Мате – трав’яний напій американського походження. Надає тонізуючу дію на організм завдяки високому вмісту аналогів кофеїну.
Сировина для приготування напою – молоді пагони рослини падуб парагвайський. Процес приготування сировини дуже простий – листя і молоді пагони падуба просто подрібнюють і висушують. Заварюється в спеціальному посуді – калебасі, п’ється через спеціальну трубочку з мундштуком на кінці – “бомбилью”. Трубочка виконує роль фільтра, що затримує трав’яні частинки. Мате є невід’ємною частиною культури Аргентини та інших країн Південної Америки – таких як Парагвай, Уругвай, Болівія, Еквадор та інші.
Мате часто називають “парагвайським чаєм”, хоча з чаєм у нього мало спільного – хіба що, тонізуючий ефект.
Мате має терпкий солодкуватий смак.
Хімічний склад мате
У мате містяться такі речовини:
- Алкалоїди (кофеїн, теобромін і теофілін).
- Целюлоза.
- Хлорофіл.
- Ванілін.
- Велика кількість вітамінів (груп А, В, С, Е і РP).
- Мікроелементи, такі як сірка, магній, марганець, калій, натрій мідь, залізо та ін.
Є кілька різновидів мате – золотий, зелений і смажений. Сировина однакова для всіх сортів, різниця полягає в способах його підготовки.
Дія мате на організм людини
Дія мате на нервову систему
Мате чинить на організм, в першу чергу, тонізуючий вплив, але при цьому діє більш м’яко, ніж кава. Мате можна рекомендувати як засіб проти депресій і різних неврозів.
- Покращує настрій.
- Підвищує розумову і фізичну активність.
- Усуває відчуття тривоги, метушливості.
- Сприяє емоційній врівноваженості.
- Що стосується позитивної дії на сон – то багато хто відзначає, що при постійному вживанні мате їм потрібний менший час для того, щоб повноцінно виспатися.Після пиття мате сон настає швидко, і нічний відпочинок повністю знімає втому і напругу. Заряду бадьорості, який дає мате, вистачає на 8-10 годин.
- Цей напій можна використовувати при усуненні кофеїнової залежності. На основі екстракту мате виробляються інші тонізуючі та енергетичні напої.
Мате для схуднення
Напій позитивно впливає на кишечник, допомагаючи йому очиститься від накопичених токсинів і шлаків. Також він сприяє нормалізації метаболізму. Ці ефекти призводять до зниження ваги, позбавляючи організм від зайвих кілограмів. Досить пити мате протягом місяця двічі в день, і обмін речовин прийде в норму, що безпосередньо вплине на вагу.Сам по собі напій впливає на відчуття голоду, усуваючи його і при цьому майже не поставляючи в організм калорій. Індіанцям мате допомагав під час нестачі їжі, замінюючи овочі і злаки.
Мате корисно вживати після фізичних навантажень і стресів – він усуває м’язову напругу і підвищує витривалість. Відомий вплив мате на імунітет. Під час простудних захворювань пиття теплого мате сприяє швидкому одужанню. Присутність корисних вітамінів і мінералів допомагає організму боротися з інфекційним впливом.
Відзначається позитивний ефект мате на сексуальність людини. Речовини, що містяться в напої сприяють збільшенню вироблення статевих гормонів в організмі.
При питті напою збільшується діурез (обсяг вироблення сечі в організмі), що сприяє більш інтенсивній роботі сечового міхура, а це в свою чергу, можна розглядати як профілактику захворювань сечостатевої системи.
Детальніше про Питний режим.
Правила заварювання мате
Для жителів Південної Америки і сам процес заварювання чаю, і його вживання є священним ритуалом. Це таїнство удосконалювалося кілька століть. Тут не можна метушитися, турбуватися, поспішати.Для чаювання необхідно мінімум півтори години. Потрібна дружна компанія рідних і друзів та гарний настрій.
Тепер можна приступати до заварювання напою. При класичній заварці 2/3 калебасу потрібно наповнити заваркою мате. Після цього потрібно нахилити калебас так, щоб сухий мате осипався до однієї з стінок, утворюючи порожнечу до іншої.До порожній стінці посудини помістіть бомбилью – спеціальну трубочку для мате, прикриваючи пальцем її верхній отвір. Робиться цього для того, щоб не дати шматочкам заварки потрапити всередину неї.
Тепер маленькими порціями починайте заливати в посудину теплу воду (до 60 ° C). Вода повинна тільки змочити заварку, не потрібно лити її занадто багато.Після цього в калабес потрібно долити гарячу воду (до 80 ° C). Як кажуть індіанці, окріп спалює душу мате, і при цьому втрачаються смакові якості напою. Через кілька хвилин мате можна пити. Не слід довго настоювати напій – при довгій заварці він може гірчити.
Заварений мате потрібно пити не поспішаючи,потягуючи через бомбилью невеликими ковтками. Обпектися при цьому майже неможливо, тому що захищає налита спочатку тепла (а не гаряча) вода. У мате можна додавати цукор, молоко, мед або варення. Після того, як посудину спорожнили, його можна знову залити гарячою водою. Допускається 5-6 доливок.
Якщо немає спеціальних атрибутів для приготування Мате, не потрібно засмучуватися. Адже напій можна приготувати за принципом готування кави.
На 1 літр води потрібно брати 5 столових ложок заварки. У чашку чай необхідно наливати через ситечко. Врахуйте, що лимон додавати в напій не можна. Він вб’є всі антиоксиданти, зробивши ефект від вживання мате марним. Лимон можна їсти вприкуску, якщо хочеться. Температура води повинна бути не вище 80 градусів.
Протипокази до вживання мате
- Мате не рекомендується вживати людям з порушеним серцевим ритмом, так як матенін стимулює роботу серцевого м’яза.
- Мате, як і інші чайні напої, підвищує тиск і температуру тіла.
- При частому вживанні знижує потовиділення, сушить шкіру.
- Завдає шкоди при бронхо-легеневих захворюваннях.
- Є сечогінним засобом, протипоказаний при сечокам’яній хворобі.
- Часте вживання дуже гарячого мате призводить до онкологічних захворювань.
- Категорично заборонено до вживання вагітним і годуючим матерям.
- Категорично заборонено до вживання дітям і підліткам.
Всі негативні ефекти парагвайського напою проявляються виключно, якщо вживати його в дуже великих кількостях. Підростаючому поколінню він протипоказаний в будь-якому вигляді, так як аналог кофеїну в складі напою надає стимулюючу дію на серцево-судинну систему. На ранньому етапі розвитку подібна стимуляція може призвести до різних захворювань дихальної, опорно-рухової та судинної систем.