Тополя чорна (Рорulus nigra L. ) – високе дерево. Рослина – дводомна. Кора білувато-сіра, у старих дерев – темно-сіра. Бруньки блискучі, продовгувато – яйцеподібні, за розміром 0.5 – 1.5см, клейкі, смолисті, мають своєрідний бальзамічний запах. Листки трикутні або ромбоподібні, при верхівці гострі, в основі – тупі, зверху мають темно-зелене забарвлення, знизу – блідо-зелене. Квітки дрібні, одностатеві, в полеглих сережках, пиляки пурпурові. Цвіте у березні- квітні до появи листя. Росте по берегах річок, узбіччях шляхів, насаджують її в лісосмугах, ярах.
Як заготовляти та зберігати бруньки тополі
Збирають бруньки тополь, що ростуть у незагазованих місцях, подалі від доріг. Заготовляють бруньки ранньої весни,коли вони ще не розпустились і мають інтенсивний бальзамічний запах. Сушать у добре провітрюваних і теплих приміщеннях. Зберігають сировину у щільній упаковці.
Хімічний склад
Бруньки тополі містять флавонові та дубильні речовини, смоли, органічні кислоти, віск, саліциловий глікозид, глюкозу, саліциловий спирт, фітонциди, антибіотичні речовини, ферменти амілазу та оксидазу, летку запашну олію, сесквітерпени.
Застосування тополі в лікувальних цілях
В народній медицині бруньки тополі чорної знайшли застосування як діуретичний, антитоксичний, знеболювальний, потогінний, антисептичний, бактерицидний, фітонцидний і вірусоцидний засіб. Вони сприяють грануляції, епітелізації і загоєнню ран.
. . . .
Препаратами бруньок лікують ревматизм, захворювання суглобів, гіпертонічну хворобу, головний біль, запальні хвороби дихальних та сечостатевих органів ( нефрит, уретрит, цистит, простатит, ерозію шийки матки), також екзему, трофічні виразки, фурункули, ангіну і гінгівіт. Успішно використовують препарати тополі чорної для лікування гнійних післяопераційних фістул. Примочки із спиртової настойки ефективні при укусах бджіл.
Перед використанням проконсультуйтесь зі спеціалістом!