Здорове харчування: нові тренди, на які варто звернути увагу

Photo of author

By fersht

louis-hansel-9cjvlbughy-unsplash

Щороку з’являються продукти чи дієти, про які раніше ніхто не чув, але вони зацікавлюють споживачів своєю новизною та ймовірною користю для здоров’я. Про них пишуть блогери, розповідають дієтологи, миттєво підхоплюють маркетологи. І ось уже звичними для нашої кухні стають кіноа, зелена гречка та чай матча. Ми із захопленням ділимося з подругами досвідом безглютенової дієти, купуємо йогурт з чіа в супермаркеті, а у кафе замовляємо смузі. Згадайте, про більшість з цих продуктів, страв чи дієт ми нічого не знали ще якихось п’ять років тому. Розповідаємо про популярні тенденції харчування, які набирають обертів на заході та потроху стають знайомими українцям.

Дієти та продукти, про які ви ще не чули

  • Флекситаріанство

Дотримуєтеся здорового харчування, споживаєте рослинну їжу та лише зрідка на вашому столі з’являються страви з м’яса чи риби? Тоді це про вас. Ви – флекситаріанець. Основними принципами такого раціону є споживання овочів, зелені, цільнозернових продуктів, відмова від білого цукру та хімічно обробленої їжі. Молочні та м’ясні продукти дозволено вживати у мінімальній кількості.

  • Постбіотики

Про користь споживання пре- та пробіотиків знають усі. А от про постбіотики заговорили зовсім нещодавно. Постбіотики — це нова концепція у сфері функціонального харчування. Вони є кінцевими продуктами ферментації, яка відбувається в кишечнику за допомогою пробіотиків. За своєю суттю постбіотики — це метаболіти, їхній хімічний склад різноманітний: фракції мікробних клітин, білки, жирні кислоти, полісахариди та чимало інших корисних сполук. На даний час проводяться дослідження антиоксидантних властивостей постбіотиків, їхній вплив на роботу кишківника та імунної системи.

Де можна знайти ці речовини? Все просто, вони є у тих самих продуктах, що й пробіотики, а саме у кефірі, квашеній капусті, кімчі. Пам’ятайте про це, адже скоріш за все, зовсім скоро ви будете отримувати чимало реклами біологічно активних добавок саме на основі постбіотиків.

  • Мікрозелень 

Відома також як мікрогрін. Цей тренд не зовсім новий, але набуває популярності. Це молоді пагони різних рослин, користь яких полягає в концентрованому наборі мікроелементів, вітамінів та білків. Вміст корисних речовин в таких паростках значно більший, ніж у дорослих рослинах. Після посіву минає 7-10 діб, і мікрозелень готова до вживання. Її додають у салати та смузі, прикрашають основні страви.

Можна вирощувати мікрозелень редиски, пшениці, броколі, крес-салату, люцерни, гороху, базиліку та інших рослин. Найбільш корисною вважається мікрозелень кінзи, дайкона, амаранту та червоної капусти. Насіння та набори для вирощування мікрозелені легко знайти в онлайн каталогах Епіцентру. Наразі ціни на них в Епіцентрі варіюються в межах 70-80 грн.

eiliv-sonas-aceron-ihyiktruipi-unsplash
  • Капуста кейл 

Інші назви — кале, kale, браунколь, грюнколь, чорна каруста. Це надзвичайно популярна культура за кордоном. Далеко не всі в Україні з нею знайомі, адже тільки зараз кейл починають вирощувати в нас. Але ми впевнені, незабаром ви чутимете про неї більше. Ця рослина холодостійка, її можна вирощувати в холодну пору року і мати її на своєю столі тоді, коли є дефіцит свіжих овочів. Велике листя капусти має високий вміст мікроелементів, вітамінів та інших корисних сполук. Кейл дивовижний смак. Про корисні властивості Кале ми нещодавно писали. Цікавою властивістю капусти кейл є те, що після заморожування вона стає солодшою.

  • Ламінарія (морська капуста)

Нещодавно в Сполучених Штатах цю представницю бурих водоростей почали називати «новою кейл». Цей суперфуд окрім йоду містить майже 20 вітамінів та мінералів, розчинну клітковину, амінокислоти. Саме зараз вона набуває популярності. Причина в тому, що цей смачний низькокалорійний продукт не потребує багато зусиль для вирощування, росте дуже швидко. Ламінарію можна споживати сушеною, свіжою, перетертою, ферментованою, маринованою, готувати на пару, додавати до різноманітних страв. Ця морська культура є не лише чудовим компонентом здорового харчування, а й корисною для навколишнього середовища, видаляючи вуглець та азот з атмосфери. 

  • Нут

Цю бобову культуру цінують завдяки високому вмісту білка та клітковини. В Україні нут споживають здебільшого у вигляді такої відомої страви, як хумус. У західних країнах з нуту виготовляють макаронні вироби, чіпси, додають до салатів, супів та інших страв. Набуває популярності зелений ранній нут (молодий гарбанзо), він схожий на горох та солодший.

  • Кліматична дієта 

Її ще називають кліматоїдство. В Україні поки що цей тренд мало відомий. Така дієта може зацікавити тих, хто, дбаючи про здорове харчування, не може залишатися осторонь глобальних екологічних проблем. Те, як харчується людство, має великий вплив на клімат. Тож якщо ви прагнете зробити внесок у сповільнення кліматичних змін, зверніть увагу на цю дієту. Вона передбачає виключення або принаймні зменшення споживання продуктів з високим вуглецевим слідом, зокрема м’яса та сиру. Рекомендується вживати зернові, бобові, водорості, рибу. Важливим є споживання місцевих сезонних продуктів та використання екологічного пакування.

jan-sedivy-3he3b4r-a08-unsplash

Наостанок

Зазначимо, основною тенденцією здорового харчування сьогодні є акцент на споживанні рослинних мінімально оброблених продуктів. Усе більше уваги зосереджується також на тому, щоб завдавати менше шкоди довкіллю. Залишаються популярними безглютенова, кето-, та палео- дієти, хоча ставлення до них вже більш помірковане. Насправді, чимало продуктів навколо є доступними і корисними. Обирайте самі, але пам’ятайте, що харчування має бути збалансованим. Будьте здорові!