Як попередити розвиток атопічного дерматиту у дітей

Photo of author

By Марина Павелець

Атопічний дерматит (інша назва цієї хвороби – екзема) являє собою захворювання шкіри, при якому виникає сухість, свербіж, лущення, почервоніння шкіри.

2917_atopichnii_dermatit

Атопічним дерматитом хворіють і діти, і дорослі, він має генетичну схильність, тому часто хворіють члени однієї сім’ї. Атопічний дерматит можна лікувати за допомогою зволожуючих засобів і деяких лікарських мазей.

Причини виникнення атопічного дерматиту

Причина атопічного дерматиту до кінця не з’ясована. Спадковість, мабуть, грає важливу роль, і люди з сімейною історією екземи мають підвищений ризик розвитку цього захворювання. У більшості людей з екземою існує генетична аномалія в зовнішньому шарі шкіри, який називається епідермісом.

Епідерміс є першою лінією захисту між тілом і навколишнім середовищем. Коли епідерміс не пошкоджений, він перешкоджає проникненню в організм подразників навколишнього середовища, алергенів і мікробів і запобігає втраті шкірою занадто великої кількості води. У людей з атопічним дерматитом цей бар’єр менш сильний і більш проникний, ніж повинен бути.

Незважаючи на поширену думку, у дітей атопічний дерматит рідко пов’язаний з харчовою алергією.

Довгий час вважалося, що атопічний дерматит – більшою мірою захворювання дитячого віку. Однак дослідження останніх років вказують на протилежну тенденцію. Так, Mortz et al встановили збереження захворювання у 34,1% пацієнтів в дорослому періоді. Оцінка дерматологічного індексу якості життя у дорослих пацієнтів з атопічним дерматитом під час загострень показала значне зниження даного показника у 66% досліджуваних. Серед факторів ризику переходу захворювання з дитячої стадії в підліткову та дорослу виділяють: ранній дебют захворювання, наявність алергічного риніту і екземи кистей.

. .

. .

Симптоми атопічного дерматиту

У більшості людей з атопічний дерматит перші симптоми проявляються до 5-річного віку. У людей різного віку атопічний дерматит може виглядати по-різному:

  • У дітей атопічний дерматит частіше вражає передню частину рук і ніг, щоки або шкіру голови (площа підгузника зазвичай не зачіпається).
  • У дітей старшого віку і дорослих атопічний дерматит часто вражає бічні сторони шиї, складки внутрішньої частини передпліччя і задню частину колін. У дорослих висип може бути на зап’ястях, кистях, передпліччях і обличчі. У деяких випадках, з часом, шкіра в місцях уражень може стати темною або потовщеною.

Діагностика атопічного дерматиту

Для діагностики атопічного дерматиту не існує спеціального тесту (аналіз крові або інших тестів). Діагноз атопічного дерматиту лікар встановлює на підставі опитування та огляду, при наявності характерних симптомів.

atopichnii_dermatit

Лікування атопічного дерматиту

Атопічний дерматит є хронічним захворюванням, має періоди загострень і покращення стану шкіри. У деяких людей загострень може не спостерігатися протягом декількох років.

Симптоми атопічного дерматиту можна контролювати за допомогою різних заходів по догляду за шкірою і ліків.

Деякі фактори посилюють симптоми атопічного дерматиту та їх усунення може допомогти контролювати симптоми. Можливі посилюючі фактори включають:

  • сухе повітря
  • пітливість
  • емоційний стрес
  • швидкі перепади температури
  • вплив деяких фізичних або хімічних подразників, включаючи мило і миючі засоби, парфумерію і косметику, шерсть або синтетичні волокна, пил, пісок і сигаретний дим.

Підтримка зволоження шкіри

Зволожуючі засоби (емоліенти) – це креми та мазі, які зволожують шкіру і запобігають її висихання. Кращими зволожуючими засобами для людей з атопічний дерматит є креми або мазі, які містять мало або зовсім не містять води (найпростіший емоліент – вазелін).

Емоліенти найбільш ефективні при застосуванні відразу після купання. Емоліенти можуть застосовуватися два рази в день або частіше, якщо це необхідно.

Лосьйони містять більше води, ніж креми та мазі і менш ефективні для зволоження шкіри.

Купання

Теплі ванни або душ можуть зволожувати і охолоджувати шкіру, тимчасово знімаючи свербіж від екземи. Слід уникати гарячих або тривалих ванн (більше 10-15 хвилин) і душу, оскільки вони можуть сушити шкіру.

Дієта

Не рекомендується призначати всім пацієнтам з атопічним дерматититом дієту. Встановлено, що при існуванні специфічних IgE до білка курячого яйця виключення даного продукту з раціону пацієнтів з атопічним дерматитом призводить до поліпшення стану шкіри. Однак інші елімінаційні дієти не показали позитивних результатів у хворих. При підозрі на харчову алергію пацієнту рекомендується вести харчовий щоденник. При наявності асоціації загострень захворювання з прийомом певних продуктів рекомендується виключення даного продукту з раціону на 4-6 тижнів. Якщо після закінчення цього терміну стан пацієнта поліпшується, необхідно провести сліпий плацебо-контрольований тест харчової провокації, який є «золотим стандартом» діагностики харчової алергії.

Лікування під час загострення атопічного дерматиту

Для лікування загострення використовують наступні засоби: місцеві кортикостероїдні препарати, зовнішні імуномодулятори, різноманітні антигістамінні. Ці засоби повинні призначатися вашим лікуючим лікарем.

Вплив атопічного дерматиту на якість життя

Зуд, сухість і болючість шкірних покривів, порушення сну – ключові симптоми, негативно впливають на фізичне здоров’я пацієнтів як з легким, так і з важким перебігом захворювання. Дані фактори позначаються на таких щоденних активностях, як робота, навчання, проведення дозвілля, прийом ванни, надягання одягу, тим самим значно погіршують якість життя пацієнтів з атопічним дерматитом.

Дослідження, проведені за допомогою полісомнографії, анкетування пацієнтів і їх батьків і відеомоніторингу хворих під час сну, показали зменшення ефективності та тривалості сну, а також збільшення кількості нічних пробуджень. Встановлено, що в середньому пацієнти використовують від 11 до 84 хв щоночі на усунення свербежу, а тяжкість захворювання корелює зі ступенем порушення сну.