Січень: правила харчування

Photo of author

By Марина Павелець

siczen-dieta

В січні через нестачу світла ми відчуваємо справжній стрес. Наша шкіра не отримує необхідні їй вітаміни, через те, що стає блідою. Очі втрачають блиск, а запас сил виснажується. Плюс до всього, зима – час депресій і переїдання, що нерозривно пов’язане одне з одним.

Взимку наш організм відчуває високу потребу у вітаміні С, який попереджає вірусні захворювання, а також в магнії, залізі, цинку, які ми поглинаємо разом з фруктами і овочами.

Ми також потребуємо вітаміну D, який також важливий при профілактиці простудних захворювань. Взимку наше тіло насилу може його синтезувати, тому необхідно отримувати його з продуктами харчування.

Що ж робити, що б розпал зимового періоду не проходив для нас настільки болісно? Крім занять спортом, повноцінного сну і створення загального позитивного настрою, ми корегуємо режим харчування. В першу чергу він повинен бути спрямований на заповнення запасу всіх необхідних організму вітамінів і поживних речовин, які, в свою чергу, покликані підвищити наш енергетичний запас і підтримувати наші сили на достатньому рівні протягом усього зимового періоду.

Для цього, в щоденний раціон повинні входити продукти харчування найбільш рекомендовані до вживання в дану пору року.

Розглянемо деякі продукти, що будуть особливо корисні протягом січня.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Грейпфрут

Цитрусовий фрукт, що з’явився в результаті схрещування апельсина і помело. Грейпфрут містить величезну кількість вітамінів (А, B1, P, D, C), органічних кислот, мінеральних солей. У його складі також пектин, фітонциди, ефірні масла. Дуже важливим елементом, що містяться в грейпфруті є нарингін. Ця речовина міститься в білих перегородках фрукта, які не рекомендується видаляти. Нарингін сприяє зниженню рівня холестерину в крові, а також позитивно впливає на шлунково-кишковий тракт.

Сам аромат грейпфрута позитивно впливає на людину, підвищує життєвий тонус, допомагає боротися з депресіями і перевтомою.

Грейпфрут широко використовується в дієтичному харчуванні. Додаючи половинку грейпфрута до кожного прийому їжі можна досягти позитивних результатів в схудненні. Зміни відбуваються за рахунок того, що грейпфрут знижує рівень глюкози і інсуліну в крові. Таким чином, цей фрукт рекомендований як діабетикам, так і як профілактичний засіб для людей, схильних до розвитку діабету.

Грейпфрут не рекомендується вживати хворим на виразку шлунку, жінкам, які приймають протизаплідні таблетки, людям, які приймають ліки для зниження тиску, і тим у кого є проблеми з печінкою.

Лимон

Навіть дітям відомо, що лимон містить велику кількість вітаміну С. Завдяки цій особливості вживання лимона є чудовою нагодою зміцнити свій імунітет і захистити себе від застуди та грипу. Особливо це необхідно в зимовий період.

Однак варто враховувати правила вживання лимона:

  • Лимон хороший саме як засіб профілактики хвороби, а не як ліки, немає сенсу вживати його великими порціями, якщо ви вже захворіли. .
  • Під впливом високих температур вітамін С та інші корисні речовини, що містяться в лимоні, руйнуються. Тому, додаючи лимон в гарячий чай, ви не отримуєте нічого, крім приємного аромату. Як варіант, ви можете почекати поки чай охолоне і видавити в нього лимонний сік. .

Корисних властивостей у лимона безліч:

  • лимон позитивно впливає на серцево-судинну систему;.
  • цедра лимона дуже корисна. Вона має антибактеріалиний вплив. Її рекомендується використовувати при гнійній ангіні і запальних процесах органів дихання;.
  • лимон має антисептичні властивості. Його сік рекомендується вживати при атеросклерозі, порушеннях обміну речовин, сечокам’яної хвороби, геморої, лихоманці, захворюваннях слизової рота;.
  • лимон сприяє травленню, а також засвоєнню заліза і кальцію, полегшує коліки і судоми. .

Не рекомендується вживати лимон людям, які страждаютьгастритом, виразкою, підвищеною кислотністю шлунка, підвищеним тиском, панкреатитом.

Банани

Ніщо так добре не рятує від зимової депресії як цей фрукт. Банани по праву називаються природним антидепресантом. Вживаючи банани, ви сприяєте утворенню в своєму організмі речовини – серотоніну. Саме ця речовина відповідає в людині за гарний настрій, почуття радості і щастя. Систематичне вживання бананів допоможе вам впоратися з депресією, дратівливістю і тугою.

Банан досить калорійний, в цьому він схожий з картоплею. Також він містить велику кількість цукрів, завдяки яким забезпечується почуття ситості. Всього двох бананів досить, щоб зарядити організм енергією перед двогодинним фізичним навантаженням.

У банані, як і в будь-якому іншому фрукті, містяться вітаміни, але головною його перевагою є високий вміст калію. Калій забезпечує нормальну діяльність м’яких тканин організму. Нервові клітини, мозок, нирки, печінка, м’язи не можуть повноцінно функціонувати без цієї речовини. Тому, вживати банани рекомендується при активній розумовій і фізичній діяльності.

