Сама назва мікрогрін говорить сама за себе, це проростки різних рослинних культур, вік яких досягає максимум двох тижнів. Всім відомі корисні властивості пророслої пшениці на організм, точно такий же вплив мають і молоді пагони інших благородних культур.
Існує безліч видів мікрозелені і кожен з них має власну цінність і неймовірно дивовижний вид. Крім того, що кожен вид паростків акумулює в собі концентрат мікроелементів, білків і вітамінів. Все це необхідно кожному з нас для підтримки повноцінного і бадьорого стану організму, збереження молодості і захисту від факторів навколишнього середовища.
Мікрозелень буряка
Бурякові паростки добре додавати до салатів і других страв. Вони мають тонізуючий ефект завдяки високому вмісту мікроелементів і комплексу вітамінів. Зміцнюють імунітет і благотворно впливають на систему травлення.
Мікрозелень руколи
Рукола цінується за своєрідне поєднання ефірних масел, вітамінів, каротину і мінеральних речовин. Паростки руколи – природне джерело йоду і вітаміну С. Досить інтенсивно впливає на обмін речовин в організмі, сприяє виведенню холестерину і підвищення рівня гемоглобіну. Ароматичность і легкий горіхово-гірчичний смак роблять її популярною в якості пікантного гарніур до м’ясних, рибних страв, як добавки в салати з овочів, фруктів, сиру, морепродуктів.
Детальніше про Середземноморська дієта: 10 кроків
. .
Мікрозелень редису
Приємно-пекучі на смак листочки редису – чудова пікантна добавка до бутербродів, салатів із сирих овочів, страв з м’яса. Містять комплекс вітамінів, мінеральних елементів, тіамін, рибофлавін і ефірні масла. Покращують травлення і володіють помірним жовчогінним і протинабряковими властивостями.
Мікрозелень міцуна
Міцуно – листова японська гірчиця. Її пряно-перцеві паростки повні смаку і аромату. Вони сприяють регулювання водного обміну в організмі, очищають стінки судин від бляшок. Молоді листочки Міцуно можна їсти просто так або змішувати з листочками інших культур. Додадуть приємною гостроти бутербродів, посилять яскравість, аромат і поживну цінність салату.
Мікрозелень базиліку
Паростки базиліка з приємним ароматом і злегка пекучим смаком відмінно поєднуються з усіма овочевими, м’ясними, рибними стравами. Чи стануть відмінною добавкою до супів, сиру, омлетів і особливо до салатів. Містять цукру, каротин, вітаміни С, В2, РР, ефірні масла. Стимулюють травлення.
Мікрозелень гірчиці
У паростках гірчиці переважають аскорбінова кислота і рутин (вітаміни С і Р) – прекрасний засіб, який попереджає старіння стінок кровоносних судин. Молоді листочки вживають як в свіжому, так і у відварному вигляді. Завдяки перцевому смак і тонкому аромату додадуть легку гостроту м’ясних і рибних страв, овочевих салатів і закусок. Ця пікантна добавка до їжі стимулює апетит і кровообіг.
Мікрозелень дайкону
Молоді листочки дайкона багаті вітамінами A, B1, B2, C, РР і мінеральними речовинами. Їх вживання підсилює захисні сили організму і стимулює виділення шлункового соку, покращуючи травлення. У свіжому вигляді – чудова добавка до овочевих салатів і м’ясних страв, у відварному – використовується в супах.
Мікрозелень капусти червоної
Паростки червонокачанної капусти характеризуються високою концентрацією вітамінів, вуглеводів, ферментів, фітонцидів, мінеральних та інших корисних речовин. У них в два рази більше вітаміну С і в 4 рази більше каротину, ніж в білокачанних аналогах. Завдяки цьому зміцнюють імунітет, стимулюють травлення і попереджають млявість шлунка, мають тонізуючий ефект. Добре використовувати в свіжому вигляді, додаючи в салати та м’ясні страви.
Мікрозелень кресс-салат
Кресс багатий вітамінами групи В, вітаміном С, каротином, рутином, мікроелементами. Має загальнозміцнюючу дію, покращує травлення, сон і самопочуття, знижує артеріальний тиск. Його соковиту зелень з приємним ніжно-пряним присмаком, широко використовують в кулінарії. Додають у салати, супи і соуси, подають до м’ясних і рибних страв, гарнірів і бутербродів.
Як проростити мікрозелень в домащніх умовах
Для пророщування насіння їм потрібно забезпечити особливий мікроклімат. Хоч і звучить це вигадливо, насправді це нескладно. В якості ємності підійде або проста скляна банка, каструля, форма для запікання, і доповнити конструкцію потрібно ситечком або марлею. Або ж використовувати спеціальну тару для пророщування мікрогрін – вона вже з закруткою-ситечком, що полегшує промивку насіння.
Що стосується вибору зерна і насіння, то серед них не повинно бути зелених, недозрілих, примірників, вони повинні бути неодмінно цільними, без чорних плям, які не заражені грибками та іншими шкідниками, які не прілі, чи не пересушеним. Краще віддавати перевагу зерну річного зберігання, воно проросте краще дворічного.
Отже, ваші подальші дії:
Увечері насіння для пророщування насипати в ємність, залити водою (приблизно, на око, але насіння водою повинні були покриті повністю) і залишити на ніч у темному місці. Щоб мікрогрін не запліснявів, не зіпсувався, можна додати у воду чайну ложку лимонної кислоти, замочити його в активованої кремнієвої або срібною воді, але це зовсім не обов’язково.
Наступні три доби насіння потрібно промивати холодною проточною водою вранці і ввечері, зберігати все так же в темному місці. Промивання насіння вкрай важливо, оскільки це єдиний і природний спосіб позбутися від спор пліснявих грибків і ферментних отрут, які неодмінно утворюються в процесі вирощування насіння.
Ємність потрібно вибрати таку, щоб на третій день у проростків з’явилася можливість рости в ширину. Якщо це висока банку, то потрібно розташувати її горизонтально.
На четвертий день ємність з проростками потрібно дістати з темного місця і поставити вже на сонці, щоб листочки виробили хлорофіл і трохи позеленіли. Важливо розуміти, що сонячне світло – це зовсім не обов’язково прямі сонячні промені, а просто денне освітлення, в тому числі і при похмурій погоді.
Коли мікрогрін прийняв форму листочків, бадилля, проростків, це все придатне до вживання. Паростки потрібно зберігати в холодильнику, але не більше тижня. Добре, щоб в ємність протягом усього цього часу проникало повітря, а тому використовується або те ж ситечко, або нещільно прикрита кришка.
Вирощувати мікрогрін – не так затратно, як може здатися на перший погляд. Кілька столових ложок насіння виростають в велику порцію свіжої зелені.
Мікрогрін подають до салатів і других страв. Це прекрасний, іноді вельми пікантний гарнір до м’ясних, рибних страв, як добавки до бутербродів і салатів з овочів, фруктів, сиру, морепродуктів. Проростки дуже прикрашають страву – як зовні, так і по частині смаку.