Все про манну крупу

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми поговормо про “кашу дитинства”, а саме про манку та користь, і шкоду від її споживання

vse_pro_manku

Манка – один з продуктів, який присутній на нашому столі майже щодня. Вона також є незмінною і обов’язковою стравою в лікарнях, бо її відновлювальні властивості для людського організму давно відомі. То, що ж такого корисного є в цій крупі та чи є протипоказання щодо її вживання? Давайте поговоримо!

Склад манної крупи

За даними досліджень в 100 г манки міститься:

  • Вода – 12.67 г.
  • Білки – 12.68 г.
  • Жири – 1.05 г.
  • Вуглеводи – 68.93 г.
  • Харчові волокна – 3.9 г.
  • Зола – 0.77 г.
  • Вітамін В1 (тіамін) – 0.387 мг.
  • Вітамін В2 (рибофлавін) – 0.28 мг.
  • Ніацин (вітамін В3 або РР) – 0.08 мг.
  • Вітамін В5 (пантотенова кислота) – 0.58 мг.
  • Вітамін В6 (піридоксин) – 0.103 мг.
  • Фолієва кислота (вітамін В9) – 72 мкг.
  • Калій – 186 мг.
  • Кальцій – 17 мг.
  • Магній – 47 мг.
  • Натрій – 1 мг.
  • Фосфор – 136 мг.
  • Залізо – 1.23 мг.
  • Марганець – 619 мкг.
  • Мідь – 189 мкг.
  • Цинк – 1.05 мг.

У 100 г манки в середньому міститься близько 360 ккал.

Корисні властивості манки

Манна крупа сприятливо впливає на серцево-судинну систему.

Вітаміни групи В, що містять в манці чинять сприятливу дію на роботу нервової системи.

Манка є хорошою профілактикою хвороб травної системи. Фахівці рекомендують обов’язково включати манну кашу в раціон людей, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Її включають в меню людей, які перенесли важкі хвороби і операції. Вона поживна, багата корисними вітамінами і мінералами, добре засвоюється і при цьому не пошкоджує шлунок.

Манка збагачує організм людини силою і енергією, допомагає впоратися з втомою. При регулярному вживанні, манка надає стимулюючу дію на організм. Фахівцями відмічено, що продукт допомагає відчути бадьорість і енергетичний потенціал.

Манна крупа, зварена на воді без додавання цукру, масла та інших добавок рекомендується людям з надмірною масою тіла.

Манка перетравлюється і засвоюється в нижньому відділі кишечника, що робить її дуже корисною для людей похилого віку.

Відмічено користь продукту для внутрішнього і зовнішнього стану зубів, м’язів і кісток.

Протипоказання щодо вживання манної крупи

Продукт дуже багатий на вміст вуглеводів, тому деякі фахівці з дитячого харчування не рекомендують вживати манну кашу дітям, які не досягли 3-х річного віку. Вся справа в тому, що вуглеводи, потрапляючи в стравохід, довго і важко засвоюються, до чого дитячий організм абсолютно не підготовлений. Більш того, кожна манна крупинка покрита оболонкою, в складі якої знаходиться речовина гліадин, яка діє нищівно на кишкові ворсинки, які поглинають поживні і корисні речовини з продуктів харчування. Відповідно, вживання манної каші протистоїть всмоктуванню поживних речовин в кишечнику.

Ще одна негативна речовина, що міститься в складі манки, фітин. Цей компонент руйнуюче діє на такі важливі мінеральні речовини, як залізо і кальцій. При частому вживанні манної каші людина може відчути різку нестачу в перерахованих вище мінеральних речовинах.

Глютен, який міститься в манці, здатний перешкоджати нормальній працездатності кишечника, що особливо небезпечно для людей, що страждають спадковою непереносимістю глютену.

Манка в дієтології

Чи підходить манка для дієт? Так, безумовно, якщо ця дієта, як уже було сказано, лікувальна або відновна.

Як частина відновної дієти для набору сил, ваги після операцій манну кашу добре їсти вранці, а також використовувати запіканки з манною крупою.

Як частина дієти для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, також рекомендується вживати кашу вранці, для “пробудження” кишечника.

В’язка манна каша як монопродукт підійде і для раннього частування, і для завершення дня, і для людей, які перебувають на очисній дієті з проблемами шлунка і кишечника.

Манка, як Ви бачите, – це найефективніший засіб в контексті дієт для схуднення. Для схуднення однозначно буде більш корисною каша, зварена на воді. Вона менш калорійна і більш рідка.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Манна крупа в кулінарії

Головна основа смачної манки – дотримання пропорцій. Фахівці рекомендують дотримуватися таких пропорцій манної каші на молоці або ж воді – на 500 мл будь-якої рідини береться 100 г сухої крупи.

Щоб виключити появу грудочок в готовій страві, рекомендується сипати крупу в киплячу рідину через сито. При цьому вміст каструльки необхідно постійно помішувати. Постійне перемішування каші при процесі варіння повністю виключає появу грудочок. Більш того, якщо дотримуватися цього правила, то каша ніколи не пригорить і не прилипне до каструльки.

Час варіння манної каші не повинен становити більше 2-х хвилин. Після того, як рідина закипить, а крупа буде засипана в каструльку, час варіння становить пару хвилин. Після приготування рекомендується обернути каструлю з кашею рушником і залишити для запарювання на 10 хвилин.

Класичний варіант – додати в готову кашу або на етапі приготування вершкове масло. Це смачно і нагадує дитинство, проте не так корисно і вже точно абсолютно не дієтично. Добре вершкове масло замінити рослинними оліями. Підійде і знайома соняшникова, і кукурудзяна.

Манка чудово поєднується з горіхами, суухофруктами, варенням, джемом, медом, свіжими фруктами, сиром.

Манну крупи досить часто додають під час приготування запіканок, млинців, манників, пляцків, котлет та пирогів.

Вибір та зберігання манки

Для класичної манної каші підходить крупа з м’якої пшениці. На упаковці заводської продукції шукайте в маркуванні букву «М». Для других страв (пирогів, додавання в фарш) підходить крупа з твердої пшениці з буквою «Т» на упаковці. Крупа типу «МТ» також зустрічається в продажу.

Правильний спосіб зберігання: щойно куплену крупу потрібно перекласти в скляну або пластикову банку з щільно кришкою. Це запобігатиме потраплянню жуків і інших комах. Самі банки добре тримати в провітрюваному приміщенні. Не варто відразу робити великі запаси манної крупи, краще докуповувати її в разі потреби. Якщо в крупі все ж хтось “завівся”, краще позбутися такої крупи, так як наявність продуктів життєдіяльності комах зіпсує і смак, і якість приготовленої Вами каші.

Отже, манка – корисний і поживний продукт, що використовується для сніданків з давніх часів. Каша дуже корисна для людей, але все ж таки потрібно її вживати помірно, не забуваючи про протипоказання. Використовуйте манку з задоволенням. Смачного! Будьте здорові!