Властивості фенхелю

Photo of author

By samoylovych

Давайте познайомимося з досить ароматною рослиною – фенхель, та дізнаємо його користь і шкоду для здоров’я.

fenhel

Фенхель – дивовижна рослина, ароматичні властивості і користь якої були оцінені ще в давнину. Спочатку Рим, а потім Єгипет, Індія і Китай застосовували його в кулінарії і лікуванні. Давайте ж ближче познайомимося з фенхелем, його корисними властивостями і застосуванням!

Все про фенхель

За своїм зовнішнім виглядом фенхель нагадує звичайний кріп. Тож не дивно, що друга його назва – аптечний кріп.

Рослина широко використовується не тільки в приготуванні страв. Фенхель настільки корисний, що знайшов своє застосування в медицині, фармацевтиці, аромотерапії і вважається одним з найцінніших оздоровчих засобів.

Фенхель ще недавно був у нас абсолютно невідомий, а тепер продається в більшості супермаркетів. У нього виразний запах анісу і хрустка соковита м’якоть. Фенхель їдять сирим, додаючи в салати, або варять з нього ароматний суп-пюре. Рослина є чудовим медоносом.

Батьківщина фенхелю – Південна Європа і Мала Азія. Його знали і цінували в Стародавньому Китаї, де він використовувався в кулінарних і косметичних цілях. Лікувальні властивості були описані і в стародавньому папірусі – медичній енциклопедії.

fenhel-korystj-2

Фенхелю приписували містичну силу: за допомогою рослини відганяли злих духів. Згідно з легендою, саме з стебла гігантського фенхелю був зроблений жезл, яким вахканки закликали бога Діоніса. Прометей сховав украдений у богів вогонь також в стеблі фенхелю.

Види і сорти фенхелю, та як його приготувати

Існує два види фенхелю: звичайний і овочевий. Качанчики фенхелю, які ми їмо, ми отримуємо від другого виду.

Фенхель їдять сирим, додаючи в салати, або піддають термічній обробці. Його можна смажити, розрізавши на шматки, найкраще на арахісовому або вершковому маслі, і подавати як самостійну страву або гарнір до птиці, м’яса або риби.

З качанів фенхелю роблять легкі овочеві супи, пудинги і запіканки, готують діпи і соуси, використовують в приготуванні випічки.

Солодкуватий смак сирого або запеченого фенхелю відтіняє фруктові та овочеві салати. Не зайвим виявиться фенхель і при заготівлі овочів: капусти, огірків, кабачків, томатів, перців; при маринуванні яблук, кавунів, динь і лісових ягід.

При обсмажуванні або запіканні важливо дотримуватися одного правила: фенхель повинен залишатися трохи хрустким. У переготовленому стані він втрачає свій смак.

Національні кухні Угорщини, Іспанії, Італії, Франції, Індії, Китаю використовують висушені насіння фенхелю в якості приправи для багатьох страв, в тому числі пирогів, хліба, каррі, птиці та риби. Особливо добре насіння фенхелю поєднуються з жирною їжею, оскільки воно допомагає організму справитися з її перертравлюванням.

Як вибирати і зберігати фенхель

Вибираючи фенхель, в першу чергу дивіться на зелень: вона повинна бути свіжою, яскраво-зеленою. Стебла та качанчик повинні бути пружними, гладенькими і трохи блискучими – без вм’ятин, пошкоджень і коричневих «зморшок».

У холодильнику фенхель зберігає свіжість близько 4 днів. Однак чим раніше Ви його з’їсте, тим краще: аромат фенхелю поступово випаровується.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

. .

. .

Користь фенхелю

Фенхель містить безліч вітамінів корисних для здоров’я, а саме: C, A, B 1, B 2, B 3, B 5, B 6, B 9. Має також харчові волокна, зола, натрій, хром, магній, кальцій, залізо, калій, селен.

Низька калорійність і велика кількість білка зробили цю рослину популярним компонентом дієтичного харчування і ефективним засобом у боротьбі за стрункість.

Фенхель широко використовується в кулінарії, медицині (народній і науковій), аромотерапії. При чому, всі частини рослини знайшли своє застосування: насіння, корінь, листя, плоди. Препарати з екстрактом фенхелю використовуються для лікування і профілактики хвороб, адже ефективно він бореться з проблемами сечостатевої системи у чоловіків і жінок. Плоди рослини широко застосовуються в боротьбі з грибковими захворюваннями.

Основні корисні властивості:

  • антибактеріальна дія;.
  • загоєння ран;.
  • зняття запального процесу;.
  • підвищення імунітету;.
  • профілактика раку;.
  • поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту;.
  • зміцнення нервової системи і судин;.
  • нормалізація обмінних процесів в організмі;.
  • підтримка і стабілізація роботи серця.
fenhel-korystj-1

Корисні властивості фенхелю для дітей

Малюкам можна давати чай з фенхелю з 4-х місячного віку. Він необхідний дітям при болях в кишечнику, посиленому газоутворенні, спазмах, хворобах кишечника і шлунка. Так звана кропова вода, яку дають новонародженим, щоб позбавити їх від “коліків”, газів, робиться насправді зовсім не з кропу, а з фенхелю – з олії, відтиснутої з насіння. Настій насіння цілком можна приготувати вдома, просто заваривши його окропом.

Сприятливо фенхель впливає на роботу нервової системи дитини, зміцнює імунітет.

Високий вміст кальцію і калію добре впливає на ріст кісткової тканини, підвищує імунітет, зміцнює серце і судини.

Протипоказання і можлива шкода фенхелю

Фенхель майже не володіє протипоказаннями. Винятком є ​​індивідуальна непереносимість. А вагітним жінкам, людям, які хворіють епілепсією і тим, хто часто страждає від діареї, рекомендується вживати його в малих дозах. Велика кількість фенхелю може викликати кровотечу. З цієї причини вагітні жінки повинні використовувати продукти, прянощі, масла і чаї з фенхелем в мінімальній кількості.

. .

. .

Про насіння фенхелю

Насіння фенхелю найбільш ефективне при заварюванні відварів. Такий настій часто використовується в народній медицині: при кон’юнктивіті, безсонні, гнійниках на шкірі, кашлі, для зняття болю в області живота. Насіння рослини стимулює вироблення молока у годуючої матері, знімає запалення, має ранозагоювальні властивості і є потужним антиоксидантом, запобігає передчасному старінню, знижує ймовірність розвитку раку. Насіння цієї рослини часто використовується як проносний засіб.

Насіння ефективне при схудненні: високий вміст білка дає енергію, а мінеральний комплекс з вітамінами стимулює обмін речовин, знижує відчуття голоду.

Особливу користь приносить чай з насінням фенхелю: він сприяє зниженню жирової маси, покращує роботу печінки, регулює обмінні процеси в клітинах, приводить в норму рівень цукру в крові.

Корінь фенхелю теж корисний

В Індії корінь цієї рослини використовується як проносний засіб. Завдяки високому вмісту харчового волокна, корінь фенхелю знижує рівень холестерину в крові, приводить в норму кров’яний тиск і зводить до мінімуму ймовірність інфаркту, ефективний у боротьбі в раком кишечника, виводить з організму токсини і шкідливі речовини. Сухий корінь цієї рослини часто використовується для виготовлення кондитерських виробів і хліба.

Фенхель є вельми корисною і цінною рослиною, яка покращує здоров’я людини в будь-якому віці, в цьому Ви і самі вже переконалися. Але не варто забувати і про протипоказання та рекомендації щодо його вживання, як кажуть “всього в міру”.

Будьте здорові та бережіть себе!

Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .