Фенхель: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

fenhel1

Фенхель – це відносно висока міцна рослина з листочками, які схожі на кріп і жовтими квіточками. Після цвітіння утворюються насіннєві грона, які слід збирати, коли вони затвердіють. Зовні насіння фенхелю маленькі, зеленувато-коричневого кольору і овальної форми.

Харчова цінність фенхелю

100 г насіння фенхелю містить:

  • 90 г води.
  • 0,1 г жирів.
  • 1,1 г білків.
  • 4 г вуглеводів.

Енергетична цінність фенхеля всього 30 кКал на 100 г продукту. Це ідеальна дієтична їжа, корисні властивості якої дозволяють не тільки зберегти фігуру в формі, але і позбавить організм від багатьох недуг.

Фенхель містить в собі цілий ряд необхідних організму вітамінів, мікро- і макроелементів. Це вітаміни групи В (В1 – В3, В5, В6, В9), А і С; кальцій, натрій, селен, натрій, залізо та ін.

Корисні властивості фенхеля

У фенхелі міститься безліч корисних елементів, таких як калій, кальцій, залізо, магній та інші. Завдяки цим речовинам трава діє як слабкий сечогінний, характеризується дезінфікуючими властивостями, має спазмолітичну дію. При цьому він є настільки м’яким засобом, що для лікування метеоризму його прописують навіть немовлятам у зв’язку з їх схильністю до спазмів кишечника в перші 4-6 місяців життя. Однак слід дуже акуратно використовувати фенхель для новонароджених, дозування не повинна перевищувати зазначену лікарем.

Ефірна олія на основі фенхеля добре виводить токсини і шлаки, тому рекомендовано до використання після щедрих застіль з вживанням жирної їжі. Настій плодів застосовується зовнішньо при обмивання для лікування грибкових захворювань. А порошок входить до складу ліків від кашлю, так як є відмінним відхаркувальним засібом.

Фенхель здатний відновити апетит після хвороби, а також сприяє загальному поліпшенню травлення. Тому лікарі нерідко його прописують при порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту.

Відомий також заспокійливий ефект фенхеля. Якщо помістити кілька крапель ефірного масла цієї рослини в аромалампу, приємний запах знизить перезбудження нервової системи, прожене почуття тривожності і знизить агресію в поведінці. А чай на основі фенхеля діє як м’який заспокійливий засіб, тому показаний дітям з чотиримісячного віку при розладах нервової системи.


Застосування фенхеля

Цю рослину можна назвати універсальною, так як всі її частини можуть бути використані. Зелені пагони додають в овочеві супи-пюре і рибні страви. Насіння фенхелю використовують для приготування маринаду.

Фенхель добре поєднується з цитрусовими, тому щіпка його насіння стане відмінним доповненням лимонного кексу. Бульби фенхеля найчастіше використовують для приготування м’яса, особливо свинини, або білої риби.

Протипоказання до застосування фенхеля

Фенхель можна вживати при індивідуальній непереносимості цієї рослини, а також при епілепсії. У невеликих кількостях його можна використовувати вагітним і годуючим жінкам. Плоди фенхеля містять багато корисних елементів і хімічних речовин, що дозволяє використовувати дану рослину для лікування найрізноманітніших захворювань. Крім того, фенхель є важливим інгредієнтом багатьох косметичних і парфумерних засобів.