Обережно печія або як з нею боротися

Photo of author

By Марина Павелець

Печія – відчуття дискомфорту і / або печіння за грудиною, яке поширюється нагору від епігастральної ділянки. У деяких випадках при печії неприємні симптоми відчуваються в області шиї.

Це відбувається через те, що ваш стравохід (шлях, по якій їжа проходить в шлунок) піддається подразненню кислотою. Яким чином в нього потрапляє кислота? Справа в тому, що між шлунком і стравоходом існують невеликі “дверцята”. Вони називаються нижнім сфінктером стравоходу. Сфінктер відкривається, коли потрібно пропустити їжу, і закривається, щоб утримати її в шлунку. Іноді відбувається повторне відкриття сфінктера, і тоді в стравохід потрапляє кислота з шлунку. Ці “дверцята” можуть заново відкриватися в зв’язку з багатьма факторами.

pechiya

Причини виникнення печії

Безпосередня причина печії, як вже було сказано, – ослаблення стравохідного сфінктера, що приводить до рефлюксу. Також має значення підвищений вміст соляної кислоти в шлунковому соку. А ці процеси, в свою чергу, спостерігаються при багатьох захворюваннях і фізіологічних станах.

Захворювання шлунково-кишкового тракту:

  • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (скорочено ГЕРХ), пов’язана з недостатністю стравохідного сфінктера. Печія виникає зазвичай відразу або через 20-30 хвилин після їжі, часто супроводжується відрижкою.
  • Гастрит з підвищеною кислотністю. Пацієнт відчуває печію через 15-30 хвилин після прийому їжі. Практично завжди цьому супроводжують скарги на болі в надчеревній ділянці.
  • Виразкова хвороба. Печіння за грудиною виникає через 15-30 хвилин після їжі в разі ураження шлунка і через 1,5-2 години при локалізації процесу у дванадцятипалій кишці.
  • Холецистит і жовчнокам’яна хвороба. Порушення режиму харчування. Нерегулярні прийоми їжі, переїдання, їжа поспіхом – все це сприяє ослабленню стравохідного сфінктера і провокує печію.
  • Неправильний раціон. Жирні, смажені, гострі страви, свіжа випічка, чай, кава, шоколад – зловживання такою їжею може викликати печію навіть у здорових людей.
  • Прийом деяких медикаментів, зокрема НПЗП, гіпотензивних препаратів, також може стати причиною печії.
  • Нездоровий спосіб життя: шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем), хронічний стрес.
  • Вагітність – одна з можливих причин печії у жінок. Рефлюкс виникає внаслідок підвищення внутрішньочеревного тиску. Той же механізм розвитку печії спостерігається при надмірній вазі.
  • Деякі зовнішні фактори: тісний одяг, підняття важких предметів та інші подібні обставини іноді провокують печію у здорових людей.

Наслідки печії

Причиною постійної печії, швидше за все, є серйозне захворювання. Тому відчуття печіння за грудиною, яке часто виникає, вимагає невідкладного втручання: зволікання з медичною допомогою може коштувати людині здоров’я, а іноді і життя. Небезпеку для здоров’я становлять не тільки причини рефлюксу, але й саме цей стан. При тривалому впливі кислоти на незахищену слизову стравоходу розвивається запальне захворювання – езофагіт. У деяких випадках утворюються ерозії і пептичні виразки, які можуть ускладнюватися кровотечею. Ускладненням можуть стати рубцеві стриктури (звуження) стравоходу, які унеможливлюють нормальний процес прийому їжі. У низки пацієнтів хронічне запалення призводить до переродження епітелію слизової оболонки стравоходу. Такий стан носить назву стравохід Барретта (синдром Барретта) і вважається передраковим. Таким чином, ми бачимо, що наслідки печії при її тривалому ігноруванні можуть бути воістину трагічними, аж до аденокарциноми.

Класифікація печії

Печію можна умовно розділити на помірну (загострення відзначаються 1 раз на місяць), середню (загострення відзначаються 1 раз в тиждень) і важку, коли гострі стани спостерігаються майже щодня.

Гастроентерологи вважають, що у людей, які страждають від печії в стравоході частіше ніж 1-2 рази в тиждень, підвищений ризик раку стравоходу.

