Поговоримо про користь барбарису, а також про те, яку шкоду він може завдати здоров’ю
Як народна медицина, так і фітотерапія часто використовують барбарис. Ще в Стародавньому Вавилоні ця ягода, була відома як лікарська рослина. Його застосовували в медицині, косметології та навіть у ворожінні. Для більш детального ознайомлення з корисними властивостями і особливостями даної рослини пропонуємо дану статтю, щоб Ви переконалися, наскільки ця рослина актуальна і в наші дні.
Сімейство барбарисових досить велике і налічує до 600 видів. Родина найпоширенішого барбарису звичайного – Крим і Кавказ. Найчастіше барбарис росте в дикому вигляді. Оскільки ягоди і листя барбарису не є широко вживаним продуктом, селекціонери не стали виводити одомашнені сорти з метою отримання врожаю, зате існує безліч декоративних сортів.
На Кавказі і в гірських районах Азії здавна цінується деревина барбарису – у неї така гарна луската структура, що її використовують для інкрустаційних робіт.
Барбарис – це деревовидний колючий чагарник, що росте на всіх континентах, окрім Австралії. Найбільше барбарис поширений в гірських районах Північної півкулі. В їжу використовують в основному ягоди барбарису звичайного (Berberis vulgaris), вони яскраво-червоного кольору.
Перша праця про користь ягід була опублікована в 1903 році Р.І.Шредером. У тексті згадувалося про чудесний смак лимонної кислоти, що входить до складу барбарису.
У наш час багато людей знайомі зі смаком незвичайної рослини по кисло-солодких цукерках – «барбарисках».
Застосування барбарису в кулінарії
Зі свіжих, повністю дозрілих ягід барбарису варять варення, роблять сік, желе, сироп і компот. Кондитери використовують барбарис для приготування пастили і цукерок, а також льодяників. Іноді зрілі ягоди додають в салати.
Барбарис в основному вживають сушеним як приправу до м’яса – без цієї ягідки важко уявити собі середньоазіатський плов. Сушені ягоди використовують або цілими, або товчуть в порошок і подають окремо до смаженого на грилі або на шампурах м’яса, до шашлику, люля-кебабу і навіть до бульйону з баранини.
Коли на барбарисових кущах тільки з’являються молоді листочки, їх акуратно обривають, тонко ріжуть і додають в салати: у цього листя свіжий трав’яний смак і легка кислинка, що дозволяє обійтися без додавання в заправку оцту або лимонного соку.
Більш зрілі листя, які вже мають темно-фіолетове забарвлення, можна висушити і додавати в якості натурального підкислювача в маринади для м’яса, птиці та риби.
Багато видів барбарису – прекрасні медоноси. Барбарисовий мед має лимонне забарвлення і ніжний, трохи кислуватий аромат, його добре використовувати в якості інгредієнта для заправки салатів, а також змащувати ним птицю при запіканні.
Терпко-кислі яскраво-червоні ягоди барбарису додають як приємну приправу в пікантні соуси до м’яса і птиці. У деяких кухнях народів Кавказу ягоди додають в хрін, в Середній Азії неодмінно кладуть в плов.
З барбарису також готують кислуватий напій, який після ферментації перетворюється в досить незвичайний за смаком оцет.
Корисні властивості ягоди барбарису
Калорійність на 100 г барбарису (свіжих ягід) становить 29,6 ккал, сушеного барбарису – 152 ккал. Барбарис містить вітаміни: A (23,33 мг), бета-каротин (140 мг), C (500 мг). Плоди рослини містять органічні кислоти (лимонну, яблучну і виноградну) та природний цукор (глюкоза і фруктоза). Також в хімічний склад ягід входять: пектини, зола, дубильні речовини, смола.
Кора чагарнику містить наступні алкалоїди: бербамін, берберин, танін.
Добова норма плодів рослини, як в свіжому, так і в сухому вигляді – 1 столова ложка.
Цілющі властивості барбарису
- Збуджує апетит, посилюючи виділення шлункового соку.
- Сечогінний засіб.
- Знижує артеріальний тиск.
- Заспокоює нервову систему.
- Має судинорозширювальну дію (кора і плоди).
- Хороший кровозупиняючий засіб.
- Володіє в’яжучими, знеболюючими, протизапальними і бактерицидними властивостями.
- Знімає спазм шлунка.
- Жовчогінний (холелітін) і жарознижуючий засіб.
- Застосовується при захворюваннях печінки.
- Нормалізує роботу селезінки.
- Активує роботу щитовидної залози, гіпофіза, а також статевих гормонів.
- Знижує цукор в крові.
- Є протипухлинним засобом.
