Олія зародків пшениці: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

olia-pshenycia

Про дивовижну силу пшеничних зародків і олії з них люди дізналися давно. У них природа сконцентрувала просто унікальний комплекс вітамінів, біологічно активних речовин, ліпідів, мінералів і незамінних амінокислот для життя. І зараз ці рослинні продукти популярні в якості помічників при лікуванні багатьох захворювань, а також активно використовуються в косметології.

Як вибрати олію зародків пшениці

Справжня олія , виготовлена із зародків пшениці, має бути густою і мати сильний аромат. Вона повинна мати колір від коричневого до блідо-бурштинового. Щоб була можливість розгледіти олію, варто звертати увагу на скляні світлі пляшки.

Як зберігати олію зародків пшениці

Зберігати олію можна в щільній закритій пляшці в темному і прохолодному місці. При правильному зберіганні цей продукт може використовуватися протягом 3 місяців.

Олія зародків пшениці у кулінарії

Традиційно олію зародків використовують як заправку для різноманітних зелених салатів. Також цей продукт можна додавати і в інші кулінарні страви – каші, гарніри. Але треба пам’ятати, що при кулінарному застосуванні олію не рекомендується піддавати нагріванню вище 60 градусів, оскільки при цьому продукт втратить харчову і біологічну цінність.

Калорійність олії зародків пшениці

Олія зародків пшениці, звичайно ж, дуже калорійна, як і інші рослинні олії. Але вона нормалізує ліпідний і вуглеводний обмін, а значить, може застосовуватися людьми з надлишковою вагою.

Харчова цінність в 100 грамах:

  • Білки – 0 г.
  • Жири – 99,8 г .
  • Вуглеводи – 0 г .
  • Калорійність – 884 ккал.

Корисні властивості олії зародків пшениці

Олія пшеничних зародків має високу харчову, а також біологічну цінність, будучи справді унікальним за біохімічним складом і цілющими властивостями натуральним продуктом. Собівартість його виробництва досить висока (для холодного пресування 250 грамів цього жиру треба переробити понад тонну зерна).

У складі олії є незамінні амінокислоти, жирні поліненасичені кислоти, водо- і жиророзчинні вітаміни, що володіють протизапальною властивістю, алантоїн, який має високу антиоксидантну активність, сквален (2-3%), октакозанол, близько 20 різних макро- і мікроелементів.

Відмінною особливістю цієї олії є високий вміст «вітаміну молодості» токоферолу (Е) – всього в 100 г міститься до 400 мг даного природного антиоксиданту.

Це рослинний продукт також багатий вітаміном D, що грає вкрай важливу роль в засвоєнні кальцію і фосфору – мінералів, що «відповідають» за здоров’я зубів, суглобів і кісток.

У олії зародків пшениці також присутній бета-каротин, який в організмі перетворюється на вітамін А.

Крім того, ця олія є джерелом вітамінів групи B. Відрізняється вона і досить високим вмістом цинку, який бере участь в жировому, білковому, вуглеводному обмінах і кровотворенні, в синтезі травних ферментів і інсуліну.

Ще міститься в олії селен, як і цинк, які сприятливо впливають на процес сперматогенезу і сприяють посиленню сексуального потягу.

У складі олії зародків пшениці також присутній природний антиоксидант сквален – володіє вираженими ранозагоювальною, імуностимулюючою, протигрибковою і бактерицидною властивостями.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Корисні і лікувальні властивості олії зародків пшениці

Олія зародків пшениці здатна істотно покращувати роботу серця і судин і навіть склад крові. У ній є ряд речовин, що в комплексному поєднанні сприяють зміцненню стінок судин, а також нормалізації тиску і зниження рівня шкідливого холестерину, що перешкоджають утворенню бляшок на стінках судин і попереджають утворення тромбів.

