Те, що ви повинні знати про горіхи

Photo of author

By Марина Павелець

nuts

Горіхи – продукт, дуже шанований вегетаріанцями, прихильниками здорового харчування і любителями всіляких дієт.

Високу калорійність (500-700 ккал) дієтологи не вважають причиною для усунення горіхів з раціону – навпаки, їх рекомендують тим, хто хоче позбутися зайвої ваги. Калорії дозволяють вгамувати голод, цінні речовини (білки з амінокислотами, ЛПНЩ, вітаміни, мінерали та ін.) Позначаються на здоров’ї вельми сприятливо, а поліпшення обміну речовин – це активна витрата вуглеводів і спалювання жирів.

Найпоширеніші види горіхів

Видів горіхів в світі не так багато, хоча тільки відомих науці можна нарахувати десятки. Просто люди звикли називати горіхами плоди з більш-менш твердою оболонкою (шкарлупою) і їстівним ядром. На ділі лише фундук та ще деякі представники сімейства можуть називатися горіхами, а майже всі інші – горіхоплідні культури, однак їхній смак, склад і властивості дуже схожі.

У магазинах частіше зустрічаються арахіс і мигдаль, фундук і волоський горіх, фісташки і кедрові горіхи; в останні роки з’явилися кешью і бразильський горіх.

  • Арахіс – не є горіхом, це бобова культура; недорогий і смачний. Білком багаті всі горіхи – в арахісі його до 35%. Засвоюється добре, багатий антиоксидантами; рекомендується для профілактики серцево-судинних захворюваь і онкології; після обсмажування антиоксидантні властивості посилюються.
  • Мигдаль – білка до 30%, жирів – до 62%. Корисний для зміцнення кісткової тканини і поліпшення складу крові, лікує розлади травлення і хвороби нирок, кашель, застуду, анемію і т.п.
  • Фундук – до 60% жирів, 20 – білка; є більш калорійним, ніж шоколад. Вважається потужним ворогом раку, захворювань м’язової і кісткової тканини; покращує вироблення статевих гормонів і роботу ЦНС. Відмінне джерело енергії; можна їсти і діабетикам.
  • Волоські горіхи – в кулінарних рецептах зустрічаються частіше, ніж всі інші. Їх зручно зберігати: шкаралупа захищає плід надійно, а розкривається легко. Лікувальних властивостей безліч: епітелізуюча, ранозагоювальна, протиглисна, протизапальна, кровоспинна і ін. Особливо цінується антисклеротична дія: регулярне споживання помітно знижує вміст холестерину в крові, особливо «шкідливого», очищає судини – це при вмісті жиру до 60%, – покращує роботу шлунково-кишкового тракту та інших систем.
  • Фісташки у нас вважають снеком, і даремно: прекрасно насичують; корисні навіть при важких хворобах – наприклад, при туберкульозі, відмінно знімають запалення і «осаджують» важкі метали, покращують зір і знижують цукор в крові; знижують ризик розвитку раку і безпліддя; багаті міддю і марганцем, вітамінами групи В і фосфором.

. .

. .

Як правильно їсти горіхи

Майже всі горіхи можна їсти сирими – це найкращий спосіб отримати все, що в них є корисного. Однак сирі горіхи – невигідний товар для продавців: псуються швидко, можуть запліснявіти або висохнути, уражаються грибками і шкідниками. Якщо вам пощастило купити свіжі, якісні сирі горіхи, їжте їх сміливо – в розумних кількостях. Можна злегка підсушити в духовці, але не смажити на сковороді з цукром, сіллю або приправами: калорійність підвищиться, корисність знизиться; приправлені горішки здаються безумно смачними, а потім виникають набряки і проблеми з нирками.

Пробуючи вперше який-небудь вид горіхів, не їжте багато. Алергію можуть викликати майже всі горіхи (виняток – кедрові), тому – 1-2 штуки, і добу почекати: якщо все нормально, можете їсти по 25-40 г в день. Інший момент: горіхи багаті клітковиною і маслом – стимулюють перистальтику кишечника, але можуть викликати запори, якщо з’їсти повну порцію «за один присід».

Перед тим, як підсушувати фісташки, фундук, арахіс і мигдаль, їх варто замочити в чистій холодній воді на пару годин: легше зійде темна шкірка.