Для того щоб зупинити кров, використовують спиртову настойку з барбарисового листя. Особливо вона допомагає при маткових кровотечах. Лікує жовтяницю і захворювання печінки.
Барбарис застосовується в лікуванні анемії, лихоманки, діареї, холери. М’яко знімає спазми шлунку і кишкові кольки.
Сушений барбарис зміцнює імунітет. Завдяки вмісту глюкози і фруктози, корисний людям із захворюванням цукрового діабету.
Речовини, що входять до складу кори рослини, нормалізують роботу серця, знижують артеріальний тиск.
Чай з барбарисом. У пропарений окропом чайник додайте 1 чайну ложку сушеного барбарису і залийте 250 мл окропу. Залишіть заварюватися на 10 хвилин. Процідивши і за бажанням додавши в нього цукор, чай п’ють в теплому вигляді через півгодини після їжі. У день можна випити до 7 чашок. Корисні властивості чаю: покращує кровообіг, знімає запалення, пробуджує апетит, знімає жар, зміцнює серце.
Барбарисовий морс. У киплячу воду засипте сушені ягоди і варіть на маленькому вогні не більше 10 хвилин. Потім дайте настоятися не більше 2 годин і додайте цукор, ванільний порошок, заздалегідь розведений у воді. Всі інгредієнти добре перемішайте. Морс добре допомагає при захворюваннях, що супроводжуються високою температурою, при порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура, печінки, геморою, запорах.
Корінь барбарису: лікувальні властивості
Якщо ягоди в більшості використовують в кулінарії, то в медицині застосовують корінь барбарису, листя, стебло і кору. З них роблять лікувальні чаї, мазі і таблетки.
Лікувальні властивості кореня барбарису: знімає жар; застосовується в якості заспокійливого засобу; вбиває мікроби в організмі; використовується для лікування простудних захворювань.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Шкода і протипоказання щодо вживання барбарису
Не слід вживати в їжу нестиглі ягоди, так вони отруйні (в них міститься алкалоїд берберин). Барбарис найкраще збирати на початку осені (вересень – жовтень).
Також ягоди не можна приймати всередину в наступних випадках:
- цироз печінки.
- при вагітності (може привести до викидня), в період годування груддю, післяпологових та клімактеричних кровотечах.
- жовчнокам’яна хвороба.
- гострий гепатит і під час ускладнень захворювання.
- дітям до 12 років.
- індивідуальна непереносимість.
Так як ягода є сильним заспокійливим засобом, її не рекомендується вживати в поєднанні з іншими препаратами, які пригнічують нервову систему (наприклад, снодійне).
Передозування барбарисом може привести до наступних побічних дій: запаморочення, нудота, кровотеча з носа, набряки, ниркова недостатність.
Сезон барбарису
Колючий чагарник барбарис плодоносить у вересні. Його ягоди називають «північним лимоном» – незрілі ягоди настільки кислі і гіркі, що їсти їх майже неможливо. Однак, якщо збирати барбарис після першого морозу (ягоди тримаються на кущі до зими), кислоти і гіркоти в ньому помітно менше. Весь рік в магазинах і на ринках можна купити вже сухий барбарис.
Заготівля барбарису
Недозрілий барбарис жорсткий і світло-червоний або навіть рожевий, найсмачніші ягоди – червоні, бордові і досить м’які. Якщо ягоди барбарису збирають, щоб сушити, їм дають дозріти, потім обережно (колючки сильно ускладнюють збір) збирають і викладають рівним шаром на тканину. Сушать ягоди в тіні до тих пір, поки вони повністю не зморщаться і не придбають темний, майже чорний колір. На смак і свіжі, і сушені ягоди досить кислі завдяки вмісту в них кислот: яблучної, лимонної та винної.
Свіжий барбарис зберігається близько тижня в холодильнику. У сушеному вигляді ягоди можна зберігати до року.
Застосування в косметології
Ягоди барбарису часто використовуються у виготовленні косметичних засобів. У домашній косметології їх основне застосування – це омолоджуючі маски, настої і відвари для догляду за шкірою. Стиглий барбарис ефективно очищає, розгладжує шкіру, усуває такі дефекти як дрібні зморшки, пігментні плями, кола під очима, веснянки, вугрі.
Протирання шкіри льодом із соку або відвару барбарису – тонізуюча і корисна ранкова процедура. Свіжий сік прекрасно зміцнює ламкі нігті, відбілює шкіру. Відвари листя і плодів застосовуються для ополіскування волосся.
Отже, барбарис зарекомендував себе як ефективний лікарський засіб, проте людям, які збираються лікуватися з його допомогою, бажано спочатку отримати консультацію і дозвіл лікаря на його застосування. Будьте уважні, бережіть себе та своє здоров’я.