Дієта – одне з найчастіше вживаних слів у лексиконі тих, хто цікавиться здоровим стилем життя. Однак значення його в різному контексті дещо відмінне.
Дієта – це особливий режим харчування і склад раціону, який впроваджується для лікування або профілактики захворювання чи корекції маси тіла. І вона ж – як спосіб харчування, як раціон на щодень, як компонент здорового способу життя без прив’язки до стану здоров‘я.
З лікувальною метою дієту (часто індивідуально) розробляють і призначають лікарі, враховуючи прояви та розвиток хвороби. Дієти для зниження та контролю ваги також створюються здебільшого спеціалістами і мали б ними призначатися та супроводжуватися. Однак велика кількість загально доступної інформації про такі дієти має наслідком їх самостійне застосування без консультації фахівців. Така самодіяльність несе цілком конкретні ризики для здоров’я:
- Занадто швидке зниження маси тіла негативно вплине на роботу серця, функціонування ендокринної та імунної систем.
- Занадто велике зниження ваги у підлітків часто супроводжується порушенням статевого дозрівання, а у жінок дисменореєю та проблемами з плідністю. .
- Різке обмеження калорій та зміна раціону може призводити до загострення хронічних хвороб.
Тому бажання досягти ідеальної ваги та форм повинно працювати разом із виваженим підходом до власного здоров’я та супроводом спеціаліста (терапевта, гастроентеролога, дієтолога).
Багато із популярних сьогодні дієт є, по суті, пропозицією зміни способу життя і повсякденного харчування, а не лише короткотривалим «курсом».
Є досить детальні описи великої кількості дієт. Нижче – короткий опис декількох найбільш популярних на даний час варіантів раціону:
Дієта трьох годин
Ця дієта є новим трендом у світі піклування про себе, полягає у споживанні загальної кількості калорій в розмірі не більше 1500 за добу при прийомах їжі що три години. Автори зазначають, що за два тижні можна позбутися від 2 до 5 кг зайвої ваги. Очевидно, що якщо ваші енерготрати є значно більшими ніж 1500 ккал/добу, вам слід дуже обережно зменшувати обсяги споживання щоб уникнути голодних запаморочень, зниження працездатності.
Дієта за групами крові
Дієта за групами крові також має багато прихильників. ЇЇ суть полягає у збільшенні споживання «тих» і мінімізації в раціоні «не тих» продуктів, які є типовими для людей кожної з груп. Особам з І групою крові рекомендують споживати білки, зменшуючи кількість зернових та молока. Власники ІІ групи повинні зменшити вживання м’яса та морепродуктів, налягаючи на рослинну їжу та каші. Люди з ІІІ групою крові мають відмовитися від яловичини, заохочується вживання пшениці, кукурудзи, ячменю. Особам із найрідкіснішою ІV групою пощастило – можна їсти все, що й ІІ та ІІІ групі, а крім того багато молока та фруктів і овочів.
Палеодієта
Палеодієта полягає у споживанні різноманітної їжі максимально просто і природно приготованої, за зразком харчування давніх людей, які жили з полювання та збиральництва. Позитивними сторонами є приготування страв без консервантів, принцип «їж, коли голоден», наголос на фізичній активності, а також нежирна білкова їжа в поєднанні із рослинною та складними вуглеводами. Однак велика кількість м’яса не підійде людям із подагрою чи зниженою кислотністю шлункового соку або з проблемами підшлункової залози.
Whole30 – дієта, що повністю виключає цукор, глютен, молочні продукти та бобові
Джерелом білка в цій дієті є велика кількість м’яса. Ця дієта дуже обмежена в різноманітності нутрієнтів. Лікарі не рекомендують такий підхід.
Дієта Аткінса – безвуглеводна, зі збільшеним споживанням білка та жирів
Дієта не заперечує вживання обробленої їжі (ковбаси, копченості). Негативом є також велике споживання солі. Ще один приклад незбалансованого раціону, який, очевидно дозволить схуднути, але ціною закрепів, втомленості, загострення серцевих захворювань.
Дієта Міркіна
Дієта Міркіна, віднайдена на просторах укрнету, полягає у споживанні бульйонів, салатів та фруктів, м’яса. Мінімізувати слід картоплю, каші, цукор і випічку. Однозначно не підійде людям з підвищеною кислотністю шлункового соку, оскільки екстрактивні речовини бульйонів посилюють шлункову секрецію.
