Все про користь та шкоду гвоздики

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми поговоримо про лікувальні властивості гвоздики та протипоказання щодо її вживання

gvozdyka-1

Пікантний аромат цих прянощів робить будь-яку страву ще більш апетитною і привабливою. Однак ЇЇ корисні властивості не обмежуються лише ароматизацією кулінарних виробів, не менш широко застосовують ці суцвіття в медицині для лікування різних захворювань. Отже, знайомтеся – гвоздика – унікальна за своїми смаковими і корисними якостями спеція. Поговоримо про її корисні та шкідливі властивості.

Склад гвоздики

Склад гвоздики настільки багатий вітамінами, мікроелементами та іншими речовинами, що відразу стає зрозуміло, звідки у гвоздики такі потужні корисні властивості. Харчова цінність гвоздики пояснюється високим вмістом білка (6 г на 100 г), жирів (20 г на 100 г), вуглеводів (27 г на 100 г). Третину гвоздики становить клітковина – потрібні харчові волокна, що впливають на функцію кишечника (34 г клітковини на 100 г гвоздики).

Також в складі цієї прянощі знаходиться зола, вода (приблизно по 6 г на 100 г продукту). Близько 20% цієї спеції становить ефірна олія, багата вона цінними ароматичними сполуками (евгенолом, каріофілленом, ілангеном і ін.).

Вітамінному складу гвоздики може позаздрити найповніший мультивітамінний комплекс. У складі висушених суцвіть знаходяться: бета-каротин, основна маса вітамінів групи В (В1, В2, В3 або РР, В4, В6, В9), аскорбінова кислота, токоферол (вітамін Е) і філлохінон (вітамін К).

Мінеральні речовини представлені мікро- і макроелементами, такими як: калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, залізо, марганець, мідь, селен, цинк. Також в бутони гвоздики входять глікозиди, дубильні речовини.

Калорійність продукту 323 кілокалорії на сто грам.

gvozdyka-3

Лікувальні властивості гвоздики

В гвоздикових бутонах криється справжній мультивітамінний комплекс, здатний позитивно впливати на людський організм.

Ефірні олії і дубильні речовини насичують гвоздику антисептичними властивостями. Гвоздика добре загоює рани, очищає гнійні виразки і знімає больові відчуття.

Відзначено позитивний вплив на серцево-судинну систему. Спеція, що вживається регулярно, покращує периферійний і мозковий кровообіг, нормалізує роботу серцевого м’яза, а ароматичні речовини здатні впливати на стан нервової системи.

Гвоздикові бутони знімають втому після фізичних навантажень і сприяють відновленню сил. Пекучий смак допомагає в виробленні шлункового соку і полегшує травлення.

Використовується гвоздика для лікування діареї і метеоризму. Застосовується вона також при захворюваннях прямої кишки і печінки.

Гвоздикові бутони сильний афродизіак, здатний посилити статевий потяг у чоловіків. У жінок ця спеція нормалізує менструальний цикл.

Застосування ефірних масел, що входять до складу гвоздики, допомагають знімати напади задухи у хворих на астму.

Біологічно активні речовини, що знаходяться в гвоздиці, уповільнюють розвиток ракових клітин.

У рецептах народної медицини частіше рекомендується гвоздикова олія (столова ложка спеції, настояна в 100 мл оливкової олії). Всього кілька крапель цих ароматних ліків, здатні вгамувати мігрень, якщо втерти в скроні. Ефект від застосування стає помітним протягом найближчих двадцяти хвилин.

При отиті олію закопують у вуха для зняття болю і запалення, а в хворі зуби вкладаються ватні тампони, змочені в олії.

При підвищеному артеріальному тиску кілька сухих бутонів потрібно повільно розжовувати в роті. Протягом п’яти хвилин такий засіб знижує тиск. Добре він справляється і з блювотою або нудотою.

Для лікування горла при ангінах і фарингітах застосовується полоскання розчином меленої спеції (половина чайної ложки на склянку води з дрібкою солі), а для очищення шкіри приймаються ванни з гвоздиковою олією. Входить вона і в живильні маски для обличчя.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Протипоказання щодо вживання гвоздики

Протипоказаннями щодо застосування гвоздики можуть стати:

  • алергічні реакції на продукт;.
  • вагітність на будь-якому терміні (спеція викликає тонус маткових м’язів);.
  • грудне вигодовування і вік дитини до двох років;.
  • гастрити з підвищеною кислотністю і виразкові хвороби.

Гвоздика в кулінарії

Спеція гвоздика традиційно використовується у всіляких маринадах – грибних, фруктово-овочевих (гарбуз, патисони, огірки і капуста, вишня, смородина, брусниця), м’ясних, рибних. Рибні консерви також не обходяться без гвоздикових парасольок, нею заправляють густі супи, другі м’ясні страви.

Ароматна спеція – найважливіша складова зимових напоїв: зігріваючого чаю і кави. У десерти теж нерідко додають гвоздику, особливо в поєднанні з класичними корицею, імбирем, мускатом.

Невеликий секрет: перед тим як класти гвоздику в страву, обов’язково перевірте її на свіжість і аромат. Для цього з силою киньте кілька бутончиків в тарілку з водою. Хороша, свіжа пряність потоне або попливе капелюшком вгору, висохша і стара буде плавати горизонтально.

Гвоздика – примхлива, вона не любить надто довго бути в каструлі. Щоб отримати ніжний аромат, в бульйони і супи гвоздичні парасольки краще кидати за 3-5 хвилин до готовності, в другі страви – за 10 хвилин, в маринади – разом з іншими приправами. У тісто гвоздику закладають до смаження і запікання: використовують для випічки зазвичай верхівки парасольок, вони зберігають тонкий і ніжний смак спеції.

Дорослим рекомендується вживати від двох до п’яти гвоздикових бутонів в день. При дотриманні дієти два бутона кладуть в ранковий чай або каву, попередньо обриваючи «ніжки», щоб прибрати гіркоту. Такий напій добре тонізує і підтримує сили.

Дітям спецію можна давати з двох-трьох років. Найкраще у вигляді чаю з додаванням гвоздикового бутона. Перший раз необхідно дати лише кілька чайних ложок напою і простежити за реакцією дитячого організму.

Правила вибору гвоздики

Знання всього декількох нескладних правил допоможе придбати якісну гвоздику.

Подрібнена гвоздика швидше псується і набуває гіркоту. Якісна приправа має червоно-коричневий відтінок і злегка масляниста на дотик. Ефірна олія гвоздики в основному зосереджена в основі черешка.

Бутон повинен бути гнучким, а сухий і зморщений свідчить про те, що спеція зберігається занадто давно. Її застосування не заподіє шкоди, але насиченість запаху і смаку в ній значно нижче.

Такий незвичайний продукт, як гвоздика, на нашому столі повинен заслуговувати на особливу увагу. Користі від гвоздики багато і Ви тепер її знаєте, тому зможете допомогти собі та вберегти своє здоров’я, але є і протипоказання, тому не забувайте й про них. Будьте здорові!