Все про пшоно

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми поговоримо про користь та шкоду віж споживання пшона

pshono-1-korystj

Пшоно здавна вважалося їжею царів. Страви з цього злаку готувалися як по великих святах, так і в повсякденні дні. Любов і повага до пшоняної каші – найпопулярнішої страви з пшона, прищеплювалися з раннього дитинства, і все це відбувалося далеко не випадково, адже пшоно має велику кількість поживних речовин, хоча не варто забувати і про протипоказання. Саме про це ми сьогодні і поговоримо.

Пшоно – це очищене насіння проса. Вперше його стали вирощувати в Китаї і Монголії близько 5 тисяч років тому. Століттями цю крупу використовували в харчовому раціоні в Азії, Північній частині Африки, Південній Європі.

Пшоно широко використовується в кулінарії і славиться своєю корисністю.

Склад пшона

Харчова цінність пшона на 100 г:

  • калорійність – 348 ккал (в сирому вигляді), 90 ккал (в’язка каша, приготована на воді);.
  • вуглеводи (повільні) – 69,3 г;.
  • жири (насичені, моно- і поліненасичені) – 3,3 г;.
  • білки (замінні і незамінні кислоти) – 11,5 г.

Приготована пшоняна каша на 14% складається з води.

Також до складу входять: клітковина, крохмаль, моно-і дисахариди.

Вміст цукру – 1,7 г: сахароза, глюкоза, фруктоза.

Замінні амінокислоти: глутамінова кислота, аланін, пролін, серин, аспарагінова кислота, тирозин, гліцин, цистеїн.

Білки: лейцин, фенілаланін і тирозин, метіонін і цистеїн, валін, аргінін, ізолейцин, треонін, метіонін, лізин, гістидин, триптофан.

Вітаміни: бета-каротин (20 мг), B1 (0,62 мг), B2 (40 мкг), B9 (0,04 мг), E (2600 мкг), PP (ніацин) (1,55 мг).

Хімічний склад: фосфор, калій, магній, кальцій натрій, залізо, цинк, марганець, мідь, кобальт, йод, фтор.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Корисні властивості пшона

Пшоно корисно вживати людям, чия робота пов’язана як з розумовою, так і фізичною діяльністю.

Лікувальні властивості пшона:

  • Покращує пам’ять, позбавляє від втоми і дратівливості (B1).
  • Очищає шкіру, зміцнює волосся, робить його блискучими і еластичними (B2).
  • Нормалізує кров’яний тиск (B5).
  • Марганець позитивно впливає на обмін речовин. Відновлює пошкоджені клітини, кістки, загоює рани.
  • Фтор зміцнює зуби.
  • Мідь уповільнює процеси старіння, сприяє регенерації клітин.
  • Зміцнює серцево-судинну систему, завдяки вмісту калію (211 мг).
  • Перешкоджає виникненню жирових відкладень.
  • Стимулює процес кровотворення.
  • Оздоровлює печінку.
  • Складні вуглеводи, що входять до складу каші, повільно засвоюються, це запобігає різким скачкам рівня цукру в крові, що дуже важливо для діабетиків. Навіть при цукровому діабеті 2 типу лікарі рекомендують використовувати в своїй дієті пшоняну кашу. Вона сприяє виробленню інсуліну і може повністю вилікувати хворобу.
  • Має потогінні і сечогінні властивості. Виводить із зайвою рідиною шкідливі речовини (токсини, шлаки, антибіотики), що сприятливо позначається на організмі при захворюваннях сечостатевої системи, нирок. Допомагає при сечокам’яній хворобі, циститі, гінекологічних захворюваннях.
  • Є дієтичним продуктом.
pshono-2-korystj

Пшоно в дієтології та кулінарії

Пшоняна каша, зварена на воді, має дуже низьку калорійність, всього 90 ккал в 100 г готового продукту. Це дозволяє включати її в безліч дієт.

Така каша виводить з організму вже накопичений жир і перешкоджає утворенню нового. Тому її використовують для схуднення. Якщо Вам треба терміново схуднути, існує такий рецепт: на 150 г крупи беремо 450 мл води. Кашу варимо без солі і цукру, можна додати 5 шт. чорносливу або кураги.