Цинк, вітамін Е, марганець, а також алантоїн перешкоджають розвитку запалень в різних частинах серцево-судинної системи. Унікальний антиоксидантний комплекс з вітамінів Е і А, октакозанолу і сквалену захищає серце і судини від шкідливого впливу вільних радикалів. Також олія зародків сприятливо впливає на обмінні процеси в міокарді, а кальцій і фосфор беруть участь в регуляції ритму і сили скорочень серця. Крім того, олія зародків пшениці багата речовинами, що відіграють украй важливу роль в процесі синтезу гемоглобіну – білка еритроцитів, який «відповідає» за транспортування кисню з легенів в мозок, серце та інші органи. При постійному вживанні олія зародків є чудовим засобом профілактики інсультів і інфарктів.

Також олія покращує стан репродуктивної системи. Фітостероли допомагають нормалізувати гормональний баланс, так як є по суті попередниками статевих гормонів. Поліненасичені кислоти надають захисну дію відносно сперматозоїдів і яйцеклітин. Цинк, вітамін Е, марганець і селен в комплексному поєднанні допомагають підвищенню потенції, впливають на процес сперматогенезу.

Необхідно відзначити, що цинк також значно знижує ризик розвитку аденоми і є стимулятором вироблення чоловічого тестостерону, чий знижений рівень є причиною багатьох сексуальних розладів. Саме цей «гормон мужності» визначає статеву поведінку, забезпечує приплив сексуальної енергії, сприяє поліпшенню ерекції і підвищення потенції.

Олія пшеничних зародків також сприятливо впливає і на статеву сферу жінок. Вітаміни групи B, Е, естрогеноподібні фітостероли, марганець і цинк підтримують оптимальний гормональний баланс, нормалізують менструальний цикл і запобігають розвитку запальних процесів в органах статевої системи. Це обумовлює доцільність використання олії в профілактиці і лікуванні безпліддя і різних гінекологічних захворювань.

Введення олії зародків в раціон корисно при вагітності і грудному годуванні. Вітамін Е, фолієва кислота, поліненасичені кислоти, вітамін D, цинк, марганець і йод є речовинами, потрібними для повноцінного розвитку малюка в організмі жінки.

Вітамін Е здатний захистити генетичний апарат клітин ембріона від мутацій, що викликаються дією токсичних речовин, вільних радикалів і шкідливих випромінювань Постійне вживання олії корисно і для жінок, що годують грудьми – адже вона сприяє посиленню лактації і покращує якість і навіть смак молока. Велику користь принесе застосування цього продукту в період вагітності і після пологів. Регулярне змазування області живота і грудей сприяє збереженню еластичності і пружності ніжної шкіри, запобігаючи появі розтяжок.

Олія зародків пшениці корисна для всієї травної системи. Вона здатна нормалізувати кислотність шлункового соку, надає ранозагоювальну і протизапальну дію на слизові ШКТ і перешкоджає розвитку запалень в печінці, жовчних шляхах і жовчному міхурі, а також має гепатопротекторну дію. У зв’язку з цим олія, допомагає в боротьбі з печією та закрепами, нормалізує баланс мікрофлори, з давніх-давен застосовується як засіб профілактики виразки, гастриту, езофагіту, гастродуоденіту, дисбактеріозу, коліту, холециститу, ентероколіту, гепатиту, а також використовується в лікуванні цих недуг.

Олія зародків пшениці вважається корисним продуктом для людей, що хворіють цукровим діабетом. Вона містить речовини, необхідні для синтезу інсуліну.

Небезпечні властивості олії зародків пшениці

Не можна вживати цей подукт тільки при індивідуальній його непереносимості. Перш, ніж почати використання цього продукту, варто перевірити, чи немає у вас алергії на нього. Для цього спочатку спробуйте з’їсти ложечку олії або нанесіть трохи продукту на ліктьовому згині. Якщо реакції не буде – сміливо використовуйте олію пшеничних зародків!

Креветки: користь та шкода

Мідії по-прованськи