминула, слідкуйте, щоб не було зневоднення, слабкості, дезорієнтації, втрати свідомості. За будь яких тривожних ознак звертайтесь до лікаря, можливість чого вам забезпечить оформлена перед подорожжю медична страхівка.

Нові країни, культури і традиції харчування – це цікаво, пізнавально і безпечно, якщо знати про особливості адаптації організму до нового часу та середовища, покластися на кілька простих правил гігієни та здоровий глузд. Приємних нам мандрівок!

Олеся Мороз

фізіолог, кандидат біологічних наук

Більше за темою можна знайти за посиланнями: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/home/ovc-20251636$; www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/dxc-20251649; www.webmd.com/digestive-disorders/travelers-diarrhea ; www.medicalnewstoday.com/articles/165339.php; www.mayoclinic.org/diseases-conditions/jet-lag/basics/symptoms/con-20032662; www.medicinenet.com/jet_lag/article.htm