Ріпчаста цибуля

Ріпчаста цибуля – давня овочева культура. Накопичує в собі цілющу енергію землі, цибуля має бактерицидні і антисептичні властивості, бореться з вірусними та інфекційними захворюваннями, підвищує апетит і загальний тонус організму, сприяє кращому засвоєнню їжі, перешкоджає утворенню злоякісних пухлин, знижує тиск. Застосовується при розладах шлунково-кишкового тракту, гіпертонії, низькій статевій активності, як протигельмінтний засіб, а також в боротьбі з цингою.

Ріпчаста цибуля є джерелом вітамінів В, С і ефірних масел. Також до його складу входять кальцій, марганець, кобальт, цинк, фтор, йод і залізо. Зелені паростки цибулі багаті на каротин, фолієву кислоту, біотин. Цибуля корисна в будь-якому вигляді: смаженому, вареному, тушкованому, сирому, печеному. У процесі приготування вона практично не втрачає корисних властивостей.

Селера

Овоч, дуже поширений серед бажаючих скинути зайві кілограми. Селера виступає як заміна ананасам, відомих своєю здатністю спалювати жири. Регулярне вживання селери в їжу допомагає позбавитися від зайвої ваги швидко і якісно. Калорійність цього продукту дуже низька – всього 16 ккал на 100 г. На його перетравлення організму потрібна більша кількість калорій. Таким чином, ви їсте і худнете одночасно.

Іншою перевагою селери є його сприятливий вплив на нервову систему. Речовини, що входять до його складу, нейтралізують в організмі гормони стресу, заспокоюють людину, призводять до стану умиротворення. Таким чином, замість того, щоб пити заспокійливі, з’їжте трохи селери або випийте сік, отриманий з неї.

Біологічно активні речовини, що містяться в селері, допомагають впоратися з багатьма захворюваннями. Його рекомендується вживати при порушеннях обміну речовин, патології серця і судин, зниженому тиску, для профілактики і лікування простатиту, атеросклерозу, хвороби Альцгеймера.

Горох

У горосі багато білка, клітковини, каротину, вітамінів В-групи, а також А, С, РР. Він дуже поживний і містить солей магнію, цинку, калію, кальцію, заліза, фосфору, марганцю, кобальту та інших мінералів.

Свіжий горох є сечогінним засобом, а також допомагає при захворюваннях шлунково-кишкового тракту завдяки своїй властивості знижувати кислотність шлунка.

Недавні дослідження показали, що горох допомагає боротися зі старінням, гіпертонією і інфарктом. Він знижує рівень холестерину в крові і, тим самим, рятує від атеросклерозу, а також є профілактичним засобом проти раку.

Це відмінний зимовий продукт, який засвоюється нашим організмом практично повністю – на 97-98%, майже не засмічуючи наш організм шлаками.

Курячі яйця

Вони багаті білком (близько 13%), необхідним для розвитку, зростання і правильної роботи організму. При цьому його харчова цінність – найвища серед білків тваринного походження. Також яйця містять вкрай необхідні нам взимку вітаміни і мінерали.

Жовток курячих яєць багатий вітаміном D, який особливо необхідний тим, хто мало часу буває на сонці. Цей вітамін допомагає засвоєнню кальцію, який в свою чергу зміцнює наші кістки і суглоби.

Також жовток багатий залізом, який допомагає нашому організму боротися з поганим настроєм і втомою, запобігає розвитку серцево-судинних захворювань. А лецитин, що міститься в жовтку, живить мозок і покращує нашу пам’ять, нормалізує роботу печінки і жовчного міхура.

Лютеїн жовтка допомагає уникнути катаракти і захищає очний нерв, а холін знижує ймовірність виникнення раку молочної залози на 24%. Вітамін В9 (фолієва кислота), необхідний жінкам під час вагітності, а у чоловіків покращує якість сперматозоїдів.

Квашена капуста

Квашена капуста білокачанна володіє 70 відсотками всіх необхідних для організму вітамінів, особливо, якщо закваска з яблуками. Корисність продукту (за умови знаходження в розсолі) зберігається два-три місяці.

Білокачанна капуста насичує організм клітковиною, вітамінами Р, К, С, вітамінами В, магнієм, фосфором, кальцієм, калієм. Продукт чудово впливає на функціонування кишечника і шлунка, зміцнення судин, прискорює процес розщеплення жирів.

Гранат

Січень – це ідеальний час, для того щоб побалувати себе поживними і корисними ягодами граната або гранатовим соком. Гранатовий сезон закінчується на початку лютого.

Наскільки корисний цей продукт відомо кожному, так як він багатий вітамінами, мінералами і мікроелементами. Продукт позитивно впливає на імунітет, наповнює організм енергією, позитивно впливає на роботу всього організму. Січень – це час простудних захворювань, а ягідки граната допоможуть зміцнити захисні властивості організму. Калорійність – 83 кілокалорій на 100 грам.