Отриману страву ділимо на кілька прийомів і їмо весь день, запиваючи несолодким чаєм або трав’яним настоєм. Такий рецепт дозволяє скинути 800-900 г за день.

Особливо при схудненні корисно поєднання пшона з гарбузом. Кінцевий продукт при цьому має калорійність всього 70 ккал на 100 г. Пшоно перешкоджає утворенню жирів, а гарбуз прискорює обмінні процеси. Таким чином загальний ефект посилюється. Особливо хороша така каша, приготована в горщику в духовці, так найкраще зберігаються всі корисні речовини.

Пшоняну кашу варять на воді і на молоці. Спочатку треба підготувати крупу. Перебрати, промити до прозорості води. Обов’язково обполоснути окропом, можна навіть потримати в ньому декілька хвилин, щоб не гірчила каша. Потім залийте великою кількістю води і варіть до напівготовності. Далі зайву воду злийте. Якщо готуєте молочну кашу, то додайте молоко і варіть до м’якості.

Існує багато різних рецептів каш: з гарбузом, сиром, чорносливом, родзинками, курагою, горіхами, тут вже справа смаку і фантазії господині.

Заправляють пшоняну кашу найчастіше розтопленим вершковим маслом. Але є рецепти і з додаванням олії: каша з цибулею, з капустою, з грибами.

З пшона готують не тільки каші, є і безліч найрізноманітніших страв: котлетки, запіканки, супи, голубці з пшоном, рагу – всього й не перерахувати!

Пшоняну кашу можна готувати будь-яким способом: на плиті, в мультиварці, духовці. Тут все залежить від особистих переваг і наявності техніки.

Пшоно в медицині

Пшоно широко використовується для лікування різних захворювань.

При циститі корисний наступний рецепт: 200 г пшона засипати в літрову банку і залити кип’яченою водою. Деякий час потрібно зернята мішати ложкою, щоб білястий наліт змішався з водою. Помутнілу водичку потрібно випити маленькими ковточками. Ці «ліки» позбавить від болю вже протягом дня, а щоб зовсім позбутися від захворювання, настій потрібно приймати протягом 2 тижнів.

При цукровому діабеті рекомендується приймати пшоняну крупу, перемелену в кавомолці 1 раз в тиждень по одній ложечці.

Для лікуванні нирок, особливо при пієлонефриті, використовують такий засіб: залити 0,5 склянки промитого пшона літром води, 5 хвилин прокип’ятити і дати йому охолонути. Отриманий відвар потрібно приймати кожні 25 хвилин по 1 ст.ложці.

Для профілактики пролежнів, ще за давніх часів, під хворого, який не встає, підкладали мішечки з пшоном.

Протипоказання щодо вживання пшона

Шкідливі властивості пшона досить відносні. Воно може викликати підвищене газоутворення, важкість у животі. Це просто означає, що вживання пшоняної крупи варто обмежити, але не відмовлятися від неї зовсім. І, як з будь-яким продуктом, не варто харчуватися пшоном постійно, інакше проблеми точно почнуться.

Пшенична крупа може викликати алергічну реакцію. Якщо Ви помітили після вживання пшона ознаки алергічної реакції, зверніться до лікаря. І в майбутньому уникайте продуктів, у складі яких є глютен.

При вагітності варто обмежити вживання пшона, адже для вагітних шкідливе надмірне газоутворення.

Якщо було проведено операцію на внітрішніх органах, то також варто обмежити вживання пшона, але в постопераційний період, його знову можна буде вживати.

При діабеті і схильності до нього варто приймати пшоно з обережністю, тому що крохмалю в ньому міститься досить багато.

Узагальнюючи, можна сказати, що пшоняна каша – продукт не тільки дуже смачний, але корисний та входить в дієтичний раціон. Пшоно оздоровить Ваш організм, виведе токсини, посприяє зниженню ваги і додасть бадьорості та оптимізму. Будьте здорові!