Катаракта: діагностика, лікування та фактори ризику появи захворювання у дорослих

Photo of author

By fersht

Катаракта ― це патологія ока, яку асоціюють зі старінням організму. Однак хто з нас замислювався про те, що саме може стати її причиною? Зазвичай ця хвороба уражає людей похилого віку, адже до 90% випадків стосуються саме цієї категорії пацієнтів. І хоча зір завжди відіграє важливу роль у нашому житті, катаракта може суттєво ускладнити наше повсякдення. Людина ніби бачить все через затуманене скло, що робить читання, водіння авто та навіть спілкування викликом.

Як виникає катаракта?

Вікова катаракта розвивається через зміни в хімічному складі кришталика, де відбувається зменшення кількості вітамінів, зменшення активності ферментів і дисбаланс амінокислот. Внаслідок цього утворюються токсичні сполуки, що незворотно змінюють білки, які є частиною кришталика. Крім цього, важливу роль у розвитку катаракти відіграє зниження активності ферментів антиоксидантного захисту, а також зменшення концентрації природних антиоксидантів.

Поступово мутніючи, катаракта змінює колір зіниці, яка стає сіруватою або навіть молочно-білою. Процес може тривати від 4 до 15 років, але інколи симптоми стають помітними і без спеціального обладнання. На щастя, хвороба не переходить з одного ока на інше.

Що провокує катаракту?

Ультрафіолетове випромінювання є одним з найважливіших чинників, що провокують зміни у кришталику ока. Проте причини розвитку катаракти можуть бути різноманітними:

  • вікові (старечі, сенільні) ― пов’язані зі зношуванням організму;
  • травматичні ― результат тупої травми, контузії чи проникного поранення очного яблука;
  • ускладнені ― спричинені іншими захворюваннями ока, такими як увеїт, глаукома та інші;
  • променеві ― пов’язані з впливом радіаційної енергії на кришталик;
  • токсичні ― внаслідок тривалого приймання певних видів лікарських засобів;
  • загальні захворювання організму, такі як цукровий діабет або порушення обміну речовин.

Якщо у когось з ваших родичів була катаракта, ризик розвитку захворювання у вас теж є високим, адже спадковість може становити до 59%.

Діагностика та лікування катаракти

Раціональне рішення щодо лікування катаракти базується на результатах комплексного медичного обстеження, яке включає вивчення вашої історії здоров’я, візуальне обстеження очей та інструментальну діагностику. Зважуючи на такі фактори, як вік, вплив ультрафіолету, спадковість та інші ризики, лікар може порекомендувати наступні напрями лікування.

Раннє діагностування катаракти дозволяє зупинити прогресію захворювання за допомогою дієти та замісної ензимотерапії. Проте, коли зір починає погіршуватись до такого рівня, що це ускладнює повсякденне життя, найефективнішим методом лікування є хірургічне видалення катаракти. Хірургія допоможе повернути колишню ясність зору, і, на радість сучасних пацієнтів, вона є безпечною та ефективною.