Дієта Дюкана
Дієта Дюкана також базується на збільшеному споживанню білка та зменшенню в їжі вуглеводів і жирів. Основу страв складають птиця, яйця, риба, молочні продукти. Дієта передбачає поступове введення в раціон овочів та фруктів і складних вуглеводів. Як і будь яка незбалансована дієта, яка збіднена на мікроелементи, вітаміни і харчові волокна, дюканівський підхід часто супроводжується нудотою, закрепами, проблемами зі сном та втомлюваністю.
Веганство
Веганство є, по суті, дієта без вживання тваринних продуктів. Замісними джерелами білка виступають бобові, соя, насіння. Жирами забезпечують олії, горіхи. Сильними сторонами цього раціону є різноманітність рослинної їжі, багатої вітамінами, мінералами, антиоксидантами і клітковиною. Однак відсутність тваринних жирів, холестеролу зокрема, може негативно вплинути на утворення гормонів кори наднирників (статеві, в першу чергу андрогени, глюкокортикоїди, що забезпечують стрес-реакцію, альдостерон, який регулює кількість рідини в тілі і артеріальний тиск) та жовчних кислот, які є критично необхідними для травлення і засвоєння жирів (рослинних чи тваринних) та нормальної секреції жовчі як єдиного шляху виведення з тіла водо нерозчинних продуктів обміну чи чужорідних сполук. Тому для ростучого дитячого та підліткового організму, як і для молодих жінок репродуктивного віку веганство не є найкращим варіантом дієти.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Лужна дієта
Лужна дієта побудована на переконанні, що спожиті продукти можуть змінювати кислотно-лужний баланс в тілі. Відповідно дієта прописує уникати кислото продукуючої їжі, яка є прозапальною: м’яса, пшениці, цукру, молока, кави, обробленої їжі. В необмеженій кількості рекомендує вживати бобові та інші овочі, фрукти. Незбалансованість цієї дієти може призвести до дефіциту кальцію в організмі і, як наслідок, до проблем з серцем. Нервовою системою, ламкості кісток, судом, порушенням згортання крові. Фізіологами доведено, що кислотно-лужний баланс, підтримуючись буферними системами крові, за участю нирок та дихальної системи, підтримується сталим незалежно від складу раціону.
Дієта 5:2 полягає у нормальному раціоні протягом п’яти днів та голодування протягом наступних двох
Якщо не переїдати у чергові «нормальні дні» і споживати здорову їжу (різноманітну, без надміру цукру-солі-оброблених продуктів), а також утримуватися в «голодні дні» від дуже насиченої діяльності (можливі втома, розсіяна увага, порушення сну, дратівливість) і достатньо пити води, то загалом це нормальний спосіб схуднути без шкоди для тіла.
DASH дієта
Дієта DASH вважається одним із найкращих варіантів здорового раціону на тривалий час, яка і вагу допоможе контролювати , і знизить ризики серцевих захворювань. Багата калієм, кальцієм, білками і харчовими волокнами, які пропонує брати із цільнозернових виробів, фруктів та овочів і нежирного м’яса (птиця) й риби, ця дієта пропонує зменшити споживання цукру, солі, червоного м’яса та жирів. Такий підхід цілком відповідає рекомендаціям ВООЗ про здорове харчування, а тому може широко застосовуватися без ризику для здоров’я.
Дієта MIND
Дієта MIND акцентує увагу на споживанні зелених овочів, горіхів, бобових та риби, які є джерелом антиоксидантів, поліненасичених жирних кислот, що дуже позитивно впливає на роботу мозку. Зменшення в раціоні червоного м’яса, сиру, масла та смаженого робить цю дієту корисною і для інших систем організму, а невисока її калорійність дозволить корегувати масу тіла.
Середземноморська дієта
Середземноморська дієта, а фактично стиль харчування, де основу складають вироби з твердих сортів пшениці, овочі, морепродукти і птиця та оливкова олія і спеції, зарекомендувала себе як дуже дієвий спосіб контролю ваги та профілактики ряду захворювань. В світі ця збалансована, різноманітна дієта є визнаним лідером серед пропозицій здорового харчування.
Отже дієта, як лікувальний засіб, чи як компонент здорового стилю життя, повинна забезпечити наші потреби у поживних речовинах (білках, жирах, вуглеводах, мінералах, вітамінах, антиоксидантах) та бути достатньо енергетично цінною аби ми могли працювати і рухатись.
Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків
. .
. .
Олеся Мороз
фізіолог, кандидат біологічних наук
Більше про дієти читайте також: www.nhs.uk/Livewell/loseweight/Pages/top-10-most-popular-diets-review.aspx#52, www.medicalnewstoday.com/articles/5847.php