Білокачанна капуста: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

kapustochka

Капуста білокачанна – унікальний продукт, вона має в своєму складі дуже багато всіляких корисних для здоров’я речовин та вітамінів. Ні для кого не секрет, що наш організм це складний “механізм” який працює безперебійно, і якщо в ньому порушити певне співвідношення органічних і неорганічних речовин, то може відбутися збій. Тому для підтримки балансу ми намагаємося правильно і різноманітно харчуватися, щоб постачати в своє тіло необхідний для життєдіяльності набір компонентів. Так ось, вона, як ніхто інший, є для нас великим помічником, адже вона не потребує особливої ​​обробцки і приготування, завжди доступна і має приємний смак.

Харчова цінність білокачанної капусти

Енергетична цінність 100 г свіжого листя капусти – 28 ккал. Капуста багата вуглеводами – 18,8 г на 100 г, і білками – 7,2 г , жири – 0,1 г.

Вітаміни:

  • Вітамін А – 2 мкг.
  • Вітамін Е – 0,1 мг.
  • Вітамін С – 45 мг.
  • Вітамін В1 – 0,03 мг.
  • Вітамін В2 – 0,04 мг.
  • Вітамін В6 – 0,1 мг.
  • Вітамін В9 – 22 мкг.

Мікроелементи:

  • Калій – 300 мг.
  • Кальцій – 48 мг.
  • Сірка – 37 мг.
  • Фосфор – 31 мг.
  • Хлор – 37 мг.
  • Бор – 200 мкг.
  • Молібден – 10 мкг.

Ще в складі виявлена ​​«чарівна» тартронова кислота і метіонін – або вітамін U. Тартронова кислота здатна зупиняти перетворення вуглеводів в жири. Вітамін U загоює ерозії, рани і виразки на слизових оболонках.

Корисні властивості капусти білокачанної

При дефіциті вітаміну C

Якщо ви помітили, що стали швидко втомлюватися, ранкова бадьорість втрачається вже до обіду, не виходить швидко зосередитися, мерзнете і застуджуєтеся при незначному зниженні температури, то це явна ознака нестачі організму вітаміну C. Саме так позначається його нестача.

Сира, квашена капуста здатна відшкодувати нестачу вітаміну C і повернути вам бадьорість і сили, тому намагайтеся якомога частіше включати в свій раціон салати зі свіжої капусти. Також вітам С допоможе вам укріпити судини та підвищити імунітет.

При зайвій вазі

У наш час стає все більше людей, які зустрічаються з проблемою надмірної ваги. Ті з них, які намагаються боротися з надмірною вагою, вивчаючи способи схуднення, знають, що овочева дієта допомагає позбутися від непотрібних кілограмів. Ефект і дію зрозуміло – в овочах практично відсутні вуглеводи, і при їх вживанні новий жир не накопичується. Але це не все. Виявляється, в овочах є ще такі речовини, які допомагають привести в порядок порушений обмін речовин, і тим самим спалити вже накопичений жир.

Ще одну з важливих ролей для нормалізації стану обміну речовин відіграє вітамін B1, який можна отримати в чималій кількості з хлібобулочних виробів. А вони, як відомо, одні з винуватців повноти. Тому людям, які слідкують за своєю вагою поповнювати запаси цього вітаміну найкраще з капусти. А для цієї мети буде потрібно просто додати її в свій раціон звичайного харчування, або зробити одним з компонентів дієти.

Виразкова хвороба

При захворюванні виразкою дванадцятипалої кишки і шлунка, організм зазвичай дуже потребує вітаміну U, а він теж присутній в капусті. Тому лікарі, крім медичних препаратів, рекомендують хворим пити свіжий капустяний сік. Для нормального функціонування шлунково-кишкового тракту і секреторну діяльність організму необхідний вітамін РР, який в невеликій але цілком достатній для людини кількості міститься в білокачанній капусті. Він зберігається при гарячій обробці та консервуванні.

Бореться з відкладенням холестерину

Холестеринові бляшки – це осілі на стінках судин ліпопротеїди, пов’язані з білком. Вітамін U бере участь в обмінних процесах, в тому числі і в жировому. Поступаючи в кров, речовина не дає холестерину склеїтися з білками і осісти на стінках судин. Корисна білокачанна капуста для профілактики атеросклерозу і при підвищеному холестерині.

Шкода і протипоказання вживання білокачанної капусти

Не можна їсти капусту для схуднення кожен день через велику кількість клітковини. При надлишку клітковини стінки кишечника травмуються, виникає здуття, метеоризм і різкі болі.

В період загострення виразкових хвороб шлунка і кишечника – можна пити тільки сік. Також слід обмежити кількість капусти при діареї та панкреатиті.


Білки: структура, функції та користь для організму

Куркума: користь та шкода