Що таке харчова непереносимість та харчова алергія та що є більш небезпечним

Photo of author

By Марина Павелець

harchova_neperenosimyst

Більшість людей можуть насолоджуватися різноманітною їжею без будь-яких неприємних наслідків. Проте є й такі, для яких трапеза з неправильно підібраних продуктів може закінчитися ознаками отруєння, висипанням на шкірі або навіть анафілактичним шоком. Патологічна реакція на продукти харчування може бути двох видів: власне алергією або харчовою непереносимістю. І вкрай важливо розуміти різницю між ними. Тому зараз ми спробуємо, як то кажуть, на пальцях розібрати, чим відрізняється алергія від харчової непереносимості, як розпізнати і чи є шанс вилікувати розлад.

Що таке харчова непереносимість

Це порушення може бути як вродженим, так і набутим. Якщо вчасно не зрозуміти, що відбувається з організмом, харчова непереносимість може стати причиною порушення метаболізму і, отже, зайвої ваги, розвитку хронічних захворювань.

Перше, що треба розуміти, про харчову непереносимість – це розлад, що не має нічого спільного з алергією. Так, після вживання невідповідного для організму продукту, зазвичай настає не найприємніша реакція. Але вона має абсолютно іншу природу, ніж алергія.

За спостереженнями дослідників, багато людей навіть не здогадуються, що страждають харчовою непереносимістю, а погане самопочуття після їжі списують на її погану якість або проблеми зі здоров’ям. Проте, за підрахунками вчених, з віком приблизно кожен третій організм перестає нормально сприймати молочне, а у кожного сотого розвивається непереносимість злаків. Також багато людей не переносять гриби, горох або ягоди. Непереносимість того чи іншого продукту (або відразу декілька) є майже у половини населення планети і більшість з них навіть не здогадуються про це. Таке твердження може здатися дивним. Як людина може не знати, що не переносить ту чи іншу їжу? Але якщо знати один нюанс, то все стає на свої місця. Ознаки харчової непереносимості можуть проявлятися через 2 доби, а то і пізніше після вживання невідповідного організму продукту. Класичний приклад харчової непереносимості – целіакія, або непереносимість глютену (білка, що міститься в злакових культурах).

Що таке харчова алергія

Будь-яка алергія – це реакція імунітету на чужорідну і шкідливу, з його точки зору, речовину. Коли говорять про алергію на продукти харчування, то зазвичай мають на увазі патологічну реакцію імунної системи на окремі компоненти їжі. Але чому в той час як одні люди можуть їсти все підряд, інші з побоюванням дивляться на різні групи їжі, остерігаючись алергічної реакції. Вся справа в роботі імунної системи, яка іноді дає збій. У деяких випадках імунітет реагує на компоненти їжі, як на чужорідні тіла, через що запускає в організмі захисні реакції.

Відмінності між алергією і харчовою непереносимістю

Харчова непереносимість

Щоб зрозуміти, чому виникає харчова непереносимість, спершу треба розібратися (хоча б в загальних рисах) в принципах травлення. Якщо в двох словах, то після того як їжа потрапляє в наш шлунково-кишковий тракт, вона розщеплюється на найдрібніші частини і вже в такому вигляді проникає в кров. Якщо процес розщеплення протікає не так, як спочатку задумала природа, їжа потрапляє в кровотік у вигляді більших частинок-макромолекул, які не пройшли всі стадії перетравлення.

Тобто якщо в основі алергії лежать збої в роботі імунної системи, то непереносимість окремих видів їжі лежить виключно «на совісті» травної системи, яка не виробляє ферменти, необхідні для повного розщеплення продуктів харчування. Часто таке порушення виникає через генетичні фактори або розвивається після дуже частого прийому антибіотиків в ранньому віці.

Наприклад, якщо організм не продукує ферменти, що розщеплюють лактозу, у людини розвивається непереносимість молочної їжі. До речі, непереносимість молочного зачіпає майже 70% дорослого населення планети. Найчастіше непереносимість лактози фахівці пов’язують з мутацією гена, відповідального за виробництво лактази (ферменту для розщеплення молочної їжі). Генетичними порушеннями пояснюють і целіакію. Організм людини з таким порушенням не переварює їжу з глютеном (клейковиною, присутньюї в багатьох злаках). За різними оцінками, на целіакію страждає приблизно кожен сотий житель планети.

