Кус-кус: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

kus_kus

Кус-кус – традиційна крупа, популярна серед північноафриканських і середземноморських культур. Багатьом може здатися, що це черговий різновид крупи, на вигляд схожа на пшоно або рис. Насправді маленькі гранули кус-куса – це добре скачані кульки манки, обсипані сухим борошном. Іноді, замість манки, використовуються тверді сорти пшениці, рис або ячмінь.

Кус-кус: харчова цінність

Енергетична цінність – 376 ккал на 100 г сухого продукту:

  • Білки 12,8 г
  • Жири 0,6 г
  • Вуглеводи 72,4 г

Кус-кус є відмінним джерелом вітамінів групи В, а особливо В5, також в ньому у великій кількості міститься РР і холін. Порція кус-кусу служить гарним джерелом селену – одного з важливих мінералів, що сприяють розвитку м’язової маси. Дослідження показали, що дефіцит селену є однією з причин м’язової деградації, патологічної втоми і загального ослаблення організму. Також він містить багато калію, фосфору та заліза.

Кус-кус: корисні властивості

У холодну пору року, кус-кус успішно бореться з інфекційними захворюваннями, підвищує тонус організму, що сприяє активному способу життя. Мікроелементи кус-кусу прискорюють перетравлення їжі і нормалізують роботу товстого кишківника. Регулярне вживання кускусу сприяє продуктивній роботі головного мозку.

Люди, в їжі яких кускус звична страва, відзначають, що відбувається кращий ріст волосся і зменшується їх випадання. Ті, чия робота вимагає постійних фізичних зусиль, кажуть, що м’ясо з кус-кусом на гарнір, як ні що інше додає сил і бажання працювати далі. Кус-кус рекомендують приймати спортсменам, так як його багатий склад збільшує резерви організму і дарує нові перемоги. Показана дана крупа і літнім людям, які страждають закрепами через слабку перистальтику кишківника. Маленьким дітям кус-кус розчиняють з молоком і дають кашу на сніданок.

Кус-кус показаний людям, які схильні впадати в депресію, а також тим, хто сильно перевтомлений роботою і різними турботами. Він сприяє нормалізації сну та знижує прояви нервового перевантаження, за рахунок дії вітамінів групи В, що в великій кількості міститься в кус-кусі.

Як отримати кус-кус

Для приготування потрібно взяти подрібнену пшеничну крупу і додати трохи води. З отриманої суміші скачати невеликі кульки, складові в діаметрі 1-2 мм. Потім їх пропарити до стану напівготовності, після чого висушити.

Шкода і протипоказання

Незважаючи на всі свої корисні властивості, пшенична крупа може принести і шкоду людині. Тому обов’язково перед вживанням ознайомтеся з протипоказаннями:

  • Індивідуальна непереносимість або харчова алергія на пшеницю та інші злаки, які можуть міститися в кус-кусі. Якщо у вас непереносимість ( нетолерантність ) до глютену, тоді вам не варто вживати кус-кус. Прочитайте склад пачки перед покупкою, бо продукт виробляють з різних культур (ячмінь, просо та ін.).
  • З обережністю вживати при цукровому діабеті. Навіть при невисокому глікемічному індексі (ГІ) кус-кус може спровокувати ускладнення чи погіршити перебіг діабету. Подібні застереження є при проблемах пов’язаних з щитоподібною залозою. Бажано включати страви на його основі після консультації з лікарем, щоб вони не завдали шкоди здоров’ю.
  • При надмірній вазі варто обережно планувати раціон харчування, щоб не завдати шкоди фігурі. Кус-кус справедливо вважається висококалорійним продуктом. З цієї причини його рекомендується поєднувати з низькокалорійною їжею: овочами, куркою, морепродуктами і ін. Не варто поєднувати крупу з солодощами та м’ясними напівфабрикатами, інакше вага може збільшитися.

Родзинки: користь та шкода

Життя з гемофілією: подбайте про безпеку!