Діагностика причини виникнення печії

Діагностика при печії носить комплексний характер. Ретельний збір анамнезу, аналіз скарг пацієнта дозволяють лікарю вибрати одне або кілька пріоритетних напрямків дослідження.

Лабораторні аналізи

В діагностиці причин печії застосовується широкий спектр лабораторних методів.

Загальний аналіз крові проводиться для визначення рівня гемоглобіну, еритроцитів, лейкоцитів, ШОЕ і ін. Загальний аналіз крові не є специфічним дослідженням і дозволяє зробити лише непрямі висновки для подальшого обстеження.

Біохімічний аналіз крові визначає зміст печінкових і панкреатичних ферментів, білірубіну, мікроелементів і ін. Результати допомагають оцінити функції печінки, підшлункової залози, жовчного міхура.

Аналіз крові на наявність антитіл до Helicobacter pylori виконується у всіх гастроентерологічних пацієнтів. Позитивний результат підтверджує наявність гастриту або виразкової хвороби, асоційованих з цим мікроорганізмом.

Інструментальні дослідження

ФГДС. Фіброгастродуоденоскопія дозволяє візуально оцінити стан слизової стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки, визначити наявність запальних змін, виразкових дефектів, пухлин і т.д. З його допомогою можна з високою вірогідністю поставити такі діагнози, як «гастрит», «езофагіт», «виразкова хвороба» і т.д.

Езофагоманометрія. Манометрія дозволяє виміряти тиск в стравоході за допомогою катетера, який вводиться через рот або ніс. При цьому методі діагностики досліджуються такі показники, як перистальтика стравоходу, функції верхнього і нижнього стравохідних сфінктерів. Езофагоманометрія використовується для підтвердження діагнозу захворювання, пов’язаного з порушенням скорочувальної активності стравоходу, зокрема, наявності рефлюксу (закиду їжі з шлунка в стравохід).

PH-метрія. Безпосереднє вимірювання рівня pH в різних відділах шлунка, стравоході і дванадцятипалій кишці застосовується з метою точної діагностики порушень при захворюваннях, пов’язаних зі зміною кислотності.

Особливості лікування печії

Щоб зрозуміти, як позбутися від печії, потрібно знати, через що вона виникла. Рідкісні напади, викликані порушенням режиму або раціону харчування у здорових людей, не вимагають спеціального медичного втручання і швидко проходять при зміні способу життя.

Інша справа це часті напади печії, які є наслідком захворювання ШКТ. Для визначення правильного комплексного лікування потрібно встановити безпосередню причину, яка викликає цей симптом.

В більшості випадків лікування передбачає корекцію способу життя та медикаментозне лікування ( симптоматичне та етіологічне).

Найчастіше призначають препарати одночасно декількох груп (як мінімум, антациди + гастропротектори). Повне позбавлення від печії можливо при успішному лікуванні основного захворювання.

Міфи про домашнє лікування печії

Часто люди хочуть “загасити” печію і тягнуться за содою з оцтом і випивають цей “вулкан”, далі ця суміш потрапляє до шлунка, в якій кислотність завжди підтримується на одному рівні і виникає короткочасне полегшення. Але зовсім скоро шлунок починає виробляти ще більше шлункового соку для підвищення його кислотності і симптоми тільки погіршуються, оскільки він знову потрапляє до стравоходу.

Також поганою ідеєю є з’їсти хліб чи випити молока, адже вміст шлунку збільшується і відповідно цьому збільшується рефлюкс в стравохід.

Найкращим способом негайно зняти симптом це є прийом Н2 гістаміноблокаторів, які зменшують виділення шлункового соку.

Загальні рекомендації для зменшення печії

  • Постуральна терапія: намагайтеся спати так, щоб верхня частина тіла була піднята на 16-20 см над нижньою.
  • Відразу після їжі не нахиляйтеся, не піднімайте важкі речі, не займайтеся спортом і не приймайте горизонтальне положення.
  • Не вечеряйте перед сном. Після прийому їжі повинно пройти 2-3 години.
  • Не зловживайте продуктами, які можуть спровокувати печію в стравоході.
  • Відмовтеся від тугих поясів і іншого стягуючого в області живота одягу.
  • Намагайтеся харчуватися правильно і збалансовано.
  • Постарайтеся відмовитися від шкідливих звичок (алкоголь, куріння, переїдання).