Вітамін А, вплив на організм та вміст в продуктах

Photo of author

By Марина Павелець

vitamin_a

Вітамін А (ретинол) – є першим дослідженим вітаміном, який вперше був відкритий в 1913 році, завдяки чому і отримав свою назву «вітамін А».

Це жиророзчинний вітамін, в природі існує дві основні його форми – це готовий вітамін А (ретинол) і провітамін вітаміну А (каротин), який в організмі людини, а саме в печінці розщеплюється до вітаміну А.

Властивості Вітаміну А:

  1. Трансформація світла в сітківці ока в нервові імпульси, які наш мозок сприймає як зорові образи. Вітамін А дуже важливий для фоторецепції, необхідний для синтезу зорового пігменту в сітківці, який відповідає за сутінковий зір.
  2. Правильний ріст і розвиток шкіри та слизових оболонок. Дійсно, вітамін А застосовується при лікуванні практично всіх захворювань шкіри (акне, прищі, псоріаз і т.д.). При пошкодженнях шкіри (рани, сонячні опіки) вітамін А прискорює процеси загоєння, а також стимулює синтез колагену, покращує якість новоутвореної тканини і знижує небезпеку інфекцій.
  3. Впливає на утворення антитіл лейкоцитами , що забезпечує підтримання імунітету і захист організму від різноманітних інфекцій.
  4. Синтез стероїдних гормонів, стимуляція продукції кортикостероїдів, андрогенів та естрогену.
  5. Впливає на кількість та рухливість сперматозоїдів у чоловіків, тобто впливає на чоловічу репродуктивну функцію.
  6. Ріст і розвиток в дитинстві та підлітковому віці. Ретинол необхідний для нормального ембріонального розвитку, харчування ембріона і зменшення ризику таких ускладнень вагітності, як недостатня вага новонародженого.
  7. Транспорт заліза і продукція еритроцитів, тобто підтримує в організмі належну кількість еритроцитів у крові, які забезпечують транспорт кисню до клітин цілого організму.
  8. Ріст і регенерація кісток.

Вітамін А (ретинол) має здатність збиратися в печінці. При дуже довгому вживанні ретинолу в збільшених дозах він починає ставати токсичним для організму.

Добова доза вітаміну А абсолютно для всіх вікових, а також статевих груп людей різні. Чоловікам в день необхідно отримувати 650-950 мкг вітаміну A, а жінкам 600-800 мкг, але для вагітних жінок добова потреба у вітаміні А збільшується на 100 мкг, а для годуючих мам – на 410 мкг цього вітаміну.

Клінічно значущі діагностичні симптоми недостатності вітаміну А в організмі:

  1. Раннє старіння шкіри з утворенням зморшок.
  2. Лупа.
  3. Підвищена больова і температурна чутливість.
  4. Підвищена чутливість зубної емалі.
  5. Скупчення кірок і слизу в куточках очей, відчуття ‘піску’ в очах, почервоніння повік.
  6. Ослаблена ерекція, прискорена еякуляція, слабкість сфінктера сечового міхура та ін.
  7. Найвідомішим симптомом гіповітамінозу А є так звана «куряча сліпота» (нічна сліпота або гемералопія) – різке погіршення зору при зниженій освітленості.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Ознаки гіпервітамінозу:

При передозуванні вітаміну А можуть спостерігатися болі в животі, затримки менструацій, збільшення печінки і селезінки, шлунково-кишкові розлади, випадання волосся, свербіж, суглобові болі, нудота, блювота, дрібні тріщини на губах і в куточках рота.

При хронічному гіпервітамінозі А спостерігається:

Сухість і пігментація шкіри, випадання волосся, ламкість нігтів, біль в області суглобів і кісток, дифузне потовщення кісток, збільшення печінки і селезінки, диспепсичні явища.

Вміст вітаміну А у 100 г продуктів харчування:

  1. Морква – 9000мкг.
  2. Петрушка – 7800 мкг.
  3. Фініки – 1200 мкг.
  4. Гарбуз – 960 мкг.
  5. Помідори – 510 мкг.
  6. Зелений горошок – 480 мкг.
  7. Печінка – 4500 мкг.
  8. Вершкове масло – 600 мкг.