Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас

Photo of author

By Олеся Мороз

piramida_harchuvannya

У 2013 році МОЗ України оприлюднило Методичні рекомендації щодо здорового харчування, де викладено основні аспекти здорового раціону. Написано, що харчування будь-якої людини повинно базуватися на 4 складових: «адекватності енергетичним витратам, збалансованості за вмістом найважливіших продуктів та нутрієнтів, безпечності їжі та максимально можливого збереження задоволення від її споживання».

Далі розписано, що ж саме повинно складати здоровий раціон українців. Однак без унаочнень (рисунків, діаграм), мотивуючої частини та беручи до уваги, що документ адресований лікарям, які працюють з пацієнтами, а не широкому загалу, більшість наших громадян його ймовірно не читали. А тому й не беруть до виконання. Натомість ми, з метою оздоровити раціон, часто використовуємо так звану харчову піраміду та/або Гарвардську тарілку. Пропоную порівняти їх та прирівняти до особливостей культури харчування й способу життя українців.

Піраміда здорового харчування (food pyramid), яка була вперше офіційно затверджена у США в 1992 році, є по суті зведеним списком продуктів, що мають складати здоровий раціон.

piramida-harchuvannya

В основі містяться продукти, які радять вживати постійно, а на вершині – ті, яких варто уникати. Бачимо, що базис складають цільні злаки, крупи й пластівці з них, хліб та випічка з борошна грубого помелу. До продуктів, що слід споживати часто віднесено різноманітні овочі та фрукти. Рідше в раціоні повинні бути присутні молочні продукти, яйця, м‘ясо, птиця, риба. Зовсім трохи рекомендують вживати харчових жирів, цукру, солі та солодощів.

Слід зазначити, що протягом двадцяти п’яти років наповнення піраміди дещо змінювалося. Вводилися позначки доданого цукру та жирів, додавалися шари фізичної активності та питного режиму. Фахівці розробили окремі піраміди для певних груп населення – малюків, вагітних, вегетаріанців. Додали в схему орієнтовні кількості вживання продуктів певних груп протягом тижня.

У світлі стрімкого розвитку науки про харчування, накопичення даних про кількості, поживну цінність, вплив окремих груп продуктів на організм, спеціалісти Гарвардської школи громадського здоров’я запропонували нову модель корисного раціону – тарілку. Вона відображає не перелік продуктів здорового раціону, а корисне співвідношення основних поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів, харчових волокон) у дієті.

tarilka_piramida1

Те, що тарілка здорового харчування не вказує кількість калорій чи порцій кожної з груп нутрієнтів, робить її більш індивідуально спрямованою, оскільки кожна людина має власні енергетичні потреби і відповідно споживає певну кількість калорій під них.

Перегляд власних харчових звичок і перехід до здорового раціону потребує розуміння суті здорового способу життя, вольових зусиль, обізнаності «як», усвідомлення «чому» і «навіщо». На цьому етапі корисним є систематизована, структурована і доступно викладена інформація, як наприклад у поєднанні піраміди продуктів та харчової тарілки.

tarilka_piramida2

Чи підійде розроблена американцями модель здорової їжі нам, українцям? Ми, живучи у всесезонному кліматі, вирощуючи городину і збіжжя, займаючись садівництвом, маємо унікальну можливість користати із великої різноманітності овочів та фруктів фактично цілорічно. Національні традиції квашення та соління доповнюють наш раціон взимку чи міжсезоння. Рецептура української кухні, яка передбачає перші страви, запікання і тушкуваня м’яса, птиці, риби дає нам корисні способи споживання протеїнів. Звісно, є чимало продуктів та страв національного столу, які варто обмежити – копченості, смажені деруни, налисники, сало, але, порівняно з іншими країнами, маємо досить здорову кухню.

Маючи щоденно перед очима просту ілюстрацію базовану на найновіших даних про вплив окремих продуктів та компонентів їжі на стан здоров’я й функціонування окремих органів тіла, набагато простіше змінювати свій життєвий триб. Вірю, що забезпечивши першочергові зміни української медицини, МОЗ з часом перегляне вигляд і доступність наших рекомендацій про здорове харчування.

Не забуваймо також про активний спосіб життя і відпочинок та будьмо здорові!

Більше інформації по темі за посиланнями: www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/archived_projects/FGPPamphlet.pdf ; www.nutritionaustralia.org/national/resource/healthy-eating-pyramid ; www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate ; moz.gov.ua/ua/portal/pre_20130216_0.html