Харчова непереносимість може виникати з різних причин – не тільки через недостатню ферментативну діяльність.

Часто організм відмовляється засвоювати продукт, що містить якісь хімічні речовини, наприклад, ті ж консерванти або барвники. Крім того, такий стан може виникати через хронічні захворювання травних органів, на тлі стресу або погану екологію.

Іноді непереносимість деяких продуктів харчування може йти в парі з алергією. В такому випадку у людини проявляються симптоми відразу двох порушень. Але що цікаво. Часто алергія на їжу не проявляється, якщо продукт-алерген вживати вперше. Тобто коли людина вперше пробує щось нове, імунітет може не встигнути зорієнтуватися і зреагувати алергічною реакцією. Але у випадку з харчовою непереносимістю такий фокус не пройде. Якщо в організмі немає потрібного ферменту, реакція буде з’являтися кожен раз після вживання невідповідного продукту.

Алергія

Кожен продукт складається з набору поживних речовин, серед яких важливе місце відводиться білкам. У різних видах їжі набір білків може відрізнятися. Так ось саме білок зазвичай є причиною алергічної реакції на продукти харчування. Деякі види цього нутрієнта імунна система може сприймати як загрозу. Якщо таке відбувається, то в організмі швидко починають вироблятися антитіла – імуноглобулін класу Е (IgE). За допомогою цих речовин імунна система намагається зупинити «непроханого гостя» і запобігти його розповсюдженню по тілу. Якщо це не допомогло і «чужорідна» речовина знову проникла в кров, паралельно з імуноглобуліном в організмі вже виробляється і інша речовина – гістамін. Сам по собі гістамін нешкідливий, і навіть корисний для імунітету. Але в компанії з IgE запускає в організмі ланцюжок реакцій, що викликають алергічну реакцію.

Харчова алергія може виникати в будь-якому віці, але частіше за все розлад зустрічається у немовлят і дітей, у яких кишечник ще не повністю сформований і характеризується підвищеною проникністю, через що білки легше всмоктуються в кров. Найчастіше алергію викликають продукти з глютеном, коров’яче молоко і молочна їжа, полуниця, шоколад, горіхи, помідори, яйця, цитрусові, креветки, гриби, банани. Іноді у людей буває алергія на всі ягоди яскраво-червоного кольору.

Що небезпечніше: алергія чи харчова непереносимість?

Жодне з цих розладів не можна назвати безпечним. І мова не тільки в симптомах нетравлення або в зуді чи висипці.

Якщо говорити про харчову непереносимість, то головна небезпека криється саме в макромолекулах. Для нашого організму ці речовини є чужорідними, а значить, він активізує всі можливі механізми для захисту від «шкідника». Таким чином ніякої користі від нестерпного продукту організм все одно не отримає, тому і вживати його в надії отримати хоч щось корисне, не варто. Крім того, треба розуміти, що макромолекули в складі крові можуть проникнути в будь-який орган, викликаючи в ньому запалення. Якщо таке буде повторюватися регулярно, запалення набуває хронічного характеру і викликає погіршення роботи всього організму. Один із наслідків харчової непереносимості – збої в обміні речовин. На тлі цього порушення нерідко відбувається набір зайвої маси тіла, аномальне скупчення рідини в тканинах, порушення роботи нирок.

Внаслідок харчової непереносимості можуть виникати різні хвороби кишечника, нирок, жовчного міхура, щитовидної залози, цукровий діабет, мігрень, проблеми зі шкірою, в тому числі екзема, і багато інших неприємностей зі здоров’ям.

Але якщо наслідки харчової непереносимості розвиваються поступово і ускладнення можуть виникати через досить тривалий час, то з алергією краще не жартувати і це небезпечно для життя. Наслідки залежать від ступеня прояву реакції. Деякі харчові алергени можуть викликати тільки несильний свербіж і висип, від яких легко позбутися 1-2 таблетками протигістамінних. Але якщо організм реагує на алерген стрімко і дуже гостро, то за лічені хвилини у людини може виникнути анафілактичний шок і задуха через сильний набряк гортані. Тобто абсолютно праві ті, хто стверджує, що алергія – смертельно небезпечна, причому летальний результат може наступити миттєво після прийому недозволеним їжі.

Тому якщо у вас часто виникають симптоми, які схожі на отравлення варто задуматися і проаналізувати ваш раціон харчування та звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців.