Анемія – захворювання, яке дуже часто залишається непоміченим. Часто симптоми анемії, списують на звичайну втому від побутових і робочих проблем. Анемія характеризується зниженням рівня гемоглобіну, зменшенням кількості еритроцитів, розвитком кисневого голодування крові. А одну з головний ролей в розвитку недокрів’я грає неправильне харчування, наприклад, часті обіди шкідливим фаст-фудом і нестача в їжі вітамінів, мікро- і макроелементів.
Визначити залізодефіцитну анемію допоможе загальний аналіз крові, а саме – показник рівня гемоглобіну.
Білок гемоглобін транспортує через кров кисень до органів і тканин в організмі. Якщо рівень гемоглобіну знижується, відбувається кисневе голодування, внаслідок чого виникає неповноцінне харчування клітин.
Загальноприйняті показники норми гемоглобіну:
- жінки – від 120 до 140 г / л.
- чоловікіи – від 130 до 160 г / л.
- новонароджені – від 145 до 225 г / л.
- діти у віці 3-6 місяців – від 95 до 135 г / л.
- Від 1 року і до повноліття норма гемоглобіну поступово збільшується і стає такою, як і у дорослих.
- Для вагітних жінок – від 110 до 140 г / л. .
Причини і симптоми анемії
Давайте з’ясуємо, чому виникає залізодефіцитна анемія, і як правильно харчуватися, щоб підвищити рівень заліза в крові. Залізодефіцитна анемія виникає як правило, через втрату крові, погане харчування, або нездатність засвоювати достатню кількість заліза з їжі. В результаті перерахованих і багатьох інших причин починають з’являтися симптоми недокрів’я, схожі зі звичайною щоденною втомою.
Симптоми анемії:
- Апатія до всіх подій, що відбуваються в житті.
- Швидка втомлюваність.
- Постійне відчуття слабкості в усьому тілі.
- Нудота, частий головний біль, запори.
- Сонливість протягом усього дня і запаморочення, що виникає без причин.
- Шум в вухах.
- Сухість слизової оболонки ротової порожнини.
- Бліда шкіра, ламке волосся і нігті, карієс.
- Може з’явитись тривала субфебрильна гарячка- 37-37,5 °. .
Позбутися від залізодефіцитної анемії допоможе дієта, що складається з необхідних продуктів, багатих на залізо.
Продукти, багаті на залізо:
- Тваринного походження: м’ясо, риба, сметана, сир, масло. Та субпродукти – печінка, серце, язик, нирки.
- Рослинного походження: Крупи – гречка, вівсяні. Бобові. Овочі – помідори, буряк, картопля, зелень, морква, болгарський перець.
- Фрукти – гранат, груша, смородина, яблуко, сливи, абрикоси, айва, хурма.
- Ягоди – смородина, чорниця, суниця, полуниця.
- Гриби, лісові горіхи, курага, пивні дріжджі, морська капуста.
Рецепти для підвищення рівня гемоглобіну в крові:
Беремо по півкілограма родзинок, кураги, волоських горіхів і чорносливу, а також один лимон. Перемелюємо все це через м’ясорубку, додаємо приблизно 350 г меду. Отриману суміш перекладаємо в ємність і вживаємо перед їжею по 2 столові ложки 3 рази на день.
Готуємо щодня буряково-морквяний сік з медом. Для цього нам знадобиться 50 г соку буряка, 100 г соку моркви і 1 столова ложка меду. Всі інгредієнти ретельно перемішуються, і виходить смачний солодкий напій. Вживати такий сік рекомендується в першій половині дня для кращого засвоєння вітамінів. Пам’ятайте, що вітаміни та інші корисні речовини легко руйнуються під дією повітря, тому не зволікайте і пийте свіжоприготований сік. Також людям, що мають схильність до печії, хвороби шлунково-кишкового тракту, наприклад, гастрит, варто дуже обережно споживати такі соки.
Півсклянки яблучного соку потрібно змішати з такою ж кількістю журавлинного морсу. Додаємо 1 столову ложку бурякового соку – і багатий залізом сік готовий! Пити його рекомендується мінімум 4-5 разів на тиждень.
Склянка волоських горіхів і півсклянки сирої гречаної крупи перемолоти за допомогою кавомолки до стану борошна. Додаємо 100 г меду і ретельно перемішуємо. Отриману суміш потрібно вживати по 1 столовій ложці 3 рази на день перед їжею.
Найпростіший рецепт, який швидко підвищує гемоглобін – це напій, що складається з рівних частин натуральних яблучного, морквяного, гранатового, бурякового і виноградного соків. Щоб підсолодити напій можна додати 1-2 столових ложок меду.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Заборонені продукти при анемії: що робити, щоб підвищити засвоюваність заліза?
Правильне харчування передбачає не просто вживання багатих на залізо продуктів. Важливо також пам’ятати, що є ряд продуктів і напоїв, які уповільнюють засвоєння заліза. Загалом, якщо у вас немає алергії, ви можете їсти майже все, але коли мова йде про засвоюваність заліза, від деяких продуктів все ж краще відмовитися.
Засвоєння заліза уповільнюють: жири, вироби з борошна та здоба, чай, кава, газовані напої з кофеїном, консервація, оцет, алкоголь.
Що робити для кращого засвоєння заліза? Намагайтеся комбінувати овочі з м’ясом і печінкою. Овочі, особливо буряк і морква, здатні запустити процес регенерації заліза, що міститься в м’ясі.
Вітамін С прискорює засвоєння заліза, тому їх бажано вживати в їжу разом. Наприклад, гречку з м’ясом або овочі з рибою можна вживати паралельно апельсиновим фрешем, але соки необхідно пити за півгодини до їжі, щоб виключити процес бродіння.
Чай зменшує всмоктування заліза коли споживається одночасно з їжею. Водночас чаювання між прийомами їжі ніяк не впливає на всмоктування заліза.
Цукор не кращий друг для заліза, але якщо без солодкого світ не милий, то обирайте мед.
Всі ці прості правила значно поліпшать процес засвоєння заліза організмом і допоможуть за найкоротші терміни позбутися залізодефіцитної анемії.