Каперси: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

kapersi

Каперси на данний момент рідко використовуються в Україні і про них мало хто чув, але в країнах таких як Італія, Греція та Іспанія не уявляють страви без цих маленьких маринованих квітів. Каперси – це не розпустилися квіткові бутони чагарнику каперсника.

Харчова цінність каперсів

Крім приємного смаку, каперси також володіють цілим джерелом вітамінів і мінералів. У їх складі білки, жири, клітковина, так необхідні в щоденному раціоні, залізо, фосфор, кальцій, вітаміни А, В, С, D, Е, K і багато інших видів.

У 100 г каперсів міститься:

  • Калорії, ккал: 14
  • Білки, г: 0.8
  • Жири, г: 0.1
  • Вуглеводи, г: 2.6

Корисні властивості каперсів

До складу каперсів входить рутин, тому їх застосовують при підвищеному артеріальному тиску. Відвар квітів, кори і коренів каперсника призначали для покращення серцевої діяльності, при болях різного характеру і неврозах.

Особливо корисні каперси для жінок, і до того ж їх вживання захищає організм від розвитку онкологічних захворювань. Кверцетин – це дуже корисний флавонол в складі каперсів: він помітно покращує стан шкіри – знімає запальні процеси і нейтралізує алергічні реакції.

Захист від раку теж забезпечує кверцетин, так як він підтримує в нормі структуру ДНК – відомо, що багато онкологічні захворювання змінюють цю структуру, і тоді впоратися з ними буває важко або навіть неможливо.

Каперси багаті хлорофілом. Зелений пігмент рослин є потужним натуральним антиоксидантом. Так що ці бутони здатні покращити кровообіг і надати свіжість шкірі обличчя. У косметології використовується настоянка і масло каперсів. Іспанки здавна застосовують ці засоби для того, щоб отримати природний захист від ультрафіолетових променів і зволожити шкіру.

1kapers

Каперси в кулінарії

Каперси мають специфічний, терпкий кисло-гіркий смак, в якому деякі розпізнають аромат перцю, інші – гірчиці або хрону. Завдяки цьому вони є незамінним доповненням для багатьох страв середземноморської кухні, додають їм виразності. Збагачують смак страв з птиці, риби, макаронних виробів, морепродуктів і піци.

Каперси прекрасно поєднуються з помідорами, а також з відомим французьким соусом ремулад (основними компонентами є гірчиця, майонез, нарізані корнішони і каперси) і закускою тапенада (маслини, оливки, в’ялені помідори, анчоуси, каперси, оливкова олія).

В Іспанії популярна добавка, особливо до страв з риби, – це паста з подрібнених каперсів, мигдалю, часнику і петрушки. Мариновані пуп’янки люблять сусідство оливок, перцю, інших спецій, особливо орегано, гірчиці, базиліка, часнику і естрагону. Можуть бути смачними з сирами, особливо з цвіллю. Також їх варто поєднувати з вареними овочами, наприклад, спаржевої квасолею.

Каперси покращують смак маринадів, сирних паст або салатів з оселедцем. Ними прикрашають овочеві та м’ясні заливні. Слід пам’ятати, що каперси втрачають свій унікальний аромат під впливом температури. Тому додавати їх слід в кінці приготування, а ще краще – в холодні страви.

Шкода та протипоказання каперсів

Шкода каперсів – цілком реальне поняття. Іноді з алергією на цей продукт стикаються вагітні та жінки, тому з їх харчування його виключають. Хворі на гастрит і виразку повинні утримуватися від маринованих і гострих овочів, і каперсів в тому числі. У складі каперсів міститься рутин – досить активний алерген, тому даний продукт не рекомендують тим, у кого є схильність до алергії.